| anonim_4396 a întrebat:

Putem spune ca ceva care nu ocupa spatiu sau nu are masa sau nu are diametru, precum fotonul, se deplaseaza sau ca vibreaza sau ca are frecventa sau ca formeaza o unda? Nu e un paradox?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inca n-ai inteles?
Intreaga lume este formata din energie, iar materia (ca si timpul) sunt manifestari ale energiei, sunt percepute doar de noi, oamenii, care le am "definit".

| sir sanjei a răspuns:

Fotonul este o manifestare a energiei.
De ce ar fi un paradox?

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Pai cica prin miscare a ceea ce este imaterial ( fotonii si gluonii fara masa si dimensiune ) se produce masa de miscare: Mm = ( h * f ) / c^2. Frecventa caracterizeaza cinetica sau miscarea sau deplasarea sau vibratia. Un proton este alcatuit din trei quarci: doi "up" si unu "down". Masa unui proton este 938.27 MeV/c^2. Masa insumata a celor trei quarci este: 2*2.4 + 4.8 = 9.6 MeV. Diferenta de 938.27 - 9.6 = 928.67 MeV este realizata prin masa de miscare ( vibratie ) a gluonilor ce mediaza forta nucleara tare si de vibratia celor trei quarci. happy