| Xenoverse a întrebat:

Romania este o tara de rahat?

36 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Romania e frumoasa dar pacat ca-i locuitalaughing
Era vorba asta candva.laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gresit. Romania este o tara foarte frumoasa, unii oameni sunt cei care o strica.

| sabin89 a răspuns:

Vezi, la întrebările puse înainte de asta, sau după, nu s-au dat decât două-trei raspunsuri. Aici însă s-au îngrămădit care mai de care. Ca... la rahat.

| darrio2007 a răspuns:

Romania nu. Doar oamenii.

| Ofiintă a răspuns:

Nu, de fapt este de MARTIPAN!

| Adry05 a răspuns:

Ca amplasare e ideala, n-avem nici cutremure, nici uragane, nici tornade, suntem mega feriti de dezastre naturale, exceptandu-le pe alea daca te duce capu si esti descurcaret un loc de munca ok platit tot iti gasesti si reusesti sa te descurci.

| RAY a răspuns:

Cum sa fie ma o tara de rahat =ce prostie e asta, poate vrei sa spui romani sunt de rahat = si da multi sunt, e total adevarat, nu neg asta

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, tu esti un rahat cu mot.
Imi pare rau pentru tine, dar singur te-ai gratulat cu calificativul asta.
Probabil ca lipsa educatiei te-a facut sa vorbesti fara sa gandesti.

| Xenoverse explică (pentru Violleta2022):

Comentezi ca o proasta pe aici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xenoverse):

Ma bucur ca ai confirmat ca esti nu esti decat un rahat cu mot, care se crede mai destept decat este.
Daca invatai macar putina geografie, istorie, economie... ai fii vazut diferit tara asta.
Am un singur sfat sa-ti dau copilas: pune mana serios pe carte, ca sa nu te faci naibii de rusine in lume.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut ca, de fapt tu chiar esti "un copil mai incet la minte", de la mama natura.
Imi pare sincer rau de handicapul tau.
Daca spuneai de la inceput asta, te lasa lumea in pace.

https://www.tpu.ro/......cram-prin/

"în 25 Februarie | Xenoverse explică:
Minte intarziata.
Asta e dizabilitatea mea, ce vrei?"

| Catrice a răspuns:

Nu România este, ci romanii sunt.

| NLS a răspuns:

Tara ca teritoriu, e ok.
Romania e un loc cel putin decent, in care credinta, cultura, traditiile inca se pastreaza (si spun asta in comparatie cu Vestul), unde mancarea are gust, oamenii (o
mare majoritate) sunt primitori si deschisi la vorba cu oricine le iese in cale).
O ruda de-a mea, s-a apucat de batut tara in lung si-n lat acum cativa ani, impreuna cu o prietena.
Au fost luate la ocazie de mai multe ori si nu au trebuit sa plateasca, in Maramures si Moldova au fost gazduite cu drag de niste familii de pensionari bucurosi de oaspeti, unde au si mancat cum nu mancasera din copilarie, la bunici...

Am cutreierat cam toate castelele importante din Germania, si cateva din Franta.
Pelesul le tine cu fala piept la toate.

Le-am aratat poze din interior colegilor de munca, le-a "cazut falca".
Un coleg iese anul acesta la pensie si vrea neaparat ca prima iesire sa o faca in Romania (in Ardeal in special).

Situatia economica e de rahat, si aceasta situatie isi are radacinile in acordarea votului unei clase gresite de guvernanti, in repetate randuri.
Vorba aceea: cum iti asterni, asa dormi.

De cand am terminat eu clasele mici, sistemul de invatamant a involuat progresiv, si mare parte din vina dupa parerea mea o are chiar accesul la informatie.
Cand eram la liceu, minim 75% dintre elevi luau BAC-ul.
Acum, e invers, si asta in conditiile in care baremele au scazut.

Deci da, privind din aceasta latura, Romania va deveni in curand o tara de rahat.

In Germania e cu totul altfel, nu e nici pe departe perfect, dar au gasit metode pentru ca elevii sa invete si in vremurile "moderne".

Stiu ca pare greu de crezut, dar in Germania plec de multe ori la munca fara sa incui garajul, iar gard la casa unde locuiesc nu exista (decat ornamental de 50cm).
In Romania as fi pus 3 incuietori, sa fiu sincer.

| Steregoi a răspuns (pentru NLS):

Pe orice om votezi e gresit.

Germanii si suedezii au inteles ca normele Lui Dumnezeu sunt bune desi sunt atei.

Germanii nu se subjuga pe ei ci pe straini.

| NLS a răspuns (pentru Steregoi):

Asta cam asa-i.
Si am ajuns sa le inteleg motivele.

Lasa un obiect de valoare undeva la margine de drum, nesupravegheat, si monteaza o camera ascunsa.
La pariu ca neamtul nu va pune mana (si daca da, duc ce au gasit la politie), insa strainii da?
Oamenii aceia nu isi doresc sa fie invadati de toate natiile posibile, si mai ales de profitori, hoti, criminali, violatori, sarlatani, jefuitori.

Nu cred ca ai vazut cum actioneaza spiritul civic la ei, cand vad o masina suspecta pe strada, cu numere de Romania sau Bulgaria.
Revolutie pe Facebook, nu alta!

Ce-o fi in capul conducatorilor lor - nu stiu -, dar sunt cel putin la fel de tembeli ca si ai nostri.

| Steregoi a răspuns (pentru NLS):

Atunci cum iti explici ca niste tembeli sunt o putere dominanta in Europa fara diversiunea creata de niste demoni care controleaza tembelii?

Daca doreau binele romanilor ii ajutau sa-si construiasca fabrici dar si-au facut fabricutele lor aici in Romania. SUA a ajutat la recladirea Germaniei dupa al doilea razboi mondial si a ajuns Germania sub influenta SUA.

Prosperitatea Germaniei si SUA nu se datoreaza lor ci popoarelor sarace pe care ei le domina. Daca nu si-ar fi mutat fabricile la saraci pentru mana de lucru mai ieftina economia Germaniei ar fi avut de suferit.

Dupa ce bogatul ajunge puternic mai are si nesimtirea sa nu recunoasca meritele saracului. Germanii si americanii nu sunt demni. Acum ei vor sa-si spele imaginea de cotropitori pozand in bogati "cinstiti si binevoitori." Mai au si teoria aia idioata evolutionista pentru a justifica dominatia lor.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Creaționism

"Poziții oficiale față de teoriile creaționiste

Creaționismul este religie, nu știință, și nu poate fi predat în sălile de clasă ale școlilor publice, deoarece ar propaga o teologie de stat, lucru interzis de Constituție, așa cum a decis în 1987 Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii. [23]
Decizia Consiliului Europei. Parlamentarii Consiliului Europei au decis, cu 48 de voturi și 25 împotrivă, să ceară statelor membre să se opună ferm predării în școli a teoriei creaționiste ca disciplină științifică. Creaționismul neagă evoluția speciilor prin selecția naturală și nu poate fi pus pe picior de egalitate cu evoluționismul, se arată în rezoluția adoptată joi, 4 octombrie 2007, de Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE)".

| Thecurious a răspuns (pentru NLS):

Bulgaria si Romania sunt state europene, membre ale Uniunii Europene si membre NATO. Aliante la care a aderat si Germania.
Cele trei popoare au o istorie comuna.
Pentru germani, romanii si bulgarii nu ar trebui sa fie catalogate ca fiind " o natie oarecare ", caci nu sunt africani, asiatici sau brazilieni (i-am ales pentru ca fac parte din continentul American ).
Conexiunile istorice si culturale sunt nenumarate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Raspunsul e numai la tine. Dar din foarte multe puncte de vedere da este de rahat dar ce sa facem nu noi am ales locul in care sa ne nastem. Totusi daca stai sa te gandesti cred ca acelasi rahat este peste tot in toate tariile numai ca sub alta forma e totul bine mascat si trucat de ex: vezi si tu cum sunt oamenii in occident.
Eu la Romania am incercat sa vad dincolo de rahatul care apare tot mai des zi de zi si o parte buna.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa nu uitam:
Romania e pe locul 1 in UE la consmul de alcool.
Romania e pe locul 1 in toata Europa la abandonul scolar si analfabetism s-au semi-analfabeti.
Romania e pe locul 1 la violenta domestica.
Romania detine cea mai mare rata de infractionaltiate din UE timitand anual criminali, violatori, pedofili, hoti, escroci in UE si toata europa, dovada presa italiana spune ca in fiecare an sunt arestati si inchisi peste 4000 de infractori cu buletin de RO, fie ei tigani s-au romani.
Romania e pe locul 1 la cei mai multi copii care sufera de obezitate.
Romania e pe locul 1 in Europa la proxenetism.
Romania e pe locul 1 la videochat.
Romania e pe locul 1 la proasta alimentare adica mancam mult si nesanatos.
Romania e pe locul unu la proasta colectare si sortare a deseuriilor vezi taxa pe gunoi si restul.
Romania e pe locul 1 la coruptie/mafie in toata europa.
Romania e singura tara din europa unde gasesti mai multe biserici si manastiri cu acoperis de aur si copii ce stau si cersesc langa ele.
Romania detine 17 penintenciare de maxima siguranta dintre care 16 sunt pline ochi de infractori.
ROMANIA ESTE IADUL PE PAMANT.

| Theo94 a răspuns:

Conducerea ei este de rahat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-avem autostrazi

| brokxy a răspuns:

NU. Tara e frumoasa. Are deschidere la mare, are munti unde poti merge la schi. Traditii interesante. Oamenii sunt de rahat : parlamentarii de exemplu, sistemul de invatamant, sistemul medical ( pe scurt toate sistemele)

| Steregoi a răspuns (pentru brokxy):

Rahatul, despre care vorbesti, este produsul occidentului.

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu, oamenii din ea sunt de rahat, inclusiv cel ce a pus intrebarea.

| Xenoverse explică (pentru LupusDei1993):

Adica sunt si eu de rahat?

| unvecin a răspuns:

Are și puncte tari și puncte slabe.
Sunt destul de mulțumit și cu țara și cu oamenii.

Se poate și mai rău.

Pământul e destul de mare, oricum. Dacă nu-ți place într-un loc... poate e timpul să încerci și altul.

| Rd79 a răspuns:

Nu, de loc.

Răspuns utilizator avertizat
| Trioda a răspuns:

La fel cum nu iti poti alege parinti cand te nasti,tot asa nu iti poti alege tara unde te nasti.
Analogic pot intreba daca tot traiesti intr-o tara de rahat, si tu Xenoverse trebuie sa fii tot la fel precum afirmatia ta, un om de rahat.
Corecta deductia, de ajungi sa iti desconsideri asa de mult tara pentru care altii au murit in razboaie, ca tu astazi sa te bucuri de libertatea de a o improsca cu noroi.

| dbigiu84 a răspuns:

Din pacate da.

| Cutezătorul4k a răspuns:

Depindehee hee)

| PappZsoltAndras a răspuns:

Orice țară este frumoasă, conducătorii sunt de "rahat".

| Delilahhh a răspuns:

Romania e o tara misto doar ca e condusa de niste oameni neinteresanti.

| Orlando0707 a răspuns:

Din păcate...Darolling on the floor)