| RAY a întrebat:

Pro sau contra vaccin? Plus argumente

32 răspunsuri:
| relian a răspuns:

PRO.asta daca e sa vorbim de vaccinuri ca si efect. Daca e sa vorbim despre specia umana as spune sunt CONTRA laughing pentru ca chestiile astea ne face mai mult rau decat bine, iar rezultatul se vede, suntem o specie deja bolnava.
Vaccinurile sunt bune, ele sunt facute pe baza unor incercari, experiente.Ele sunt facute pentru a ajuta oamenii care au diverse boli, deci pentru ai ajuta.Cand spun boala ma refer la boala, pentru mine boala este exact ce ar trebuie sa fie si anume o defectiune a unui sistem, a unui organ din corpul nostru care nu mai functioneaza corect.Asta este o boala.
Dar oamenii au generalizat deja si spun boala la orice, chiar si la atacul unor agenti externi, cum ar fi bacteriile, ciupercile etc.Dar de fapt boala eu asa cred ca este o functionare defectuasa a organismului.
Deci ce spun majoritatea boala X apare din cauza virusului Y, astea sunt povesti, sunt inventii.De ce?
Nu mai suntem la nivelul ala de vraci,cand mergeai la vraci,ala isi dadea cu parerea,cu presupusu etc iti administra ceva balarii,ceaiuri,daca se nimerea ceva erai norocos,daca nu aia erai te uscai laughing
Astazi oamenii au pretentia ca medicina a evoluat si ca normal ar fi sa stim mai toate,sa cunoastem exact ce anume provoaca o afectiune.Dar lucrurile nu stau nicidecum asa cum cred majoritatea.
Pt unele afectiun,boli sau cum le mai spunem,tot la stadiul ala de vraci am ramas,asta din pacate,asta e,medicina moderna este de abia la inceput.
Acum esti medic omu are deja pretentii,pai cum adica un medic sa zica -s-ar putea-omu vrea sa stie sau are pretentia ca medicu sa stie exact ce anume provoaca o boala.
Ca urmare medicii,sau mai bine spus cei care conduc medicina in ziua de azi au inventat tot felul de povesti,astfel ca omu sa aiba incredere in medicina in continuare, sau unia au inventat tot felul de povesti, agenti, cauze inventate pentru asi pastra uneori functia ce o ocupa.

Deci aceste vaccinuri sunt bune, dar nu se stie exact cauza acelei afectiuni, daca intelegi ce vreau sa zic.Vaccinurile cum se fac? Avem o afectiune, se iau analize, se vede ce anume se intampla in organism, se cauta raspunsuri, dar ele se pare ca intarzie sa apara sau pur si simplu suntem depasiti.Atunci ce face? Stam asa, lasam oamenii sa crape? Pai or sa sara toti in aer, uite ce face medicna, noi platim, pe ei ii doare undeva.Deci trebuie facut ceva.Ce anume?

Pe baza a ceea ce se stie, ma refer analize, se incearca diferite substante, asta e tot.Se fac incercari, se administreaza anumite substante si se urmareste efectul lor.Se procedeaza asa pana cand o anume substanta,sau medicament,asa ii spunem acum,face ceva, amelioreaza cumva acea boala.
Deci totu in domeniul asta se face pe baza asta, habar nu avem ce anume se inatampla.Cei care se ocupa studiaza, cerceteaza dar inca nu am descoperit cauzele la foarte multe afectiuni.
Dar asta nu inseamna sa stam asa, sa lasam oamenii sa moara nu?
Ca urmare a fost necesar sa se spuna cauza pentru boala X este asta si bum, noi am facut vaccinul asta.De ce au facut asta? Simplu,pentru ca daca vine la tine un medic si spune uite Ray iti dau vaccinu asta dar nu stim cauza,insa vaacinu asta are un efect benefic,l-am facut asa pe nimerite,la plesneala,la incercare.Tu ai accepta? Te asigur ca nu,din cauza asta au trebuit sa scoata din maneca o cauza,sa dea vina pe ceva,ca ar provoca acea boala.

Deci vacinurile sunt ok,ele au fost fabricate pe baza de incercari,pe foarte multe oncercari pe animale,apoi pe oameni,s-a vazut ca au efect.
Deci pana la urma ce anume te intereseaza? Sa te faci bine sau sa stii tu ce anume provoaca o boala anume? Ori poate vrei sa le ai pe ambele.
Tu ca si pacient,asta urmaresti sa te faci bine,nu mai conteaza de ce,sau cum,ori daca aia stiu exact ce anume cauzeaza o boala.

Asta e tot ce conteaza momentan, vaccinurile au efect, asta este adevarul, astea sunt rezultateledovezile asta arata.
Faptul ca nu stim exact cauza asta e, pe unia ii roade chestia asta, ca vin unia si fac milioane.Aia fac milioane pentru ca aia fac, cu aia se ocupa, dar au si cheltuieli foarte mari, incercari ani la rand, apoi taxe, nu mai punem esecuri la greu.Noi doara vedem asa ce apare, vai uite au scos aia vaccinu A gata or sa faca milioane.Nu este chiar asa.

Acum sa luam partea ailanta cu faptul ca unia se bat cu curu de asfalt ca ei nu-s vaccinati si nau nici pe dracu laughing
Adevarat, dar care este explicatia? stiu ei oare adevarul? Habar nu au, ei nici nu studiaza, nici nu-s de meserie, doar vad ca ei sunt sanatosi si fara vaccin.De ce?
Simplu, pentru ca intr'o populatie vaccinata stiu si eu in proportie de 90% restul de 10 nu au de unde se imbolnavii laughing dar ei deja sunt cei mai tari,vaccinurile nu-s bune,ei sunt exemplul cel mai bun,asta zic ei.
Ca sa vada cum sta treaba,ar trebui astia luati, asa mai multi cateva sute de mii si izolati geografic, dusi undeva si sa stea acolo singuri, fara medicamente, fara vaccinuri, dar cu conditii normale.Atunci sai vedem cat de tari or sa fie laughing iti garantez ca or sa moara toti, nu or sa mai ramana nici urma de ei laughing

Cam asa stau lucrurile.Cum sa se imbolnaveasca 1sau 10 % dintr'o pop cand nu exosta focare de infectie, de unde anume? Sau daca astia 10% sunt printre aia rezistenti, adica au o mostenire genetica buna, nu are cum apare la ei acele defecte de functionare cum am spus, in cazul cand boala este o functionare defectuoasa a organismului.Astia 10% sunt aia cu bagaj genetic normal, deci la ei nu apar disfunctii nici daca se vaccineaza nici daca nu se vaccineaza.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Nu exista "bagaj genetic normal". Fiecare om are zeci de tare genetice prin care poate concepe copii handicapati: conceptia este o loterie. Virusul nebuniei a fost un virus care a infestat un stramos al omului, i-a infectat testicolele, s-a transmis urmasilor si astfel acest virus face parte din codul genetic al omului, al tuturor oamenilor si se activeaza in anumite conditii de produce schizofrenie (de obicei daca gravida face gripa se activeaza la fat).

| Freya1 a răspuns:

Pro în condiţiile în care se fac nişte teste înainte să se verifice dacă sunt bune, dacă sunt necesare şi dacă acel copil nu are vreo boală care să îi provoace vreo reacţie adversă

| Donsavas a răspuns:

Contra. Lasă populația sa se imbolnaveasca si sa moara ca si asa suntem multi.

| relian a răspuns (pentru Donsavas):

laughing asta da, aici ai dreptate, sa lasam natura sa ia ce este al ei, sa ramana aia mai buni, in felul asta isi revine si specia umana din groapa in care este. Specia umana este o specie bolnava rau nu asa laughing dar bolnava genetic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pro. Sunt fapte ca te ajuta.
Opiniile celor care sunt anti (cum ca ar crea autism) sunt doar niste opinii nefondate si idioate. Dar asta e cand iti consideri propria opinie un fapt.
In secolul asta inca se mai moare de pojar fiindca sunt unii parinti idioti care nu vor sa isi vaccineze copiii, desi ei cand erau copii au fost vaccinati. Franta voia la un moment dat sa ii amendeze cu sute de mii de euro pe cei care refuzau sa isi vaccineze copilul. Mi se pare normal asa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Noi vorbim aici de vaccinurile obligatorii: de cel cand te nasti, de cel din clasa 1 si a 8-a, nu?
Sau de vaccinurile pe care le faci ca sa nu iei medicamente cand, spre exemplu, ai o banala gripa? Ca daca ai alternativa, e mai usor sa inghiti o pastila decat sa iti iei cateva ace in fund.

| Dalmore a răspuns:

Pro, uita-te pe statistici.

| Mclaren12 a răspuns:

Exista studii care dovedesc ca multe din vaccinurile pentru copii din SUA contin pesticide.
Inainte de a vaccina pe cineva trebuie sa fii foarte constient de substantele aflate in vaccin si de efectul lor. Daca contine substante nocive pentru organism probabil n-ai vrea sa-ti vaccinezi copilul cu ele.

| David050707 a răspuns (pentru Mclaren12):

Totul este despre doza în care sunt substanțele.

| Yurisa a răspuns:

Pro. Antivaccinistii sunt la fel de redusi ca cei care cred ca pamantul este plat

| KKronstadt a răspuns (pentru Yurisa):

Cunosti sistemul imunitar asa cum cunosc eu sistemul fiscal din Japonia. Cand mai dai sfaturi care tin de sanatatea oamenilor, ai grija sa fii foarte bine informata dpdv medical si sa aduci argumentele de rigoare. Deci, care sunt argumentele tale la tema?

| Yurisa a răspuns (pentru KKronstadt):

Nu imi vine sa cred ca imi ceri mie sa argumentez de ce sunt vaccinurile benefice.
Totul a pornit de la un rahat de articol in 1998 in care un redus spunea ca vaccinurile (MMR) provoaca autism si oamenii cu un coeficient de inteligenta sub media admisa au pus botul. S-au efectuat peste multe studii pe tema asta care sa dizolve mitul asta.
Exista un procentaj mic in care oamenii sunt alergici la anumite componente (cand eram mica am fost intrebata daca sunt alergica la anumite alimente). Dar cazurile astea sunt exceptii.
Oamenii trebuie sa fie educati cu prvire la vaccinuri. Cea mai buna educatioe o ofera virusurile, deci pana nu va fi o epidemie grava antivaxxerii vor sta in bula lor construita de oameni la fel de needucati

| KKronstadt a răspuns (pentru Yurisa):

Normal ca nu-ti vine sa crezi. Vad ca ocolesti faza in care-ti cer sa explici cum lucreaza sistemul imunitar, iar asta denota lipsa totala de informatie. Stii cum se numesc cei care vorbesc in necunostinta de cauza? Iti spun eu: prosti fuduli, dornici de atentie. Aici se discuta stiintific, cu argumentele de rigoare, nu cu basme invatate prin sat. Deci, care sunt argumentele tale stiintifice, aduse la tema?

| Yurisa a răspuns (pentru KKronstadt):

Normal ca nu imi vine sa cred cand vand inceli de 30+ care au impresia ca detin adevarul absolut si sunt buricul pamantului. Nu era vorba de sistemul imunitar, era vorba de vaccin. Nu pot sa iti explic in complexitatea sa sistemul imunitar pentru ca nu sunt medic si de cat sa ofer informatii eronate, mai bi e stiu doar esentialul. In loc sa ma contrazici pe mine si sa ma faci proasta, mai bine ai aduce tu argumente despre cum ce zic eu nu e adevarat. Si nu o sa o faci pentru ca nu poti. De acum inainte incearca sa faci ceva cu oxigenul pe care il consumi.

| KKronstadt a răspuns (pentru Yurisa):

Nu poti sa explici... Mda, e clar. Cauta-ma la alta masa, ca nu am chef sa-mi consum energia cu toti iubitorii de telenovele ieftine. P.S. Si fa ceva cu gramatica aia, ca au inceput sa-mi sangereze ochii citindu-ti postarile.

| relian a răspuns (pentru KKronstadt):

Dar tu stii cum lucreaza sistemul imunitar? Vad te bagi in discutii,ceri altora sa explice dar tu? Eu am argumenbte pro la asta, tu ai contra?
Asa ca idee tu ce rahat ai inghitit? Unbde anume te'ai informat? Ai dat o explicatie exact cum ai inceput, acum multi ani erai in ceata toatal, asa spui tu, dar din cate vad acum esti si mai rau laughing ceata aia te'a invaluit rau de tot.Nu stau sa iti explic tie cum sta treaba, o sa explic astuia care a intrebat, deci poti citi si tu, asta daca esti curios.

| Începătorul988 a răspuns:

PRO doar pentru cele obligatorii.

| benny7 a răspuns:

Vaccinarea este și trebuie să rămână un drept și nu o obligație...

| Doja a răspuns:

Exista doua feluri de anti-vaccinisti

1) Cei total retardati care cred in astea cu autismul

2) Cei care nu au incredere in anumite companii. La noi in tara majoritatea "anti-vaccinistilor" sunt din categora asta. Adica oameni care si-ar face vaccin fara probleme de la Cantacuzino, dar nu de la Boiron.

Motivele sunt justificate in cazul categoriei a doua, pentru ca au fost FOARTE multe scandaluri cu produse medicale facute pentru europa de est. Pe de alta parte Institutul Cantacuzino este dezasamblat de 30 de ani incoace, vandut pe bucati, sub-finantat etc. si ne miram de ce avem probleme.

Din nefericire oamenii nu inteleg diferenta dintre astia 2 si ii comaseaza.

| unvecin a răspuns:

Întrebare cu fitil: poc, poc! happy

Da pentru vaccinurile obligatorii (sau ceva de genul). Le-am luat când eram mic, n-am pățit nimic, m-or fi ajutând (poate). Oricum, la medicină am o oarecare încredere în cine a studiat treaba asta mai mult decât mine.

Și nu pentru vaccinurile astea pentru orice moft, gen anti-gripal etc. Mai bine mănânc usturoi sau știu eu... am grijă să am un stil de viață cât mai sănătos.

| Quassaar a răspuns:

Sunt de acord cu vaccinul antinesimțire si antiprostie. Sa-l facă frate toată lumea.

| Jigokunokishi a răspuns:

Eu sunt contra. De ce? Pai se ne gandim. Ce este vaccinul? Sunt niste virusi care au fost(nu cunosc termenii de specialitate sau ceva, dar sper sa intelegi) slabiti pentru a nu provoca reactii severe organismului. Ce este imunitatea si cum se formeaza? Este ceea ce ne protejeaza pe noi de diferite virusuri, bacterii etc. si se formeaza atunci cand un corp strain intra in organism si organismul este nevoit sa lupte contra lui. Te imbolnabesti, sistemul imunitar lupta, provoaca anticorpi si acesti anticorpi raman un timp in organism aparandu-te de acea boala. Sunt vaccinurile obligatorii la copii care contin mai multe rahaturi si cand in corpul unui copil, inca nedezvoltat, ajung n virusuri cu care corpul trebuie sa lupte. ia ghici, uneori o cam da in bara. Unele vaccinuri sunt bune, dar sa dam vaccinuri cu gramada "din precautie"... neah! Funda? big grin

| relian a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Vaccinurile sunt virusi slabiti? Pfff pai frate n-a vazut nimeni nici un virus deocamdata, deci daca nici macar nu au vazut virusi, cum sa fie vaccinu virus slabit? Astea au fost povestile lor pe vremea cand oamenii nu aveau asa de mult acces la informatie, sau cand nu era comunicare intre oameni ca acum.Deci medicii, sau cei care se ocupa de vaccinuri, ori altcineva din lumea asta n-a vazut macar vreun virus vreodata laughing deci despre ce vorbim aici, ce vacinuri slabite? Vaccinurile nu se dau cu gramada, toate sunt testate foarte bine inainte.E ca si cum o albina sau mai multe inteapa diferit oameni.Din sa zic 1 mie de oameni poate unu sa fie alergic si chiar sa moara la o simpla intepatura de albina.Deci faptul ca au patit careva ceva,asta nu s-a intamplat datorita acelui vaccin, asta odata, iar daca asa a fost, asta e se mai intampla si de astea, ca oamenii sau unia sa fie alergeci la diferite substante, dar sunt cazuri foarte rare.In rest daca acel medicament,vaccin ce mai e a fost contaminat,adica pastrat sau manipulat necorespunzator,se pot intinmpla si accidente.
Cum am spus boala nu este atacul unor gargarite,paduchi, bacterii asupra organismului, aia nu e boala, aia este atac extern, se numesc infectii, nu boala.Boala este o functionare defectuasa a organismului, deci ceva o piesa, un sistem din corpul nostru se defecteaza si functioneaza naspa.Asta numim de fapt boala.Dar oamenii au generalizat si numeste orice apare la organismul lui boala.Este daca vrei un exemplu frigideru, toata lumea spune frigider, dar de fapt nu exista asa ceva laughing frigider este o companie nu un aparat de racire, dar asta e, lumea asa spune.

| Jigokunokishi a răspuns (pentru relian):

Hmm. nu stiam chestiile ce le zici. Eu am scris ce am invatat la scoala tongue

| relian a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Da te inteleg si inteleg pe multi oamenii, asa ne invata la scoala.Nici eu nu stiam, pana sa merg sa imi faca un test de virus, apoi am primit un raport si nici vorba de virus.Am intrebat,pai si virusullati vazut, a iesit la analize, la microscop etc? A zis ca este detectat indirect, auzi si tu prin metode indirecte laughing adica daca te maninca undeva, gata e clara ai un virus laughing am zis ok am priceput. Apoi am cautat pe unde am putut, mai ales prin webiteuri medicale dar nu din RO si am aflat ca de fapt n-a vazut nimeni nici un virus.De exemplu daca se ia o proba, hai sa luam un exemplu HIV, se spune ca este un virus care provoaca SIDA.Boala asta exista, este o slabire drastrica a sistemului imunitar, iar de murit mori datorita infectiilor care apar ca urmare a slabirii imunitatii, nu mai are cine lupta cu bacteriile cu ciupercile care intra in organism.Lumea medicala a cautat sa vada cine sau ce anume determina aceasta slabire a sistemului imunitar, dar nu au aflat nimic, nu suntem inca capabili deocamdata sa intelegem ce se intampla.A venit apoi un medic, de fapt 2 medici, ambii cu functii in cadrul ministerelor din tarile unde ei traiau si au inventata acest virus HIV, asta ca ei erau pe pctul la momentu ala sa fie dati afara.Totu sa petrecut cand boala asta SIDA incepuse sa fie cunoscuta, asa ca ei sau agatat de chestia asta si asa aparu virusul HIV.Un virus daca exista il putem observa la microsopul electronic. Daca se ia o proba de tesut, de sange ce mai este, nu se descopera in acea proba nici urma de virus laughing Chestia este ciudata, aia au venit cu explicatia ca virusul este un fel de Samantha, o vrajitoare dintr'un serial TV de acu zeci de ani.Cand cineva incearca sa observe acest virus el deja stie dinainte si dispare laughing ceva de genul cascadorii rasului.Asta e asa spune sistemul ca exista acel virus, oamenii zic ca ei.Deci cand mergi sa faci de ex test de HIV in acel raport nici vorba de HIV. Poti sa faci testul asta ca este gratis, asa cred si le ceri hartia si o sa vezi ce scrie acolo.
Si ate virusuri la fel, nimeni n-a vazut vreunul din asta care sa provoace o dereglare in organismul uman.
Vaccinurile si medicamentele de pe piata sunt bune, dar ele nu au fost facute pe baza cunoasterii cauzei care a determinat acea boala.Acestea sau facut prin incercari, experimente, asta pana sa nimerit ca un vaccin sau medicament sa actioneze cumva in sensul bun, sa opreasca boala.
Bine ca nu se fac doara incercari asa la plesneala, sau cum fac babele fierb ceaiuri iti da sa bei, nu-i bun stai ca fac altul laughing nu asa.Se fac analize se vede ce se intampla in organism ce substante sunt in exces, sau in plus ori sub normal si pe baza asta se incearca sa s e aduca organismul la functionarea normala.Cam asa se produc vaccinurile sau medicamentele care au la baza asazisii virusi.Eu cel putin asa cred.Nu mi-a spus nimeni, nu spun asta doctorii sau cercetatorii, eu spun ca asa procedeaza.De ce?
Pentru ca nu vad cum, pe baza doar a unui simptom tu sa faci un vaccin fara sa cunosti cu cine te bati, fara sa cunosti dusmanu.Este ca si cum te leaga cineva la ochi si tu trebuie sa te lupti cu cineva ce nul vezi, nici nu stii daca este om, daca este animal.Ce o sa faci? Dai si tu din coate, din picioare, daca nimeresti sal lovesti, ai scapat.Cam asa sta treaba si in cazul asta.

| KKronstadt a răspuns:

Ray, eu sunt total contra, pentru ca stiu cum lucreaza sistemul imunitar al omului. Eram total in ceata, cu foarte multi ani in urma. Citind si aprofundand studii din toata lumea, in timp, am ajuns la concluzia ca vaccinurile sunt pur si simplu inutile, ba chiar daunatoare in unele cazuri. Copiii mei, cat si ai zecilor si sutelor de cunoscuti, NU AU VACCINURILE FACUTE! Toata lumea este sanatoasa si fericita, cu un organism al carui sistem imunitar LUCREAZA PERFECT, fara interventie din exterior. Stim cum si cu ce sa ne hranim, stim cum si cu ce sa abordam viata de zi cu zi. Iar ca noi sunt sute de mii.
Atunci cand vrei sa "educi" fortat organismul, rezultatul este intotdeauna unul FOARTE PROST.
p.s. Mesaj pentru cei care inghit rahatul media-farma: cititi si informati-va, nu mai fiti oi!

| RAY explică (pentru KKronstadt):

Eu am sensibilitate la menginita bacteriana, dar am gasit un vaccin care imi da protectie

| doctorandus a răspuns (pentru KKronstadt):

Dap, o teoria paranoida a conspiratiei--astea sunt argumentele tale "stiintifice". Si povesti cu marturii anecdotice. http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

| KKronstadt a răspuns (pentru doctorandus):

Mi-ai argumentat de m-ai omorat. Tipic celor care halesc prima informatie aparuta in media online. [facepalm]

| doctorandus a răspuns (pentru KKronstadt):

Stiu sa ma descurc pe PubMed. Daca nu stii ce e aia, n-ai nicio cadere sa-mi faci mie observatie. Daca esti ignar stai in banca ta si nu mai comenta chestiuni stiintifice. Chiar asta reiese din ce scrii: ca pui botul la pseudostiinta si escrocherii medicale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KKronstadt):

Esti anti-vaccin? Probabil faci parte si din categoria oamenilor care cred ca pamantul e plat, nu?

Ar trebui o lege simpla legata de argumente: esti anti-vaccin, ok, nu mai ai dreptul sa faci copii sau sa votezi. Simplu!