| sabin89 a întrebat:

Raman inca in sfera biologiei, ca mai am niste intrebari. In cartea "The selfish gene" se spune ca genele "created us; body and mind". Nu pun la indoiala afirmatia; nu mi-as permite, avand in vedere ca este facuta de o autoritate in materie. Dar, intreb: Cum ar trebui inteleasa aceasta afirmatie? Eu stiu ca o gena este o substanta chimica, parte a unui acid - acidul dezoxiribonucleic. Functia ei este de a stabili (printr-un mecanism complicat de traducere si transcriere) proteinele care sunt necesare organismului viu. Deci, tehnic vorbind, cand discutam despre inzestrare genetica, discutam de trecerea de la o structura chimica la o alta structura chimica. Atat si nimic mai mult. Nu vad nimic in conceptul de gena care ar putea permita unor substante biochimice sa creeze ceva. Dar, poate nu vad eu. Voi cum intelegeti afirmatia de mai sus?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici una dintre ele la nivel conceptual.
Daca te referi strict la nivel material, suntem creati din proteine sintetizate dupa reteta genelor. Proteinele sunt ingredientele, gena este bucatarul.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tot ce suntem noi e creat din proteine. Nu se refera la sensul de creatie conceptuala, ci la faptul ca din asta suntem facuti si ca si mintea noastra si sufletul nostru se manifesta tot prin sinteza de proteine

| sabin89 explică (pentru Brigaela):

Deci, cine ne-a creat pe noi: proteinele sau genele?

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Genele

| Brigaela a răspuns (pentru sabin89):

Nici una dintre ele la nivel conceptual.
Daca te referi strict la nivel material, suntem creati din proteine sintetizate dupa reteta genelor. Proteinele sunt ingredientele, gena este bucatarul.

| RAY a răspuns:

Absolut tot din ce suntem creati sunt gene, nu vad ce nu intelegi?