| gabrielutzu a întrebat:

Revin cu o idee care s-a mai discutat aici,(cred)...

Despre originea omului...am o nelamurire...conform Bibliei, primii oameni au fost Adam si Eva, nu? Adica primul om a fost Adam, iar Dumnezeu i-a creeat acestuia o pereche, Eva.
Ei bine, Acestia i-au avut pe Cain si pe Abel. Cain l-a omorat pe Abel si a tunci au ramas trei, Adam, Eva Si Cain, dar in Biblie NICAIERI NU SE SPUNE CA DUMNEZEU I-AR FI CREAT O PERECHE LUI CAIN, dar se spune ca acesta s-a inmultit...intelegeti?
Ori daca cu taica-su Adam nu putea sa se inmulteasca, mai ramane doar o singura varianta...

Si atunci nu poate sa rezulte decat ca neamul omenesc nu este altceva decat o mare adunatura de incestuosi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa prima crima adam si eva l-au avut pe seth, care inseamna :om in loc"dupa aia ei au avut fii si fiice. daca li s-a spus mergeti si stapaniti pamantul, in sudoarea fruntii sa va castigati painea, spini si palamida sa va dea.inmultitiva si umpleti pamantul, ei asta au facut. legile morale au venit mai tarziu.la moise.

25 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Adam si Eva n-au existat..deci nici Cain si Abel si alti urmasi fantastici ai acestora.SA FIE CLAR!

Anna
| Anna a răspuns:

Nu cred ca avem date suficiente sa spunem asta, cu toate ca la inceput Dumnezeu le-a dat porunca cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul. Din moment ce Adam si Eva au fost prima familie, e clar ca de la ei am aparut si noi. Dar astazi, cand exista atatia oameni nu este deloc necesar incestul, si nici moral.

| psiholoaga a răspuns:

Da, sau poate cu vreo sora. Nu spune nici ca eva si adam nu au avut alti copii. Mentioneaza insa ca fiul lui adam, cain, s-a impreunat cu nevasta sa. Banuind ca daca era vorba de eva, ar fi spus: nevasta lui adam, eu cred ca e vorba de una dintre surorile lui. Da, religia crestina nu neaga originea incestuoasa a omenirii. Explicatia primita de la un preot a fost "la inceput aveau voie, ca nu aveau de ales, nu erau alti oameni cu care sa nu fie rude". Deci, care e intrebarea ta?

| psiholoaga a răspuns:

Dincolo de motivele religioase, care nu vad de ce s-ar aplica la cei care nu impartasesc religia respectiva, cred ca principalul motiv pentru care incestul e interzis este legat de procreere. Cu cat persoanele sunt rude mai apropiate, cu atat sansele sa dea nastere unor copii diformi sau cu diverse probleme genetice cresc. Asta poti sa o vezi si la animale. In crescatorii, animalelor li se tine evidenta legaturilor de rudenie, ca sa nu se imperecheze intre ele. In unele culturi incestul nu este blamat, de unde deduc ca "interzicerea" lui e o chestie culturala. Mie mi se pare de luat in considerare problema mostenirii genetice asemanatoare.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Daca te referi strict la punctul de vedere religios, ar trebui sa iei in consideratie si ipoteza originii umanitatii si a celorlalte peste 10mii religii identificate. Crestinismul este doar una dintre ele, si chiar minoritara ca si numar de adepti (nu ca asta ar fi un argument).
De ce ar fi crestinismul adevarat si celelalte false? Sau invers.

eileen
| eileen a răspuns:

Pentru ca Adam si Eva au fost primele fiinte umane (si singurele create de Dumnezeu), copiii lor nu au avut incotro decat sa se casatorească intre ei. Dumnezeu nu a interzis casatoria intra-familiala pana au existat suficienti oameni. Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este ca atunci cand doua persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o sora si un frate) au copii – defectele genetice apar mai repede pentru ca ambii parinti au aceleasi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte putin probabil ca ambii parinti sa aiba aceleasi defecte genetice.
Codul genetic uman a devenit din ce in ce mai "esuat" de-a lungul secolelor pentru ca defectele genetice s-au multiplicat, si au fost transmise de la o generaţie la alta. Adam si Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor si catorva dintre primele generatii de descendeti sa aiba sanatatea cu mult mai buna decât o avem noi în prezent.
Poate parea ciudat sau chiar dezgustator să ne gandim la sotia lui Cain ca fiind chiar sora lui. Dar, pentru ca Dumnezeu a creat doar un singur barbat si o singura femeie, cea de-a doua generatie de oameni nu a avut alta posibilitate decat sa se casatoreasca intre ei.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

De ce iei Biblia ad-literam?
Religia scartie prin multe locuri!
Evident ca primii oameni, creati sau nu, s-au inmultit intre ei...altfel cum se perpetua rasa umana?

cami
| cami a răspuns:

Ok...asa si tu ce propui? thinking ca incestul sa fie legal in lume?

cami
| cami a răspuns:

Aaa si inca o idee...Adam nu a avut numai 2 fiiwinking ci si fiice

| juniper a răspuns:

Nici eu nu mai stiu ce e adevarat, asa stiu ca omul se trage din maimuta, nu mai inteleg nimic.Acuma cine a fost primul? Adam si Eva sau maimutele care au evoluat acum cateva sute de milioane de ani?

| gabrielutzu explică:

Corect psiho, intr-adevar Cain s-a inmultit cu sora-sa daca nu a facut-o cu maica-sa, ideea este ca tot incest este, si da, problema este sa nu fim fatarnici si farisei, daca atunci se putea, de ce sa nu se poata si acum, am vazut la televizor iubirea aprinsa dintr-e un frate si o sora, tineri si frumosi, care voiau sa-si intemeieze o familie si sa aiba copii, ma rog, ca tot omu...si toti "crestinii" care de obicei nu se despart de Biblie, parca aceasta ar fi lipita de ei, tunau si fulgerau impotriva lor, dar de data asta fara Biblie in mana...de ce oare?
In zilele acestea se discuta despre votarea legii cu privire la legalizarea incestului, iar asa-zisii crestini, daca tot sustin ca se bazeaza total pe Biblie, sa se bazeze pana la capat sa recunoasca adevarul si sa il accepte asa cum este.

| gabrielutzu explică:

Eu ma refeream strict din punct de vedere religios.

daniela
| daniela a răspuns:

Pare logic ceea ce spui.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Scrie la inceput insa poate nai fost atenthappyhappyhappyscrie absolut tot si iti da orice explicatie

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Gabrielutzu, asta ca asta, dar sa stii ca suntem intr-adevar un neam de incestuosi prin faptul ca nu le-a ajuns doar incestul familiei lui Adam apoi a venit potopul si Noe si-a urcat in afara de animale si taratoare si zburatoare toata familia -sotia, cei trei fii cu nevestele lor. Practic noi ne tragem din neamul lui Noe care a supravietuit potopului, singurii oameni pe pamant. Se presupune ca fii s-au impreunat cu sotiile, iar copiii lor rezultati s-au impreunat cu verii lor, nu? Este incest. Incest este si intre animale ca era doar o pereche din fiecare, iar puiii rezultati s-au inperecheat intre ei. Deci si animalele la fel.
Acum genetic stim ca nu se poate asa ceva ca la un moment dat piere toata rasa respectiva din cauza acestui lucru. O fi ceva putred la mijloc?
Iar teoriile despre genetica ar suna ca la inceput rasa umana era pura si genetic vorbind nu ar avea ce sa se intample cu urmasii pana la nu stiu al catelea neam. Acum trage si tu niste concluzii daca ai de unde.

| kh1ss a răspuns:

Adam si eva au avut mai multi copii tongue

| selef a răspuns:

Asta a descoperit si Darwin si atunci a zis ca ne-am cuplat cu maimutele. De maimute nu se specifica nimic in biblie.

| LuS[z] a răspuns:

Daca te intereseaza cu adevarat acest subiect n-ar fi mai bine sa cauti materiale? Tema discutie tale e foarte complexa, si dai in filosofie.
Au trecut vreo 2000 de ani(poate si mai bine)de atunci asa ca ultima ta afirmatie e cam dura. UNELE LUCRURI SUNT TAINE SI POATE CA ASA AR TREBUI SA RAMANA, NU CREZI?

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Pai daca nu aveau cu cine.
Bine ca s-a reprodus, ca altfel nu mai existam noi azi

| nicoleta_5825 a răspuns:

Ai putea avea dreptate, dar sti bine faptul ca religia este in disconcordanta cu stiint, filozofia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brrr, suntem rodul incestului? Blasfemie, cine poate pune la indoiala Biblia, cartea de capatai a oricarui om? Nu ai intepretat tu cum trebuie. de fapt, realitatea e ca Dumnezeu le-a creat si le stie pe toate, vazute si nevazute. Ce te-a apucat pe tine, oaie ratacita in lumea asta, sa pui la indoiala scrise din Biblie? ia, treci la perete si baga o spovedanie si 100 de matanii, nu-i frumos ce ai fact. In lumea asta e o singura realitate si numai una : corect e ca exista Dumnezeu si ne tragem din Adam si Eva. Fa pasi.
Gasiti voi unde sa puneti ghilimele.
Sa fiti sanatosi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing rolling on the floor ce intrebari iti trec prin cap...pacat ca nu iti trec si raspunsurile laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cain a avut de nevasta pe una dintre surorile lui, sara. daca citesti biblia atent o sa vezi ca "adam" a mai avut copii.

| Viru$ a răspuns:

De acord cu raspunsul lui ''psiholoaga''... dar tu daca vrei. n ai decat combina te cu maica ta, cu sora ta,,, voteaza legea,,, sa vad ce specimene de copii vei avea.,,

| Viru$ a răspuns:

Si sa spunem ca omul se trage din maimuta... dar pe maimuta cine o fi facut o?