| sergan a întrebat:

Puteti sa-mi dati va rog frumos niste sfaturi.
La limba romana am de scris un eseu la tema " IN lume toate sint vesnice si permanent schimbatoare"

Răspuns Câştigător
| MindFreak a răspuns:

Ai putea face referire la sistemul axiologic al omului, adică la valorile care dăinuiesc încă din antichitate. Spre exemplu, Platon vorbea despre patru valori sau virtuți cardinale ale omului: înțelepciunea, dreptatea, curajul războinic și chibzuința. Se poate concluziona că deși oamenii s-au schimbat și se vor schimba, există anumite valori cu caracter universal și etern.
Te mai poți lega de transmiterea culturii din generație în generație. Literatura spre exemplu, a persistat de-a lungul timpului, dar sub diferite forme cum ar fi iluminismul, clasicismul, romantismul etc. Îți dau și un citat pe care îl poți folosi: "Și ca niște alergători, oamenii își trec din mână-n mână făclia vieții." - Lucretius, De rerum natura
Astea ar fi niște idei, te poți gândi și tu la altele similare.

2 răspunsuri:
| aro000 a răspuns:

Http://www.scribd.com/......i-Literare cauta aici cuvintele principale in orice caz nu vei avea o nota rea daca cauti aici bafta.
funda?

| sergan explică:

Mersi mult!