| Superior a întrebat:

Putem considera constiinta ca fiind o dovada a existentei imateriale?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu. Exista si alternative mai plauzibile.

| RAY a răspuns:

Nu,o poti considera daca esti ignorant, dogmatic, limitat, si consideri ca tot ce inca nu stim inca clar este dovada unor lumi imateriale sau o dovada ca exista vreun creator, nerostiintele fac pasi mari spre a inteleg constiinta umana

| Superior explică (pentru RAY):

" ignorant, dogmatic, limitat, "
Ma intreb cine e ala limitat...
Iar un nou rationament al neruostiintei este ca constiinta ar putea fi perceputa de creier, nu creata de el. Acesta are la baza experientele NDE si anumite experimente/verificari biologice.
Revista "Psychology Today" noteaza ca constiinta pare sa reziste mortii biologice, desi nu se stie pentru cat timp.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Noteaza ca constiinta pare sa reziste mortii biologice, desi nu se stie pentru cat timp.

cum au aflat ei asta?

| Superior explică (pentru RAY):

Am explicat mai sus, in acelasi raspuns.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Eu te am intrebat stiintific cum sa ajuns la concluzia asta, suntem la categoria stiinta, explica prin metoda stiintifica cum s-a demonstrat asta

| Donsavas a răspuns (pentru Superior):

Constiinta se formeaza inca de la naștere. Constiinta ta nu a existat înaintea trupului si nici nu va exista independent de trup.

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns:

Cineva poate scufunda conștiința ca și cum nu ar exista, dar este un clovn! Conștiința este mecanismul care îl simțim când facem ceva greșit și dacă facem acest lucru, se mișcă și ne simțim răi pentru că am făcut un lucru rău care nu este bun.
Științele se schimbă de-a lungul timpului, apar noi descoperiri și ceea ce experții știu astăzi se poate schimba mâine.
Unii spun că nu există nimeni în noi, deoarece credem în personalitatea noastră.
Atunci de unde obținem conștiința? De unde a venit viața?
Creierul lucrează la un nivel cuantic, iar în fizica cuantică un om și conștiința lui pot exista în nenumărate locuri în același timp. Sa demonstrat științific că un atom poate fi aici și la sfârșitul universului în același timp, astfel încât conștiința noastră să rămână în memorie undeva, chiar dacă nu suntem conștienți de ea în prezent.