| Inferno a întrebat:

Probabilitatea ca atunci când dăm cu zarul sa pice cifra 6 este relativ mare: 1/6
Probabilitatea că atunci când dăm cu zarul de 1000 de ori, de fiecare data sa pice cifra 6 este cu mult mai mică.

Doua cazuri:
A.) O persoană arunca cu zarul de 999 de ori, și la fiecare aruncare cifra 6 este cea care se arată. Acum urmează cea de a 1000 aruncare, să pice și de această dată tot fata cu numărul 6?

B.) O persoană arunca cu zarul pentru prima dată, dar este legată la ochi.

In care din aceste doua cazuri probabilitatea că zarul sa pice cu fata numărul 6 in sus este mai mare?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Ceea ce descrii la punctul A se numește "Gambler's fallacy", sau "Greșeala jucătorului de noroc".

Este eroarea de a crede că un șir oarecare de rezultate aleatoare poate influența rezultatele viitoare.

Aruncarea zarului fiind un eveniment complet independent de fiecare dată, rezultatele celor 999 de aruncări inițiale nu vor afecta în niciun fel rezultatul ultimei aruncări, aceasta păstrându-și șansele de 1/6 de a ieși 6.

Cât despre punctul B, aici nici nu are sens să discutăm. Ce contează că persoana care aruncă zarul este legată la ochi?

9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Probabilitatea e aceiasi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Spatiul de evenimente nu se modifica, evenimentele fiind si independente, ambele probabilitati raman egale cu 1/6.

| Dorotheea21 a răspuns:

Blablabla probabilitatea e la fel. laughing

Vreau sa te intreb ceva.
Je te défends de dire no!

| Inferno explică (pentru Dorotheea21):

Cineva s-a uitat prea mult la mizerabilii. Ce vrei să știi pisoias?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

Pot sa te infiez?
Nu este asta, a fost dupa soc. laughing
Asteapta.
Sa vad cum se numeste persoana.
Voi modifica.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

La aceasta intrebare https://www.tpu.ro/......e-sfarsit/
o fata, iamprettybored te-a rugat ceva iar tu nu ai raspuns nici astazi, preferand sa ma toci pe mine.
De ce?
Nu ai inteles citatul acela?;))

| Inferno explică (pentru Dorotheea21):

Daca nu aparea si cuvantul "bored" in numele ei probabil ii raspundeam, poate de curiozitate. laughing
P.S: Cu tine vb ca imi place curbura picioarelor. E un semicerc perfect. Il pot aproxima pe Pi doar uitandu-ma la ele laughing))

| Inferno explică (pentru Dorotheea21):

"Pot sa te infiez?
Esti milf sub acoperire sau ceva?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Inferno):

rolling on the floor Ai o fixatie cu picioarele mele si nu este normal la 17 anisori ai tai.
Sunt sigura ca ai treaba.