| taineamea a întrebat:

Reincarnarea - credeti in ea? Ce anume v-a determinat sa credeti in ea si ce nu?

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nici ea nu prezinta dovezi...dar in orice caz este o varianta mult mai plauzibila ca a vietii de apoi in varianta crestina

| shadovv a răspuns:

Daca Platon credea in reincarnare si in preexistenta sufletului asta nu inseamna ca este ceva real. Analog si apartenenta acestui concept la diferite religii. Sa nu uitam ca crestinismul si fizica moderna afirma inexistenta reincarnarii.

| Alyra a răspuns:

Bună!
Eu nu cred în reîncarnare.De ce?
Pentru că dacă ar fi adevărat ar trebui să ne amintim ce-am fost în viețile anterioare. Și...nu ne amintim.
Acum...să presupunem că e adevărat și că după moarte oamenii se reîncarnează, dar uită tot ceea ce s-a întâmplat în viața anterioară. Ție-ți convine? Mie nu!
Gândul că aș uita.tot ce am trăit până acum.este una din marile mele temeri.
Deci:nu cred în reîncarnere, fiindcă mi-e frică.

| itscloudyoutside a răspuns:

Nu, pentru că nu a fost dovedită. E adevărat că există o mulţime de poveşti cum ar fi acel băiat care îi tot povestea încă de mic mamei lui cum că a murit înecat, acea fată care cică s-ar fi reîncarnat în sora ei care a murit şi şi-a recunoscut propriul mormânt, sau băiatul care spunea că a murit când s-a prăbuşit cu un avion în al doilea război mondial. Chiar dacă mulţi cred că toate cazurile astea sunt reale, eu totuşi rămân sceptică. Dacă s-ar putea face cercetări în legătură cu asta, şi s-ar dovedi cumva că există reîncarnare, atunci aş crede. Şi faza cu deja-vu-ul e doar o iluzie, o eroare a creierului.