| guineeapig98 a întrebat:

Recent am citit o intrebare pe TPU si mi-am dat seama de ceva. Stiu ca v-a suna,, pagan" dar eu cred ca asta e adevarul! Daca BigBang-ul a existat, Biblia exista, fantome exista, extraterestrii cred ca da. Din toate astea am tras o concluzie! Eu zic, ca toate lucrurile inventate si chestii din astea Exista! Asa cred eu! Voi ce credeti?
Fara mistocareli ca nu am chef sa vorbesc cu analfabeti!

12 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu prea are sens sau macar context...

| ChioruL14 a răspuns:

Pai bun, exista, dar in ce crezi de fapt? ce ai zis tu acolo mai sus crezi in toate desi nu ai cum, esti cam derutat zic eu.

| sabin89 a răspuns:

Unul "inventeaza" o teorie, altul inventeaza alta care o contrazice pe prima. Cum pot fi amandoua adevarate? Cred ca trebuie sa folosim si noi discernamantul si sa nu credem ca orice chestie Exista, ca sa folosesc cuvintele tale.

| Grăurea a răspuns:

Cel putin in universul nostru, si nu intr-un univers paralel, ceea ce exixta EXIXTA si ceea ce e inventat e INVENTAT. Insa ideeile si teoriile vor continua sa exixte la nesfarsit, si nimeni, nici un geniu miraculos nu va putea vreodata sa convinga toti oamenii din lume sa creada doar intr-o anumita Dumneteorie (nu neaparat teoria creationista, ci Dumneteorie pentru ca e doar una, atotputernica). Si oricat am vrea ca un astfel de om sa exixte, niciodata nu va exixta cineva care sa stie raspunsul la toate intrebarile din lume si nu va putea sa lumineze pe toata lumea. Asa ca teoriile vor trebui sa coexixte in pace. Si totusi, chiar am vrea ca sa stim raspunsul la toate intrebarile din lume, asa cum zicea pe postul de televiziune "Discovery World", "If we will know all the answers, there will be nothing left to discover." (daca vom stii toate raspunsurile, nu va mai ramane nimic de descoperit). Si ce s-ar face lumea fara acea dorinta minunata de a afla? Lumea ar fi trista si neagra (nu spun gri pentru ca imi place gri-ul). Toti vor crede intr-o anumita teorie ce va exixta vesnic. Eu cred in evolutionisti si in Darwin. Tu?

| guineeapig98 explică (pentru Grăurea):

Sa stii ca intr-un fel ai dreptate. Dar eu nu ma refer vreau sa stiu eu totul sau ca altcineva sa stie totul de la A la Z, eu doar am o teorie ( nu stiu daca pot sa-i zic teorie, dar in fine ) care,, doar'' deci atentie,, DOAR '' cred ca ce am spus eu e adevarat, nu am de unde sa stiu. Eu pusesem intrebarea ca sa vad daca exista si altii care gandesc (intr-un fel ) ca mine.
Si te rog sa nu o iei ca o cearta, ia-o doar ca un raspuns. big grin

| cucarachaalien a răspuns:

Exista ca si idei insa in realitate thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de mult te-ai complicat.si viata e atat de frumoasa.dar ATAT DE SIMPLA.si ne mai faci si afanalbeti?

| tinaHd a răspuns:

Si eu cred la fel, nu se stie niciodata:*

| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

In legatura cu BigBangu-ul, inca nu s-a dovedit ca universul s-a 'nascut' din BigBang, este doar o teorie din multe alte teorii.

| Kathya a răspuns:

Si eu cred.

| guineeapig98 explică:

Deci sa stiti ca e chiar ciudata chestia, chiar daca nu e plauzibil ce zic

| guineeapig98 explică:

Ok, pai daca BigBang-ul sa zicem ca nu a egzistat atunci cum iti explici tu celelalte teorii care partial sunt adevarate, cum de a aparut viata asta pe pamant, cum de am evoluat noi asa de repede, cum de am inventat noi atatea lucruri, de ce erai atatea oameni inteligenti. De ce solul Lunei provine dil al nostru. In fine, stiu ca o sa mai apara o gramada de comentarii ca daca le aflam pe toate etc etc.