| FreddieM a întrebat:

Recunosti cu usurinta o persoana mai inteligenta decat tine?
Pace

53 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu tin cont de asta, mai mult recunosc cele inversate care nu le agreez in viata mea

| Liviu a răspuns:

In anumite puncte de vedere da, pot admite ca o persoana sa stie mai multe. Vorbind strict de persoane normale, nu ma pot compara cu un inginer, sau doctor. Spre exemplu pot admite faptul ca un doctor stie multe lucruri despre sanatate.Dar asta nu il face neaparat si un sofer bun.Intelegi?

| Yuoia a răspuns (pentru Liviu):

A sti, nu are nimic de a face cu inteligenta. Inteligenta implica ratiune. Daca stii ceva, poate ai invatat pe de rost, fara sa intelegi nimic.

| RAY a răspuns:

Nu stiu daca ceea ce eu numesc inteligent chiar e ceea ce inseamna inteligenta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recunosc, dar nu prea cunosc.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu daca mai inteligenta, in orice caz la intrunirile Mensa am constatat ca nu mai trebuie sa le explic de patru ori pana sa inteleaga.

| T0T a răspuns:

Nu. Însă recunosc cu destulă ușurință dacă are potențialul să fie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, pentru ca - tehnic vorbind - aia sunt undeva pe la maxim 5% din populatie. Pe de alta parte, mi-e mult mai usor sa ii recunosc pe aia mai putin complexati si mai ales aia mai putin lenesi. happy

| Catrice a răspuns:

Poate da' n-am văzut pana acum pe cineva mai inteligent ca minehee hee tongue

| LoveSleep a răspuns (pentru Catrice):

Poate unul care stie sa foloseasca "ca" si "decat"?

| Catrice a răspuns (pentru LoveSleep):

Hmm aia intra în categoria de 'normali/mediocri' etc.

| Dalmore a răspuns (pentru Catrice):

Citește-ți primul răspuns.

| Celcestietot a răspuns:

O analiza atenta necesita mult timp pentru un rezultat final aproape de adevar.

| Frank51 a răspuns:

O persoana inteligenta o cunosti in timp, nu in 2-3 zile. Faptul ca la prima impresie stie anumite chestii nu denota inteligenta.

| aXy99 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin inteligenta. Poate avea cunostinte vaste in anumite domenii in care eu n-am si vice versa.

| Emma30555 a răspuns:

Da. Dupa o discutie iti poti da seama in functie de cultura lor generala, unii au capacitati de lider, unii vin cu informatii si concepte noi altii gasesc solutii si rezolva probleme mai usor

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dupa vorba, educatie, simntul umorului, si informatii.

| Apokales a răspuns:

Da, recunosc o persoana mai inteligenta decat mine. Intreab-o daca a votat cu PSD, daca crede in societatiile din spatele statului care ne vor raul si vezi ce-ti raspunde laughing. Intreaba si ce crede despre vaccinare. Funda?! tongue

| AnastasiaK a răspuns:

Eu cred ca nu. Nu ti s-a intamplat niciodata sa discuti in contradictoriu cu cineva si sa ajungi in punctul in care sa zici (cel putine in sinea ta) ca omul ala e prost rau? Eu am ajuns in astfel de situatii in care eu il credeam pe el prost, el in mod cert ma credea pe mine proasta...si in mod clar doar unul putea sa aiba dreptate, in timp ce celalalt nu era in stare sa realizeze ca interlocutorul e mai inteligent.

Sau...am analizat mai bine in timp ce scriam raspunsul: trebuie sa ai tu un anumit nivel de inteligenta, cunostinte, experienta, educatie... ceva(pentru ca da, eu cred ca nu se rezuma totul la acel IQ) ca sa iti dai seama cand esti depasit si cand nu.

Si o analogie matematica (ca imi e la indemana): un om care cunoaste doar multimea N, o sa-l considere automat prost pe cel care vine si ii spune ca 1-2 e -1, in loc de "nu e posibil".

| Dalmore a răspuns:

Da, dar proștii sunt mai ușor de identificat, sunt aia care se cred mereu peste majoritate laughing.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Depinde. Poti face frumos testul ala de la Mensa si iti dai seama daca dai in gropi, esti mediu, sau peste medie>>genial, simplu. https://mensaromania.ro/testari-mensa/test-online/ >>> e chiar gratis

| FreddieM explică (pentru Dalmore):

Scuze, a trebuit sa modific putin, ca cineva s-a suparat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

De ce ar fi inteligent? Un simplu test, cum zice cineva mai sus, îți arată clar cam unde te situezi. Daca chiar ești peste majoritate, de ce sa nu afirmi asta? Nu e vorba de mândrie, e doar statistica.

| AnastasiaK a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt de acord cu testul ala deloc...si spun asta din perspectiva unui om care a obtinut rezultatul maxim la testul online. Am precizat, nu ca sa ma laud (ar fi si aiurea din moment ce mi se pare o prostie), ci ca sa fie clar ca n-o spun din frustrare/complex/etc.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In 2020 încă mai există oameni care n-au aflat că acel test este o prostie? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Pai ala e primul semn ca e prost, ca inca crede in iq

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți dai seama ce inteligenți se cred ei că știu că știu să potrivească niște liniuțe, de parcă asta ar spune ceva despre competențele lor reale, care-s puternic influențate de capacitățile lingvistice și emoționale, pe lângă calitățile personale laughing)))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

In 2020 inca mai exista oameni care au impresia ca MENSA da teste la misto ca sa iti ia banii pentru SMS-ul care iti trimite rezultate?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnastasiaK):

De ce nu esti de acord? Detaliaza, te rog.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Un SMS! laughing)))))) Asta face totul atât de relevant. Bani se fac de pe urma proștilor de când lumea. MENSA sunt o adunătură de virginei care-și fac la-ba-n cerc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Daca cumva s-a inteles aiurea, testul ala iti afiseaza rezultatul direct, nu te ia cu SMS-uri platite si alte porcarii. happy

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Atunci nu-i MENSA. Pentru MENSA trebuie să te programezi și să te deplasezi big grin Ăla online ce mi l-ai dat tu mai sus e pretestare. Când eram mai inocentă și l-am făcut eu, acum câțiva mai mulți ani, era 200 de lei înscrierea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

E breh MENSA, nu te-ai uitat de pe ce site e? Si eu am fost si am dat testul MENSA pe bune, in sală. Ideea e ca pre-testarea aia e relevanta si suficient de precisa cit sa faca diferenta intre un om normal/inteligent peste medie si un antivaxer/COVID-19-denier. happy

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A fi inteligent nu garanteaza ca esti si rational. Sunt mensani care sunt cu New Age-ul, altii sunt crestini fundamentalisti, altii sunt atei si sceptici, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Aaaah, da, cam ai dreptate. Totusi, tind sa cred - si statistica am impresia ca imi confirma asta - ca inteligenta peste medie vine cu un procent crescut de sceptici/atei + tzicnitzi new age & shiet.winking

| AnastasiaK a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In primul rand, nu sunt de acord pentru ca rezultatul poate varia in functie de starea ta, cat de odihnit esti si chiar cat de "educat" esti pe partea asta (pentru ca in ziua de azi avem disponibile carti intregi cu teste IQ, iar exersand, devii mai bun la ele). Deci nu avem rezultate neaparat exacte.

In al doilea rand, chiar si daca ar fi rezultatele bune, acel IQ mie mi se pare doar un "potential" al tau ca om si nimic mai mult. Dar nu pot sub nicio forma sa fiu de acord ca daca ai un IQ >= 130 esti geniu. Mi se pare absurd. Am un prieten care e membru Mensa. Realizarile lui pe plan intelectual? Mai mici decat ale mele (asta in conditiile in care 50% din viata mea inseamna sport). Mi s-a sugerat si mie sa merg sa fac testul, dar dupa cum ziceam, mi se pare o prostie. Il faci si ce? Cati dintre membrii Mensa au realizari intr-adevar exceptionale? E exceptional ca te prinzi de un pattern sau ca intelegi mai repede decat altii cum se leaga niste forme? Nu cred.

Pentru mine, IQ-ul e doar un numar, la fel ca inaltimea. Da, ai sanse mai mari sa devii un baschetbalist bun daca esti inalt, dar nu toti oamenii inalti sunt baschetbalisti buni. Varianta: ai sanse mai mari sa fii geniu daca ai IQ peste 130, dar nu toti oamenii cu acel IQ sunt genii. Cel putin asa vad eu lucrurile.

In plus, mi se pare o dovada de superficialitate total nedemna de un geniu sa-ti pese de IQ. Vezi si raspunsul lui Hawking cand a fost intrebat despre IQ.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnastasiaK):

1. Da, de acord cu tine. Eu am dat testul live dupa o noapte in care mi-a fost rau si inca imi era iar fiica-mea vomase de vreo 7 ori in noaptea respectiva. Mincasem ceva aiurea, nu mai stiu exact motivul, in fine. Poti si exersa cu exercitii de tipul respectiv pentru a iti creste sansele. Idee e ca daca esti imbecil sau de o inteligenta medie nu o sa ajungi membru MENSA in vecii-vecilor. Ca e posibil un +/- 10-15% la rezultat in functie de circumstante, asta da.
2. Si aici intru totul de acord cu tine. IQ-ul e ca puterea unui motor. Munca si organizarea ca individ reprezinta trenul de rulare. Degeaba ai motor de 1000 de cai la masina daca ai cutie praf si cauciucuri roase... IQ-ul reprezinta in principiu capacitatea de problem solving. Ca o folosesti sau nu, ghinion. A fi "geniu" nu iti aduce si succesul in viata, dar in multe situatii te poate ajuta. Poti fi un artist genial fara IQ nemaipomenit, dar nu vezi palmasi din Vaslui rupind in doua ecuatiile diferentiale.
3. Geniile nu pot avea frustrari? Eu cred ca da. Dovada de superficialitate? Poate ca da, insa cand nu ai cu ce te da mare, ajungi si la IQ. Mai ales daca o ai mica... happy
P.S. Felicitari pentru faptul ca reusesti sa te dedici sportului si sper sa nu pierzi scinteia. Eu am cam pierdut-o si ma lupt cu multe chestii in ultima vreme. E mult mai usor sa o faci pe deprimatul decat sa te auto-educi. Sau poate e mai usor sa fii deprimat cand esti mai inteligent ca media? Prea multe intrebari.

| AnastasiaK a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Geniile pot avea frustrări, bineinteles, dar nu legate de inteligenta lor. Daca esti blond (la propriu, nu la figurat), nu simti nevoia sa le spui oamenilor ca esti blond ca sa te poata admira. Cei care pot sa vada, isi dau seama singuri, iar celori orbi le spui degeaba pentru ca oricum nu pot admira dupa. Asa si cu deșteptaciunea... daca intr-adevar esti destept, nu cauti dovezi pentru lume. happy

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca ai impresia ca testul ala online are vreo relevanta, esti mai prost decat credeam. Tesul online are intrebari usoare, si un gibon ar lua punctaj mare. Unde mai pui ca punctajul e blocat la un anumit numar, pentru a te face sa dai testul normal, fizic, care e mult mai dificil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Aha, deci tu esti membru MENSA si fix ala care a facut testul de le stii asa de bine. Oh, well, atunci trebuie sa ma inclin respectuos in fata Intelegentei Tale... sau nu.

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E irelevant iq-ul.

| CleanHeart a răspuns:

Dada dar noi femeile nu recunoastem nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm... e munca de filozof asta.
În primul rand trebuie sa "accepți" ca exista și oameni mai inteligenți decât tine.
Și în al doilea rând, eu, cel puțin, clasific după "mutra, moacă", după gesturile mimico-faciale, după limbajul corpului. Ma uit mai mult la "ce face", decât la ceea ce spune.
Poți "scana" mai ușor un om văzându-l de departe, decât de-aproape.

Ma rog, mie nu-mi sta în caracter sa judec persoanele după înfățișare sau după coeficientul de inteligenta. Pentru că dacă mă duc în Asia sunt primit mai bine, decât într-o țară "dezvoltată" unde oamenii se pun sa te scaneze din cap până-n picioare si îți zâmbesc mecanic, aproape forțat, si multe alte detalii pe care le poate sesiza oricine.
Rămân la ideea că cei care nu au 15 mastere, și nu știu câte facultăți au un farmec aparte. Ei nu visează că lumea ar trebui să fie ordonata ca în Minecraft, ci ei știu sa iubească. Sunt ospitalitalieri, te fac sa te simți special.
Nu contest ca exista și oameni pregătiți din punct de vedere educațional care sunt naturali și nu le-ar lasa sufletul ca măcar sa se uite de sus la un cerșetor. Nu. Exista, și asta e foarte bine. Dar în general cei "educați" simt nevoia sa ii facă pe "aia inferiori" sa se simta inutili.

De aceea, eu zic ca ceea ce face farmecul unui om este bunătatea lui.
Evident ai nevoie și de câteva grame de înțelepciune ca să poți fi echilibrat. Nu poți zbura doar cu o aripă, dar eu totuși zic ca dacă ai bunătatea eu zic ca se vindeca și partea aceea "bolnavă" și devii înțelept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Problema cu lumea este că oamenii inteligenți sunt plini de îndoieli, în timp ce oamenii proști sunt plini de încredere."
Pe TPU iti dai seama dupa nickname

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligenta e considerata diferit de fiecare individ că fiecare considera inteligent pe cineva care rezonează in gândire cu el/ea.
Consider că unele persoane sunt mai inteligente din anumite puncte de vedere decât mine și din altul mai proaste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stephen Hawking IQ: Physicist Called People Who Boast About Score 'Losers' :))
https://www.newsweek.com/......ers-843895

| TristanTzara a răspuns:

Nu, pentru că inteligența nu e la fel la toți, nu e ceva neapărat cuantificabil. Război

| FreddieM explică (pentru TristanTzara):

Deci este posibil ca si in cazul tau sa fii considerat cretin, chiar daca posezi o inteligenta exemplara.
Pace

| TristanTzara a răspuns (pentru FreddieM):

Umm, posibil. Dar nu asta spun, zic doar că ideea de inteligență e problematică, nu că orice interpretare merge. Adică eu zic că nu prea are rost să ne întrebăm "cine e mai deștept Newton sau Einstein?" nu zic că "e posibil să spui că ambii sunt proști". Nu știu dacă înțelegi diferența. Război

| LikeARollingStone a răspuns:

Eu, da! Imi sunt foarte clare punctele mele forte si o persoana deschisa si cu mult umor mereu imi va parea mai inteligenta decat mine. Deci, da.

| EntertainYou a răspuns:

Cel mai usor e să-i soliciți ajutorul la ceva ce tu nu poți. Și dacă nu se poartă superior sau arogant, ci te învață și pe tine atunci vei ști.

| Raizing a răspuns:

Mno? Inteligenta, in ce sens?

ps: spre exemplu daca -iEU- is Bestial in Arta, altul care este praf( la arta) -DAR- este geniu; la mecanica(sa zic); etc!

In alta ordine de concept: inteligenta variaza pentru fiecare suflet colectiv -deci- nu exista "usurinta"