| WeAreSmart a întrebat:

Prin ce formula se afla energia potentiala (Ep) a resortului?
Eu tin minte ca era ceva de genul/ x la patrat / 2

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Nu este adevarat. Este vorba de RESORT. Acum, pentru utilizatorul care a postat intrebare, ii voi raspunde astfel:
Deci, cand vine vorba de resort, ne gandim automat la o forta elastic si DEFORMARE. EI bine vom avea si un lucru mecanic. Lucrul mecanic va fi egal cu produsul dintre forta elastica si deformare( DELTA L).
L mecanic= Fe ( forta elastica) * DELTA L
Dar atentie! Noua nu ne trebuie forta elastica normala, ci forta elastica medie.
Deci forta elastica medie este egala cu media aritemtica dintre forta elastica maxima si cea minima, adica ceva de genul (o+ F maxim)/2= (0+ K*DELTA L)/2
In fine, si infal sa nu o mai lungim atat, Energia potentiala este egala cu: (k*x^2)/2 ( semiprodusul dintre constanta elastica a acestuia si patratul lui x, unde x reprezinta de fapt comprimarea resortului l0-l.

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ky^2/2 unde k este constanta de elasticitate, iar y elongatia.

| filmeindiene a răspuns:

Ep=m*g*h

| Inferno a răspuns (pentru filmeindiene):

Aceasta energia potentiala pe care o are un corp aflat in campul gravitational terrestru.

| Exilee a răspuns (pentru filmeindiene):

Nu este adevarat. Este vorba de RESORT. Acum, pentru utilizatorul care a postat intrebare, ii voi raspunde astfel:
Deci, cand vine vorba de resort, ne gandim automat la o forta elastic si DEFORMARE. EI bine vom avea si un lucru mecanic. Lucrul mecanic va fi egal cu produsul dintre forta elastica si deformare( DELTA L).
L mecanic= Fe ( forta elastica) * DELTA L
Dar atentie! Noua nu ne trebuie forta elastica normala, ci forta elastica medie.
Deci forta elastica medie este egala cu media aritemtica dintre forta elastica maxima si cea minima, adica ceva de genul (o+ F maxim)/2= (0+ K*DELTA L)/2
In fine, si infal sa nu o mai lungim atat, Energia potentiala este egala cu: (k*x^2)/2 ( semiprodusul dintre constanta elastica a acestuia si patratul lui x, unde x reprezinta de fapt comprimarea resortului l0-l.