| SG1995 a întrebat:

Regii biblici Saul, David și Solomon au existat?

Mulți zic că sunt fictiv, mai ales Solomon.

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Ca si personaje au existat, dar faptele lor sau ceea ce scrie in biblie ca s-a intamplat nu reprezinta realitatea 100%. Stim ca au existat pentru ca exista si au existat cronici scrie de diferite popoare in care sunt mentionati. Poti lua vechiul testament ca pe o cronica a evreilor.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Vvistula):

Daca iei biblia drept referinta n-o sa ajungi la nicio concluzie corecta daca vrei sa stabilesti reperele spatio-temporale in care au trait personajele mentionate. Biblia nu este o carte de istorie, ci una fictiva. Intamplarile scrise acolo nu au avut loc in istoria reala.

| SG1995 explică (pentru Mclaren12):

De ce nu? Nu de puține ori istoria și mitologia a făcut casă bună, taman pentru că antici nu diferențiau cele două chestii.
Exact de la o afirmație de-a data și a celor de la #bibliapentrusceptici am și pus întrebarea. Aștept răspunsul tău, de preferabil unul care nu are legătură cu "conspirația evreiască", ești un băiat isteț de altfel, dar o arzi prost cu psedo-conspirații. Apropos ce cont ai pe forumul BLS am șho cont pe site de când eram adept.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Zi un eveniment din biblie care dupa acceptiunea ta a avut loc in realitate.

"unul care nu are legătură cu "conspirația evreiască"
Lasa ca mai vedem noi in cativa ani cine o arde prost cu conspiratiile. Sper sa fim tot aici ca sa vedem cine are dreptate.

| doctorandus a răspuns (pentru Vvistula):

De fapt pentru David exista un consens destul de slab ca a existat, deoarece s-a gasit o inscriptie despre "Casa (regala a) lui David". Cei care nu sunt de acord considera ca acea casa regala se revendica de la un stramos mitic. Ma rog, acceptand ca a existat, a fost seful unui sat de vacari, un fel de capitan de plai, nu regele unui mare imperiu.

Pentru Solomon nici macar atat nu exista. Iar detaliile despre bogatia lui Solomon se potrivesc mai bine cu un rege evreu care participa la comertul din Imperiul Asirian.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Ai facut pana? Zici ca asteptai raspunsul meu dar nu te obosesti să raspunzi la randul tau.

| SG1995 explică (pentru Mclaren12):

De exemplu anexarea Ierusalimului de către Babilolieni, începerea dinastei Hasmoniene, care e tot consemnat în Biblia ortodoxă. Cum am zis Biblia nu poate fi 100% fictivă de ce? Pentru că orice popor are mituri, dar fiecare mit are o parte de realitate. Știm evrei au fost un singur popor mic antic format din triburi mai mult s-au mai puțin nomade aflat în Canan. Au avut un stat micuț, și au generat conflicte politico-religioase care a împărțit țara în două Israel și Iuda.
De aici încep multe chestii fictive amestecate cu realitatea, dar, dar, orice scriere mitologic-religioasă, mai mult sau mai puțin face trimitere la spațiu și timp real și la anumite evenimente reale.
Evident că modul în care e consemnată istoria lor ca stat, națiune, popor, uneori poate fi nunanțat în mod pesmetic (vezi și la noi, Dacia primul stat din europa, prima civilizație din lume, epoca de aur interbelică sau comunistă) e protocronism, tendință ridicolă de idealizare a trecutului.
Mitologizarea istoriei e parte din cultura oricărui popor, mai mult sau mai puțin, dar dincolo de fantasmagori, se află și date reale. Ceea ce e absurd, e faptul că:
Tu chiar creezi că 2 miliarde de oamenii (cu aproximație) s-au jucat cu istoria întregi lumi, au rescris-o și ține restul planetei de 5 miliarde de indivizi în sclavie.
Și scopul lor e să facă un stat mondial să te controlez ca pe o vită, deși aparent deja ești controlat ca u vită.
Am cunoscut unguri, tigani și evrei nu prea, dar unguri și țigani da.
Și nu mi s-au părut că toți sunt niște nespălați sau hoți care vor să ne anexeze teritoriile.
Deci conspirația asta mondială e cam? Absurdă?
Uite o temă de gândire:
Să zicem că dețin aproape toate resursele planetei, am cea mai bun tehnologie, și, vreau să conduc întreaga planetă și să-i fac pe toți sclavi mei.
Ce m-ar împiedica să fac asta?
Numărul prea mare de indivizi ai spune poate.
Atunci e simplu am toate resursele, pot extermina ușor jumate din Pământ, și am și tot sistemul bancar.
Ba mai mult, puțini oamenii, mai multe resurse, deci mai multă putere, deci ce m-ar opri efectiv să fac asta dacă eu deja dețin puterea?
Deci să apelez la "depopularea trepată" prin vaccinuri, mâncare, apă, distrugerea biosferei și ecosistemului, dacă sunt unu din cei mai bogați, am o elită de geni, și pot creea un virus care să nu mă afecteze.
Cam așa stă treaba cu conspiraționismul în general e deșuet, zilele astea e foarte ușor de ucis o masă oameni, de manipulat, de creea panică, iar tu ai tot, ai proștii sub control, ai o mașină ideologică, deci de ce hide and seek?
Teoria cu evreii omnipotenți care dețin totul se întoarce împotriva ei, când pare că ăștia încă se luptă cu restul pentru resurse, dar cică sunt NWO, elita, zeii lumii noi?
Vezi, nu e copilăresc asta, e de-a dreptul hilară chestia asta cu apocalipsa evreiască și restul teoriilor neo-naziste.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Nu ma refer la oameni, ci la evenimente, ca in biblie intr-adevar sunt si persoane care au existat in realitate, cum este Pontiu Pilat sau dinastia irodienilor, dinastie din care s-a format familia aristocrata care a scris noul testament. Ai putea aduce niste versete biblice pentru anexarea Ierusalimului. Ar fi interesant de facut o comparatie cu istoria reala pentru a verifica autenticitatea informatiilor, pentru ca nu vad nevoia asta de mitologizare a trecutului, ca sa obtii ce? Mitologia in popoarele pagane reda mai mult alegorii spiriruale, care literar nu au avut loc in realitate cum le descrie mitologia pentru ca erau de fapt legate de avansarea sufletului. Daca Krishna a fost rastignit pe cruce, asta nu inseamna ca a existat un zeu Krishna care candva a fost rastignit pe o cruce. Este o alegorie pe care crestinii au furat-o, i-au conferit-o unui evreu si au transformat-o din mitologie in ce se vrea a fi istorie reala. De unde mai degraba tentinta asta in religiile avraamaice de a transforma mitologia in istorie? Daca se voia clar sa se stie ca biblia este o imbinare de istorie si mitologie a poporului evreu, crestinii n-ar mai fi crezut in ziua de azi ca biblia este doar istorie si zero mitologie.

"Tu chiar creezi că 2 miliarde de oamenii (cu aproximație) s-au jucat cu istoria întregi lumi, au rescris-o și ține restul planetei de 5 miliarde de indivizi în sclavie."
Care doua miliarde de oameni patronule? La cine te referi? Mie mi se pare absurd ca media globala sa fie controlata aproape in totalitate de corporatii conduse de evrei dar ce mai este absurd cand ai evidenta in fata? Si asta ma face sa nu vreau sa continui subiectul asta, tu chiar daca ai evidenta in fata tot o pui pe seama "conspiratiilor neo-naziste". Pentru tine a inceput sa devina o dogma. Degeaba ti se aduc dovezi si argumente daca tu gandesti ca un ignorant si le respingi din simplul motiv ca nu sunt atat de mediatizate incat sa te faca pe tine sa crezi ca sunt adevarate. Daca ele sunt criticate de surse "oficiale" precum Wikipedia, sigur sunt conspiratii. Ce rost mai are discutia cand esti fixat pe asta?

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Părerea mea este că au existat. Prea mult se forţează cu chestia asta a fictivului. Până la urmă fictiv este si Isus, si apostolul Petru, si Origene. Poate fictiv este si Toma d'Aquino, mai stii...

| RAY a răspuns:

Https://de.wikipedia.org/wiki/Salomo

Există dovezi pentru existența istorică a lui Solomon însuși, precum și pentru Hiram și regina lui Șeba. A trăit astfel în jurul anului 740 î.Hr. un rege Cro. Sa-la-ma / in Moab -nu, [4] un rege Ahiram al anvelopei [5] și o regină arab cu ortografia silaba Za-bi-fi (ca litere ortografie ZBB = Zabba / Sabba). De asemenea, se spune că această regină arabă a emis "daruri" sub formă de plăți tribut către un rege asyrian. Inscripțiile regelui asirian Tiglath-Pilnessar descriu acest lucru în detaliu.

| anonimg a răspuns:

Desigur ca au existat.
"Steaua lui David" este stema poporului Israel care flutura inca pe steagul acestei natiuni.
Chiar daca aceasta stea nu apare in Biblie -si deci nu este biblica- atunci in istoria poporului evreu exista acesti conducatori, tot la fel cum in istoria noastra exista Traian si Decebal.