| chelstone a întrebat:

Primii oameni pe pamant (dupa biblie) au fost Adam si Eva, ei au avut doi copii, Abel si Cain, unul din frati l-a omorat pe celalalt (parca Abel), iar dumnezeu l-a izgonit din acele meleaguri, apoi el isi gaseste o femeie care este fiica unuia din nu stiu ce oras cu care are nu stiu cati copii, iar de aici incepe o insiruire de astfel de imperecheri. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Daca Adam si Eva au fost primii pe pamant. si au avut doi fii ar fi logic sa fi existat un incest intre mama si minim unul din cei doi copii, corect?
2. De unde au aparut celelalte personaje daca la inceput erau 2 oameni, apoi 4, unul este omorat, deci raman 3?

32 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dupa ce l-a omorat pe Abel, Cain s-a intalnit cu Zana Maseluta si asa s-a nascut Mos Craciun.
De ce naiba n-o fi putand lumea sa citeasca Biblia aia ca pe "Alba ca Zapada" sau ca pe "Cenusareasa", ca nu-i altceva decat o poveste. Si inca una gogonata.

| wales a răspuns:

O intrebare foarte buna! cu cine s-au casatorit primii oameni?
Ce zice Biblia: Cain s-a impreunat cu nevasta sa ( Genesa 4:17 ). Intrebarea este, cine este sotia lui? dar Set? Mi se pare o intrebare dreapta.Dar evolutia e cea care are probleme serioase.
Evolutionisti cred ca acum 20 miliarde de ani '' nimicul '' a explodat si a facut '' totul '' in Big Bang.
Si acum 4, 6 miliarde de ani Pamantul s-a racit si a plouat cu pietre milioane de ani transformandu-l in '' supa '', iar '' supa '' a devenit vie, acum 3 miliarde de ani.
Asta este teoria evolutiei! Primele sisteme reproducatoare trebuie sa fi aparut in aceasta '' supa '' organica.Sa fim seriosi,asta e teorie?
Totusi, cu cine s-au casatorit fiii lui Adam? Ei bine, Biblia zice ca Adam a trait dupa ce l-a nascut pe Set 800 de ani si a nascut fii si fice ( Genesa 5:4 ). Cati copii poti avea in 800 de ani? Sa nu uitam ca pe vremuri o familie avea foarte multi copii '' 10-15 la o generatie de 40 de ani, ori 800?''
Deci in prima generatie s-au casatorit cu surorile.
Oamenii zic:'' S-au insurat cu surorile?''
Relaxeaza-te, nu era alta cale.In al-2-lea rand: Cui i-ar fi parat? si cine?
In al-3-lea rand: Nu erau legi impotriva.Moise a dat legea cu 2500 ani mai tarziu.
Nu aveau nevoie de legi pentru.primi oameni caci nu existau cromozomi de malformatie.Nu aveau copii malformati.
Vezi,tot ce e la tine e mostenit, chiar si faptul de a avea copii e mostenit. Daca parintii tai nu au nici unul, nici tu n-o sa ai.Ai prins ideea? Gandeste-te la asta! o sa vezi ca am dreptate!
Oamenii zic:'' nu poti sa te insori cu surorile!'', e vorba de asemanarile genetice.
Adam s-a insurat cu '' coasta lui '' si tu vorbesti de asemanari genetice!?!
Nu e problema in prima generatie.
E uimitor ca tocmai ateii zic:'' trebuie ca s-a sfarsit cu reproducerea ''
Sa vorbim de voi: ce credeti voi?
Voi credeti ca noi ne tragem dintr-o piatra si vorbiti de sfarsirea reproducerii.
Foarte amuzant!
Tocmai s-a demonstrat stiintific ca omul are un singur stramos comun.
Oricum, fiecare e liber sa creada ce vrea.

| wales a răspuns:

Draga chelstone,

Vorbesti din nesiinta.
In primul rand: In Biblie nu scrie '' crede si nu cerceta '', scrie de fapt opusul la ceea ce tu crezi ca ar scrie:
'' Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun.'' (1Tes.5:21)
Intelegi tu? asta demonstreaza ca vorbesti fara sa cunosti, daca ai fi citit ai fi stiut.

In al-2-lea rand: De la primul exemplu ti-am demonstrat ca nu cunosti Biblia si faci afirmatii fara acoperire si puerile,dai exemple de contrazicere in Biblie '' Ooo si inca cate alte aberatii mai sunt in bilile, am citit de unu care era prezentat ca avand doi baieti, iar la un alt verset se spunea despre unicul sau fiu,'' fara sa demonstrezi practic '' care sunt versetele cu pricina?''
Asa putem insiruii multe si marunte,prinde la naivi.
Demonstreaza ce sustii! Si daca nu cunosti ceva, mai bine intreaba decat sa afirmi ceva fara sa cunosti, orice lucru se invata la fremea lui.

| wales a răspuns:

Draga chelstone,

Prima data ai mentionat de contradictia intre doua versete '' ca avand doi baieti, iar la un alt verset se spunea despre unicul sau fiu'',si te-am rugat sa le demonstrezi, lucru pe care nu l-ai facut, de ce? pentru ca nu exista.
2. Evangheliile sunt patru carti scrise de autori diferiti, si pentu o intelegere mai buna am copiat pentru tine ceva interesant sa intelegi cum sta treaba:
'' Numărul de îngeri de la mormântul lui Isus

Această aparentă contradicţie este, fără îndoială, cea mai des menţionată de către criticii Bibliei.

Matei 28:2-7 spune: „Şi, iată, a fost un mare cutremur de pământ; căci un înger al Domnului s-a coborât din cer, a venit şi a prăvălit piatra de la uşa mormântului şi a stat pe ea. Înfăţişarea lui era ca fulgerul şi îmbrăcămintea lui albă ca zăpada. Cei ce păzeau au tremurat de frica lui şi au rămas ca nişte morţi. Dar îngerul, răspunzând, a zis femeilor: „Nu vă temeţi; căci ştiu că voi căutaţi pe Isus Cel răstignit. Nu este aici, căci a înviat, aşa cum a zis. Veniţi de vedeţi locul unde zăcea Domnul! Şi duceţi-vă repede şi spuneţi ucenicilor Lui că El a înviat dintre cei morţi! Şi iată, El merge înaintea voastră în Galileea; acolo Îl veţi vedea. Iată, v-am spus lucrul acesta." "

Din spusele lui Matei, ar părea că doar un înger se afla la mormânt în momentul învierii lui Isus. Să vedem, acum, ce spune Ioan, capitolul 20. Această relatare pare să spună cu totul altceva, iar criticii au sărit repede la această concluzie.

„Dar Maria stătea afară lângă mormânt şi plângea. Pe când plângea, s-a plecat să se uite în mormânt. Şi a văzut doi îngeri în alb, stând în locul unde fusese culcat trupul lui Isus: unul la cap şi altul la picioare."

Ioan spune clar că Maria a văzut doi îngeri. Astfel, criticii spun: „Aha! Avem o contradicţie! Matei spune că doar un înger se afla în peisaj iar Ioan, pe de altă parte, spune că erau doi!"

Dar este aceasta, într-adevăr, o contradicţie? Nicidecum. Explicaţia este atât de simplă încât nu-mi vine să cred că această întâmplare este dată atât de des ca exemplu. Să presupunem că îi spui cuiva „Un pastor pe nume Charlie a fost la biserică." Acum, dacă altcineva vine după tine şi îi spune aceleiaşi persoane: „Pastorul Steve şi pastorul Rob au fost la biserică"? A contrazis această persoană afirmaţia ta anterioară? Deloc. De ce? Pentru că este posibil ca toate cele trei persoane să se fi aflat la biserică (Charlie, Steve şi Rob). Doar pentru că cineva nu menţionează că eu (Charlie) aş fi fost acolo, asta nu înseamnă că te-a contrazis. Acum, dacă ai fi spus că „Charlie Campbell a fost singura persoană la biserică astăzi", atunci afirmaţia lui referitoare la prezenţa lui Steve şi a lui Rob, ar fi o contradicţie. Acelaşi lucru este valabil şi cu relatările despre îngerii de la mormântul lui Isus. Matei pur şi simplu a ales să vorbească despre un singur înger – cel care a îndepărtat piatra şi stătea pe ea în Matei 28:2 şi 5. Ioan ne vorbeşte (în Ioan 20:12) despre cei doi îngeri care erau înăuntrul mormântului. O explicaţie foarte plauzibilă este că trei îngeri erau prezenţi: unul afară şi doi înăuntru. Cele două relatări nu sunt contradictorii; ele sunt complementare.

Una dintre greşelile pe care le fac criticii în mod obişnuit atunci când interpretează Biblia este următoarea:

Presupun că o expunere parţială este una falsă.

Există multe cazuri în Biblie, mai ales în evanghelii, în care un autor alege să lase la o parte anumite detalii din relatarea lui, pe care un alt autor alege să le includă. Apare criticul şi presupune că autorul a comis o eroare sau a contrazis un alt autor. Dar aceasta este o eroare din partea criticului. Chiar şi în socieatatea de azi, este perfect acceptabil ca reporterii sau biografii, care scriu despre acelaşi eveniment sau aceeaşi persoană, să includă sau să omită anumite detalii cu care alţii nu procedează la fel. Atunci când citesc ştirile pe internet, să zicem pe Foxnews.com şi apoi pe CNN.com, mă aştept să citesc detalii diferite despre aceeaşi întâmplare. Dacă evangheliile ar fi spus toate aceleaşi lucruri în acelaşi fel, ar fi fost demult discreditate pe motiv că ar fi existat o înţelegere secretă.

Neînţelegerii contextului.

Aceasta, prietenei, este greşeala numărul unu pe care o fac oamenii atunci când interpretează Scripturile. Neînţelegerea contextului. După cum ştiţi, fiecare cuvânt din Biblie face parte dintr-un verset, fiecare verset face parte dintr-un paragraf. Fiecare paragraf face parte dintr-o carte. Fiecare carte face parte din întreaga Scriptură. Nici un verset din Biblie nu ar trebui separat de versetele din jurul său. Scoase din context, Scripturile pot fi deformate pentru a sprijini orice. Musulmanii, Martorii lui Iehova, rofesorii universitari şi alţi critici ai Bibliei sunt cunoscuţi pentru că au scos versetele din context făcând astfel Biblia să spună lucruri pe care nu le-a intenţionat vreodată. Aceasta este cauza celor mai multe aparente contradicţii din Biblie. Astfel, vă încurajez ca întotdeauna să cercetaţi contextul pasajului pe care îl citiţi. Citiţi paragraful, citiţi capitolul, citiţi cartea în care se află vreun pasaj problematic. De multe ori acesta este singurul lucru pe care trebuie să îl faceţi pentru a realiza că „Nu există nici o contradicţie aici."

Prieteni, Biblia este Cuvântul demn de încredere al lui Dumnezeu şi cu cât îl cercetezi mai mult cu atât se dovedeşte a fi aşa.
Te rog pe viitor sa studiezi mai bine, si incearca sa citesti Biblia, nu te mai multumi doar cu ce auzi de la altii.

| wales a răspuns:

Draga ToxicNeon,

Nici un om nu poate schimba parerea altui om,doar Dumnezeu poate schimba viata omului, cunosc foarte bine acest lucru.
Pe TPU fiecare raspunde la intrebari cum considera,ca nu esti de acord cu ce spun, e ok, biblia spune:
'' Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca;'' (Fapt.17:30).
De auzit ai auzit cuvantul Lui Dumnezeu, ramane doar sa decizi ce faci cu viata ta.
Apropo daca doresti sa-mi spui, tu in ce crezi?

| DorelSudoru a răspuns:

"Misterioase sunt caile domnului" laughinglaughing

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@BUBULINA : Ceea ce ai spus tu are o legătură cu Nephilimii, nu cu înmulţirea oamenilor. Pentru că ceea ce s-a creat dintre oameni şi îngerii căzuţi n-a fost absolut deloc ceva uman. Deci, al doilea pasaj pe care l-ai dat nu are relevanţă cu întrebarea.
Erau numiţi Uriaşii, Nephilimi. aveau mai multă parte cerească decât omenească. Mă rog, coroborând cu Biblia.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@wales: Ceea ce ai spus tu referitor la cei trei îngeri este doar o presupunere pe care Tu ai facut-o. Probabil că şi alţi oameni ai credinţei fac aceeaşi presupunere ca şi tine. Pentru tine este logic, dar chiar nu văd ce este aşa de logic pe cât spui.
Hai să o luam pe părţi:
(Ioan, 20; 12-13)"Dar Maria stătea afară lângă mormânt şi plângea."
Deci, Maria stătea AFARĂ lângă mormânt.
Matei 28:2-7: „Şi, iată, a fost un mare cutremur de pământ; căci un înger al Domnului s-a coborât din cer, a venit şi a prăvălit piatra de la uşa mormântului şi a stat pe ea."
Suspect, cum de nu l-a văzut Maria pe acest înger care stătea pe piatra de mormânt? A plecat sau cum?
Şi asta chiar este o contrazicere.
Tind să cred că tu crezi în Dumnezeu, în tot ceea ce reprezintă El. Aşa că, având în vedere acest detaliu, mi se pare că întotdeauna vei fii subiectiv în legătură cu Biblia şi religia şi credinţa.
Pentru a întelege un paragraf, pentru a înţelege Biblia, trebuie să iei fiecare cuvânt şi să-l înţelegi, după să treci la propoziţii, la fragmente, la pasaje până ajungi să citeşti tot şi să înţelegi tot aşa cum este.
Plus că, trebuie să o întelegi într-un mod obiectiv. Credinţa modifică tot, aşa că nu sunt de acord cu ceea ce spui.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@Wales:
Ce voi face cu viaţa mea?
O voi trăi, aşa cum ştiu şi aşa cum pot. Îmi voi respecta deciziile şi voi cinsti ceea ce consider că este corect sau drept.
Ai dreptate, un om nu poate schimba părerea în legătură cu ceva anume a altui om. Numai persoana respectivă poate să facă aşa ceva. Numai tu ai puterea să-ţi schimbi modul de a gândi şi de a privi lumea.
În ce cred? În totul şi în nimic. Dacă te referi la religie, o să spun sus şi tare că sunt agnostică. Nu voi nega niciodată existenţa unui aşa-zis Dumnezeu, dar nevoia mea de răspunsuri logice şi plauzibile, este mult mai mare faţă de o cretinţă orbească în legătură cu ceva a cărui existenţă nu este cunoscută pe deplin. Sunt prea multe întrebări în legătură cu El, prea mult mister, prea multă analiză şi prea multe păreri diferite. Totul se interpretează altfel, totul are un alt înteles pentru toata lumea şi nu mă consider atotştiutoare ca să mă bizui numai şi numai pe părerea mea.
Vremurile mele de neştiintă în legătură cu Dumnezeu vor rămâne întotdeauna la fel ca şi acum, iar pocăinţa va mai aştepta. Nevoia cunoaşterii va continua, iar iadul într-o zi mă va lua, dar toate acestea nu reprezintă nimic, în comparaţie cu abandonarea oricărei bune cuviinţe şi săparea după înţelesuri ambigue =)

| chelstone explică:

Ooo si inca cate alte aberatii mai sunt in bilile, am citit de unu care era prezentat ca avand doi baieti, iar la un alt verset se spunea despre unicul sau fiu, scrieti contradictii in biblie pe un motor de cautare si va ve-ti cruci de ceea ce ve-ti vedea

| chelstone explică:

Pentru andreireghin intr-o carte care se vrea a fi sfanta nu ar trebui sa existe loc de interpretari si cu atat mai putin contradictii, si intr-adevar are ea un ascunzis si acela este manipularea, devii manipulat in momentul in care ai incredere in niste lucruri ambigui. Toti popii spun ca crestinismul este o religie libertina, insa tot ei spun: 'crede si nu cerceta', te ameninta cu focul vesnic daca nu 'esti cu ei', sau dumnezeu te iarta daca vii la biserica si cumperi 100 de lumanari si acatiste si bineinteles sa lasi bani si la cutia milei, asta inseamna manipulare si inceputul asupririi minti omului

| chelstone explică:

Pentru wales nu am zis ca in biblie scrie crede si nu cerceta, te rog sa nu-mi rastalmacesti cuvintele.
Iata acum cateva contradictii:
In Evanghelia dupa Luca 24:2-3 citim: „Au gasit piatra rasturnata de pe mormant, au intrat inlauntrul si n-au gasit trupul lui Domnului Isus." Acum daca citim in Evanghelia dupa Matei 28:1, 2 – „La sfarsitul zilei Sabatului, cand incepea sa se lumineze in spre ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul. Si iata ca s-a facut un mare cutremur de pamant; caci un inger al Domnului s-a pogorat din cer, a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului, si a sezut pe ea." Deci aici piatra de la mormant se da la o parte de fata cu femeile, iar in Luca 24:2-3, piatra era deja rasturnata! Deci piatra era sau nu rasturnata cand au ajuns femeile?
2)La recunoscut Maria Magdalena pe Isus cand la revazut? Citim in Matei 28:9 – "Dar iata ca le-a intampinat Isus si le-a zis: „Bucurati-va!" Ele s-au apropiat sa-i cuprinda picioarele, si i s-au inchinat." Deci l-au recunoscut pe Isus. Daca citim in Ioan 20:14, 15, vedem ca de fapt nu l-a recunoscut pe Isus: „Dupa ce a zis aceste vorbe, s-a intors, si a vazut pe Isus stand acolo in picioare; dar nu stia ca este Isus. „Femei", i-a zis Isus, „de ce plangi? Pe cine cauti?" Ea a crezut ca este gradinarul, si i-a zis: „Domnule, daca l-ai luat, spune-mi unde L-ai pus, si ma voi duce sa-l iau." Deci in Matei 28:9 il recunoaste din prima la auzul cuvantului „Bucurati-va!", iar in Ioan 20:14, 15 crede ca este gradinarul! Apoi daca mergem mai departe, citim in 1Corinteni 15:5 – „si ca S-a aratat lui Chifa (adica Petru), apoi celor DOISPREZECE." Nu inteleg aici, cum adica celor doisprezece? Pai Iuda parca murise, se spanzurase, deci poate a vrut sa scrie celor unsprezece! Nu pot sa cred ca exista asemenea greselii! Toate astea si multe altele nu dovedesc ca Dumnezeu nu exista, eu cred ca exista, dar toate astea dovedesc ca Biblia nu este Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca daca ar fi Cuvantul lui Dumnezeu, ar fi perfecta, n-ar exista asemenea greseli.

| chelstone explică:

Si pentru cei ce sustin ca nu exista contradictii in biblie, sa vina cu biblia lor la mine sa le arat contrariul, poate asa ma cred cu toate ca sunt convins ca putini o vor face pentru ca au incredere oarba in ce scrie acolo

| chelstone explică:

Vreti sa vedeti si cateva crime din biblie?
Luca 19:27 Iar pe acei vrajmasi ai mei, care n-au voit sa domnesc peste ei, aduceti-i aici si taiati-i in fata mea.
Vreti sa vedeti si cat de bun este acest Iisus?
Marcu 11:13 – Iisus intrand in Ierusalim: Si vazand de departe un smochin care avea frunze, a mers acolo, doar va gasi ceva in el; si, ajungand la smochin, n-a gasit nimic decat frunze. Caci nu era timpul smochinelor. 14. Si, vorbind, i-a zis: De acum inainte, rod din tine nimeni in veac sa nu manance. Si ucenicii Lui ascultau. … 20. Dimineata, trecand pe acolo, au vazut smochinul uscat din radacini.

Vina bietei plante a fost ca nu si-a sincronizat productia de smochine cu aparitia lui Iisus…

| chelstone explică:

Iata un indemn la crima in biblie:
Numeri 25 cu 4: Domnul a zis lui Moise: "Strange pe toate capeteniile poporului si spanzura pe cei vinovati inaintea Domnului in fata soarelui, pentru ca sa se intoarca de la Israel mania aprinsa a Domnului." what? mai vreti si alte dovezi ale atrocitatilor comise de acesti 'sfinti biblici'?

| chelstone explică:

Vreti sa vedeti si indemnari la violuri si incesturi in biblie?

| chelstone explică:

Dumnezeu e atotputernic
Matei 19:26
Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputinţă, la Dumnezeu însă toate sunt cu putinţă.
Dumnezeu nu este atotputernic
Judecatori 1:19
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n’a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentrucă aveau cară de fer.

Exista doar un singur Dumnezeu
Deuteronom 6:4
Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.
Exista mai multi Dumnezei
Geneza 1:26
Apoi Dumnezeu a zis:,, Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul şi peste toate tîrîtoarele cari se mişcă pe pămînt.
Geneza 3:22
Domnul Dumnezeu a zis:,, Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscînd binele şi răul. Să -l împedecăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mîna, să ia şi din pomul vieţii, să mănînce din el, şi să trăiască în veci.

Dumnezeu este vazut si auzit
Geneza 3:9, 10
Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om, şi i -a zis:,, Unde eşti?"
El a răspuns:,, Ţi-am auzit glasul în grădină; şi mi -a fost frică, pentrucă eram gol, şi m’am ascuns."
Dumnezeu este invizibil si nu poate fi auzit
Ioan 1:18
Nimeni n’a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sînul Tatălui, Acela L -a făcut cunoscut"
Ioan 5:37
Şi Tatăl, care M’a trimes, a mărturisit El însuş despre Mine. Voi nu I-aţi auzit niciodată glasul, nu I-aţi văzut deloc faţa;
Timotei 6:16
singurul care are nemurirea, care locuieşte într’o lumină, de care nu poţi să te apropii, pe care niciun om nu L -a văzut, nici nu -L poate vedea, şi care are cinstea şi puterea vecinică! Amin.

Vreau sa vad cum mai combate cineva acum faptul ca intr-un verest dumnezeu se scrie ca a fost vazut iar in altul ca nimeni nu l-a vazut niciodata. Vreau sa vad acum ce interpretari mai poate avea aceasta carte si cum trebuie citita, iata alte dovezi palpabile de contradictii, si sunt excesiv de multe pentru o carte sfanta unde nici macar una nu-si avea locul

| Zenithf a răspuns:

Tu vorbesti fara sa fi citit Biblia. Dupa ce Abel a fost omorat de Cain, Adam a mai avut un fiu numit Set:
"Adam s-a împreunat iarăş cu nevastă-sa; ea a născut un fiu, şi i -a pus numele Set;,, căci``, a zis ea,,, Dumnezeu mi -a dat o altă sămînţă în locul lui Abel, pe care l -a ucis Cain.``" (Geneza 4:25)
Adam si Eva au mai avut si alti fii si fice: "După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice." (Geneza 5:4)
Totusi, eu am anumite neclaritati in legatura cu Geneza, si cred ca multe lucruri au fost omise.
Unul dintre ele este ca Dumnezeu i-a spus lui Adam ca va muri daca se va atinge de fructul cunoasterii binelui si raului. Adam trebuie sa fi cunoscut ce este aceea moarte cand i-a spus Dumnezeu asta. Altul ar fi ca Adam si Eva nu se poate sa fi fost singuri, eu cred ca au mai fost si altii, care au avut un statut asemanator cu cel al sclavilor. In Biblie ca si in alte carti din antichitate, sclavii si femeile sunt rareori mentionati asa ca aceasta se poate sa fi fost, la fel, omis.
Sunt multe lucruri care lasa loc de interpretari in VT, mai ales in perioada dinainte crearii statului israelit, dar daca ti cont ca toate cartile mai vechi au fost scrise dupa acest eveniment iti dai seama de ce. Eu cred ca doar in cartile mai noi, de la Imparati incoace, poti sa pui cu adevarat o baza solida.

| Borgir a răspuns:

Mai demult pentru o asemenea intrebare erai spanzurat sau ars pe rug! Iti dau dreptate in legatura cu ce scrii aici dar sti are este principil magic dupa care se ghideaza unii ''crede si nu cerceta''.

| BUBULINA a răspuns:

La vârsta de o sută treizeci de ani, Adam a născut un fiu după chipul şi asemănarea lui, şi i-a pus numele Set. După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani, şi a născut fii şi fiice. Toate zilele pe care le-a trăit Adam, au fost de nouă sute treizeci de ani; apoi a murit. (Genesa 5:3-5)

| BUBULINA a răspuns:

Când au început oamenii să se înmulţească pe faţa pământului şi li s-au născut fete, fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase; şi din toate şi-au luat de neveste pe acelea pe care şi le-au ales. Atunci Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămâne pururi în om, căci şi omul nu este decât carne păcătoasă: totuşi zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani." Uriaşii erau pe pământ în vremurile acelea şi chiar şi după ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor şi le-au născut ele copii: aceştia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume. (Geneza 6:1-4)

| 4b a răspuns:

Pai frate tu crezi ca toate aceste evenimente s-au petrecut intr-o zi? a trecut ceva timp dupa ce au fost iznoniti din Eden; a trecut ceva timp pana au avut copii; a trecut ceva timp pana fraieru' de Cain s-a razvratit; a trecut ceva timp pana el a mai avut alti frati; si lista poate continua...Cain tot din familia lui si-a luat nevasta, insa dupa ceva vreme...in tot acest timp lumea s-a inmultithappy

| doroteea a răspuns:

Stiu... asta ma roade si pe mine dar cine stie cu ce explicatii ar veni unele persoane... asa ca ma lipsesc sa mai intreblaughing.

Răspuns utilizator avertizat
| brokenkid a răspuns:

Nu te supara dar cine a facut bibilia n-a fost prost.sigur are ea UN ascunzis pe care noi pacatosi nul putem intelegerolling on the floor inclusiv euthinking e buna intrebarea tabig grin pai ai dreptate...dar repetlaughing cine a facut biblia sau cel putin a traduso n-a fost prost, exista vreun pasaj sigur in ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In religia noastra a fost asa. Ceilanti au venit de pe la alte religii si s-au cam convertit unii pe altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ucigasul a fost trimis in Tara de jos,de unde deducem ca in tara de jos existau oameni pina sa fie facuta lumea evreilor, numai contraziceri in biblia asta domnule, cum se destepta cite unul dintre ei venea cu o alta teorie laughing daca le dai voie sa continue biblia cine stie ce scorneli v-a scoate despre calculatoare si toate cele tehnologii pe care omul le-a facut numai prin dezvoltarea inteligentii sale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca esti atat de logic,ce nevoie mai ai de raspunsuri? ai citit biblia din scoarta in scoarta,ai urmarit trimiterile,pentru lamurire deplina, ai dedus, pune stampila si parafa si da-i drumul pe spalt. poate infiintezi si tu o secta.si o sa fii guru.secta incesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA intrebare.Repet,NU cititi biblia ca pe o carte.D-zeu a zis:creste-ti, inmultiti-va si inpinziti pamintul.De ce judeca-ti inceputul? CINE va da dreptul sa-L judecati pe D-zeu? Daca citesti si nu intelegi, intreaba-ma, te voi lamuri.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, ai uitat de sarpe! hai ca deja nu mai esti impartial si simt o doza de ironie in postarea ta straight face
Adevarata poveste este aici! cine are urechi sa auda si cine are laptop sa-si ia desktop.
Primii din gradina raiului au fost ADAM si EVA, dumnezeu vazand atata dragoste intre cei doi plus sarpele in latex, a decis instantaneu sa-i izgoneasca din gradina raiului.Biblia nu ne spune ce s-a intamplat pe acolo dupa izgonirea lor, dar evident au crescut boschetii si s-a transformat in groapa de gunoi. Dupa nasterea celor doi gemeni, Cain si Abel a venit pe lume dracusorul Seth care a inscenat moartea lui Abel, a fost foarte ingenios, a desenat cu creta conturul fratelui sau intins pe iarba ca intr-un mob scene.
Dupa ceva timp au fugit in Egipt, toti avand remuscari ca au facut sex sau ca aveau ganduri necurate cu mama lor.
Dupa 800 de ani de viata Adam, ce nu vazuse foarfeca de tuns oi, isi taraia parul gigant punand la pamant toate culturile de grau, orez, orzoaica si hamei, nici nu mai are sens sa va povestesc ce se intampla cu penisul unui barbat dupa 800 de ani de sex.