| anonim_4396 a întrebat:

Să presupunem că Homo sapiens un animal rațional ar crește la un loc cu un animal irațional, acesta ar deveni animal irațional prin faptul că se adaptează mediului din care face parte? Și dacă are loc această schimbare poate să revină la stadiul incipient de animal rațional prin dialect? Dacă sunt studii pe tema asta sunt bine venite.

Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Nu,omul are abilitatea genetica de a fii conștient de existenta lui, putem afirma ca mongli era cel mai inteligent animal, dar stim ca nu va putea invata o limba dupa o varsta nici unele abilități matematice dar ca inteligenta, creativitate ar fi superior

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Da, eu nu găsesc nimic greșit în ceea ce spui tu.Dar pe mine mă interesează cu totul altceva.Referitor la ce ai spus mai devreme prin "nu va putea învăța o limbă după o vârstă" e dovedit sau sunt doar niște speculații?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cand afirm ceva nu scriu asa de ca nu am ce face

https://medium.com/......2404ab1356

Data găsirii: 2008–2–29
Vârsta când a fost găsită: 7
Locație: Kirovsky, Volgograd, Rusia
Anii în care se află: 7
Se pare că acest băiat a fost crescut de mama sa într-un apartament cu două camere, înconjurat de cuști pentru păsări. Confinat în acest apartament încă de la naștere, nu a învățat niciodată să vorbească. În schimb, ciripă ca o pasăre. Băiatul a fost hrănit și îngrijit de mama sa, dar nu a fost niciodată vorbit. După ce a fost salvat de la locuința sa din Kirovsky, Volgograd, Rusia, de asistenți sociali, el a fost îngrijit.

ason Lopez
Data găsirii: 2008–4–3
Vârsta când a fost găsit: 9
Locație: López Arellano, Honduras
Anii în care se află în închisoare: 4
Jason a fost limitat într-o cameră de părinții săi între 4 și 9 ani, când a fost în cele din urmă eliberat. În acea perioadă, el a fost hrănit foarte puțin, astfel încât până la eliberare avea cam dimensiunea unui copil de doi ani și cântărea 8 kg. Jason nu poate vorbi și nu poate merge. Camera în care era limitat era întunecată și era îmbrăcată doar într-un scutece de unică folosință.
În cazul lui Victor și al lui Wild Peter nu este clar dacă problemele cu dezvoltarea au fost cauzate de abandonarea lor sau au fost abandonați, deoarece părinții lor se chinuiau să facă față copiilor cu nevoi speciale. Un raport sugerează că Jason Lopez era limitat pentru că nu putea să meargă sau să vorbească. Deși un vecin a putut auzi gemetele unui copil pe o perioadă de câțiva ani, părinții le-a asigurat că Jason era în regulă. Cu un an înainte ca Jason să fie eliberat, a spus ea, gemerea se oprise. Oamenii care știau despre Jason nu au intervenit pentru că se temeau că familia lui Jason va efectua un fel de atac de răzbunare. La final, Jason a fost salvat pentru că cineva știa că nimeni altcineva nu era în casă.
3. Houston Attic-Boy
Data găsirii: 2007
Vârsta când a fost găsit: 13
Locație: Houston, Texas, SUA
Anii în care se află: 13
Acest băiat fusese închis într-o mansardă unde era înfometat. Când a fost găsit, avea dimensiunea unui copil de 7 ani. I-ar fi fost hrănit doar un supliment alimentar lichid. Alți patru copii care locuiesc în casa de la Geneva Foster, mama sa și Michael Ryan, tatăl său vitreg, nu au fost abuzați. Pe lângă faptul că a murit de foame, băiatul a prezentat și semne de abuz fizic atunci când a fost salvat din casă, în zona Houston, Texas, SUA.
4. Rochom P'ngieng, Fată din Jungla Cambodgiană
Data găsirii: 2007–13–13
Vârstă când a fost găsită: 27
Locație: Cambodgia
Ani în sălbăticie: 19
Ea a pierdut în jungla cambodgiană timp de opt ani. Rochom P'ngieng s-a pierdut în jungla cambodgiană la vârsta de opt ani, când făcea bivol cu ​​sora ei în vârstă de șase ani care a dispărut și ea. Ea a fost descoperită pe 13 ianuarie 2007 după ce un sătean a observat că o parte din mâncarea lui fusese luată. Ieșea zona și văzu o femeie dezbrăcată care îi fura orezul.
A fost capturată de săteni. Ea nu a putut să vorbească nicio limbă inteligibilă. Ea a fost recunoscută de tatăl ei, polițistul Ksor Lu de mult, din cauza unei cicatrici pe spate. Aparent părinții au fost de acord cu un test ADN, astfel încât identitatea ei să poată fi confirmată. Ulterior, familia s-a răzgândit. O suspiciune suplimentară a fost trezită de poveștile unui bărbat dezbrăcat văzut cu femeia și semne la încheieturile mâinii ca și cum ar fi fost legată. Aparent, nu i-a plăcut să poarte haine, să facă duș sau să folosească betisoarele la început și are astfel dificultăți de reajustare la viața normală.
5. Jeffrey Baldwin
Data găsirii: 2002–11–30
Vârsta la care a fost găsit: 6
Locație: Toronto, Canada
Anii în care se află: 5
Jeffrey Baldwin a fost limitat la camera sa de ani buni de bunicii săi materni, Elva Bottineau și Norman Kidman, care au fost condamnați la închisoare pe viață la 10 iunie 2006. Jeffrey a murit la vârsta de 6 ani, când cântărea doar 21 de kilograme și avea doar 37 de kilograme. înălțime de centimetri.
6. Bello, băiatul chimpian nigerian
Data găsirii : 1996
Vârsta când a fost găsit: 2
Locație: Nigeria
Ani în sălbăticie: 1
El a fost abandonat de părinții săi. Bello, băiatul chimpian nigerian a fost găsit în 1996, la vârsta de aproximativ doi ani. Atât cu handicap mintal, cât și fizic, el a fost probabil abandonat de părinții lui la vârsta de aproximativ șase luni, o practică obișnuită cu copiii cu dizabilități în rândul Fulani, un popor nomad care are distanțe mari deasupra regiunii Sahel Vest-Africa. Bello a fost găsit cu o familie de cimpanzei în pădurea Falgore, la 150 km sud de Kano, în nordul Nigeriaului. Când povestea a ajuns la agențiile de știri vreo șase ani mai târziu în 2002, Bello locuia la casa Tudun Maliki Torrey din Kano. Bello prezintă caracteristici feroase. Când a fost descoperit pentru prima dată, Bello a mers ca un cimpanzeu, folosindu-și picioarele, dar trăgându-și brațele pe pământ. S-ar sări noaptea în dormitor, deranjându-i pe ceilalți copii, zdrobind și aruncând lucruri. Șase ani mai târziu, Bello era mult mai calm, dar avea să sară în continuare în mod asemănător unui cimpanzeu, să facă zgomote asemănătoare cu cimpanzeul și să-și aplece mâinile cuțite peste cap în mod repetat. Bello a murit în 2005.
Acestea sunt ceea ce obținem din aceste exemple:
Când un copil este lipsit de orice contact uman și uman, acesta sfârșește cu un sistem lingvistic foarte sărac, precum și cu o dezvoltare întârziată a tuturor abilităților cognitive.
Atunci când unui copil i se oferă încercări generale de a comunica sau interacțiuni normale cu oameni chiar absenți de un limbaj, ei dezvoltă un sistem lingvistic relativ sofisticat.
Atunci când unui copil i se oferă un aport lingvistic, învață limba maternă în mod normal într-un mod care pare aproape magie.
Este important de reținut că toți acești copii le-a fost greu să se integreze în societate și este ușor de înțeles de ce. Există o epocă critică în care se dezvoltă limbajul uman și interacțiunile și după aceea devine mult mai greu să dezvolți aceste abilități. A trecut această vârstă, care este pubertatea, dacă nu a învățat să vorbească într-o anumită limbă, a trecut pubertatea, atunci va fi mult mai dificil pentru acel individ să dobândească limbaj și aproape imposibil să-l stăpânească cu adevărat. Cercetătorii din domeniu dezbat dacă dobândirea limbajului are o influență naturală sau mai naturală. Dacă ipoteza este dovedită adevărată, aceasta ar însemna că dobândirea limbajului este legată de vârstă, ceea ce înseamnă că indivizii dobândesc limbajul prin experiențe, ceea ce ar fi o influență hrănitoare pentru individ. Cazul opus ar fi avut o influență naturală. Ipoteza perioadei critice s-a dovedit a fi adevărată în cazul copiilor săraci. Prin urmare, în acest caz, achiziția de limbi este legată de vârstă, ceea ce înseamnă că, dacă cineva începe să învețe să vorbească după pubertate, și atunci șansele lor de a stăpâni o limbă sunt foarte mici. De fapt, dobândirea limbajului înainte de pubertate îi ajută pe indivizi să dezvolte comunicarea de bază, abilitățile sociale și sentimentul de apartenență și evoluțiile emoționale și intelectuale. Prin cazurile unor copii fericiți, cum ar fi Oxana Malaya, o fată cu un comportament asemănător unui câine, Genie, o fată care a fost izolată și legată de un scaun cu ghiveci de peste zece ani și Victor din Aveyron, un băiat care locuia în sălbatic în cea mai mare parte a copilăriei sale, putem vedea cum lipsa de limbaj le-a afectat viața. în acest caz, achiziția de limbi este legată de vârstă, ceea ce înseamnă că, dacă cineva începe să învețe să vorbească după pubertate, și atunci șansele lor de a stăpâni o limbă sunt foarte mici. De fapt, dobândirea limbajului înainte de pubertate îi ajută pe indivizi să dezvolte comunicarea de bază, abilitățile sociale și sentimentul de apartenență și evoluțiile emoționale și intelectuale. Prin cazurile unor copii fericiți, cum ar fi Oxana Malaya, o fată cu un comportament asemănător unui câine, Genie, o fată care a fost izolată și legată de un scaun cu ghiveci de peste zece ani, și Victor din Aveyron, un băiat care locuia în sălbatic în cea mai mare parte a copilăriei sale, putem vedea cum lipsa de limbaj le-a afectat viața. în acest caz, achiziția de limbi este legată de vârstă, ceea ce înseamnă că, dacă cineva începe să învețe să vorbească după pubertate, și atunci șansele lor de a stăpâni o limbă sunt foarte mici. De fapt, dobândirea limbajului înainte de pubertate îi ajută pe indivizi să dezvolte comunicarea de bază, abilitățile sociale și sentimentul de apartenență și evoluțiile emoționale și intelectuale. Prin cazurile unor copii fericiți, cum ar fi Oxana Malaya, o fată cu un comportament asemănător unui câine, Genie, o fată care a fost izolată și legată de un scaun cu ghiveci de peste zece ani, și Victor din Aveyron, un băiat care locuia în sălbatic în cea mai mare parte a copilăriei sale, putem vedea cum lipsa de limbaj le-a afectat viața. De fapt, dobândirea limbajului înainte de pubertate îi ajută pe indivizi să dezvolte comunicarea de bază, abilitățile sociale și sentimentul de apartenență și evoluțiile emoționale și intelectuale. Prin cazurile unor copii fericiți, cum ar fi Oxana Malaya, o fată cu un comportament asemănător unui câine, Genie, o fată care a fost izolată și legată de un scaun cu ghiveci de peste zece ani, și Victor din Aveyron, un băiat care locuia în sălbatic în cea mai mare parte a copilăriei sale, putem vedea cum lipsa de limbaj le-a afectat viața. De fapt, dobândirea limbajului înainte de pubertate îi ajută pe indivizi să dezvolte comunicarea de bază, abilitățile sociale și sentimentul de apartenență și evoluțiile emoționale și intelectuale. Prin cazurile unor copii fericiți, cum ar fi Oxana Malaya, o fată cu un comportament asemănător unui câine, Genie, o fată care a fost izolată și legată de un scaun cu ghiveci de peste zece ani, și Victor din Aveyron, un băiat care locuia în sălbatic în cea mai mare parte a copilăriei sale, putem vedea cum lipsa de limbaj le-a afectat viața.
În concluzie, am putea sublinia importanța dobândirii limbajului pentru dezvoltarea unui copil. De obicei, oamenii iau limbajul ca o caracteristică biologică pe care omul o are și o iau de la sine. Cu toate acestea, prin aceste trei exemple se poate observa că lipsa de limbaj nu poate afecta doar un copil pe termen scurt, ci și pe parcursul întregii sale vieț

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mulțumesc anticipat.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Rămân dator.

57 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Bine zis,, presupunem'', ca omul nu se trage din bacterii. Oricum, se vine cu greu la un nivel mai putin avansat si nici macar complet, citeste despre cazurile copiiilor salbatici.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu sunt Vegan.
AI auzit vreodată o măgăriță vorbind? Probabil vei spune 'nu, animalele nu pot vorbi'. Însă Biblia ne relatează despre o măgăriță care a vorbit.Așa că animalele au capacitate să vorbească dar le este "pecetluit" dialectul și el se deschide doar la porunca lui Dumnezeu.
Dacă cititim în detaliu, vom afla că măgărița a putut constientiza în fapt ce se întâmplă cu dânsa.Acum nu rămâne decât să aflu dacă omul prin absurd s-ar califica în locul unui animal.
Gândește-te numai.1. un om care nu are un dialect. 2. un om care nu poate să vorbească din cauza dialectului scos 3.iQ-ul lui este sub mediocru din lipsă de informații. 4. Se califică în locul măgăriței.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

În altă ordine de idei..Cunoști întâmplarea cu "îndrăcitul din Gadara" numit Legiune? Ei bine, acolo aflăm iar alt lucru cu privire la animale. Porci posedați de demoni? Cum așa? Cum au putut intra în subconștientul lor, după exorcizarea făcută?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu happy. Ce nu prea stiu eu este daca tu esti ateu, crestin sau agnostic, ori darwinist sau... poate altceva. S-ar califica si in locul unui animal raportandu-ne la intrebarea ta, chiar iti recomand sa te cauti acele articole, nu vei regreta! Diferenta dintre un om si acea magarita (ex.), este ca, ea a trait printre oameni, i-a auzit, a vazut ce faceau respectivii, a invatat de la ei, pe cand un om aflat in salbaticie de la o varsta frageda si fara oameni in jurul sau, nu poate invata nimic, decat din comportamentul animalelor acelei zone.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cunosc. Cum au putut intra dupa exorcizare in porci? Iisus le-a dat voie.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Sunt creștin și apărătorul Adevărului.
Cine a spus că ateii sunt oameni proști?
Un ateu de obicei şi normal înainte de a deveni ateu trece prin etapa agnosticismului şi după o destul de lungă perioadă de cercetare, începe să se considere ateu, acumulând destule informaţii şi dovezi încât să nege existenţa anumitor divinităţi, oarecum propuse de diferite religii.
În opinia mea nici un ateu nu se poate considera 100% ateu. Darwinismul este doar o teorie și nu ceva demonstrat.Nici nu are legătură cu ce vorbim noi aici.

Am un ochi îndreptat spre ateism și un alt ochi ațintit spre religie. Atât Religia cât și Ateismul, trăiesc deopotrivă în neadevăr. De ce? Păi numărul mare de interpretări greșite și eronate ajung până la Tronul Lui Divin.El(Dumnezeu) are oamenii lui, ateii și religia, oamenii ei, și întotdeauna conflictul ia formă de opoziție centrată pe adversar și niciodată pe sieși însuși.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu la asta m-am referit.Dar o să îti dai tu seama pe parcurs la ce mă refeream dăcă nu chiar azi rezolvând rebusul din dilema "șarpelui" și natura lui, care o mai spun o dată "Nu este o persoană!" Odată rezolvată erezia asta putem deduce că și animalul e stăpânit atât de "gânduri rele" cât și "bune" drept pentru care are conștiință=animal rațional care nu reacționează instinctiv (gândește, memorează, vede, se raporteaza la lume si viată) Diferența o face dialectul în sine.Chiar și între noi oamenii, unii sunt mai deștepți decât alții.Asta e de când lumea și pământul că inteligența omului crește și nu scade și ce o face să crească? Păi capacitatea noastră de a memora lucruri, și ale înțelege prin "dialect" sau "limbaj". Dacă bineînțeles, se aplică ideea conform căreia "nu va putea învăta o limbă după o vârstă".

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu are legatura, era o intrebare...
Nici nu am spus ca ateii sunt oameni prosti, daca imi permiti, nu are legatura ateul prost cu ceea ce vorbim noi aici.

,, El(Dumnezeu) are oamenii lui, ateii și religia, oamenii ei'' -> mie asta imi suna mai mult a satanism, ca un necredincios nu are treaba cu divinitatea, cel putin in scrieri. Ori tu faci misto, ma trolezi? Daca da, nu este ok.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, este vorba de traduceri la cea cu sarpele, atat, nu interpreta altfel.

Nu face diferenta niciun dialect, ca daca era asa cum scrii tu, Dumnezeu judeca si animalele, ca doar ce se nasc si ganduri in mintea lor daca ne luam dupa povestea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Nici nu am spus ca ateii sunt oameni prosti, " Nu, dar felul cum te-ai exprimat tu în raport cu celellalte credințe, cam asta s-ar înțelege.Și ei au dreptatea lor, și noi pe a noastră.Noi creștinii nu vrem să intrăm în polemici cu ei pe motiv că nu cunoaștem răspunsul la frustrarea lor și astfel ei se enervează și mai tare și procentul lor urcă spre necredința în Dumnezeu.Noi trebuie să îi ascultăm și să le oferim atenția cuvenită dacă stăpânim adevărul, dar cum facem asta dacă noi sunt religioși?(prin faptul că ascultăm mai degrabă de oameni(saduchei, farisei, preot, pastor) decât de adevăr)

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"El(Dumnezeu) are oamenii lui, ateii și religia, oamenii ei"
Cum poți fi tu apărătorul lui Dumnezeu dacă și la tine se găsește neadevăr?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, nu, eram curios de credinta ta happy. Eu cand am intrat in polemici cu multi dintre ei, din ateism au inceput mai mult sa o ia spre un teren neutru, daca nu, unii dintre ei au trecut la crestinism.

Cum facem asta? Le vorbesti foarte simplu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu ai scris asta, eu am preluat straight face
Esti roman? Nu de alta, dar vad ca nu intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Nu, este vorba de traduceri la cea cu sarpele, atat, nu interpreta altfel."
O să vezi atunci când vei face cunoștinta cu adevărul? Despre Șarpe bineînțeles, dar nu o reptilă!

" ca daca era asa cum scrii tu, Dumnezeu judeca si animalele, ca doar ce se nasc si ganduri in mintea lor daca ne luam dupa povestea ta."
Nu știu cum ai dedus tu asta dar nicăieri în biblie nu lasă de interpretat cum că "animalele nu vor fi mântuite". Deci? Ai spus un adevăr? Nu! Așa crezi tu fiindcă așa am fost și eu ca tine, "fricos", crezând că o să mă rătăcesc, dar în adevăr niciodată nu te vei rătăci.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai tu ai scris asta, eu am preluat straight face
Esti roman? Nu de alta, dar vad ca nu intelegi.

Vezi, eu încerc să te fac să înțelegi niște lucruri și tu mă înjosești.De aceea i-a fost greu și lui Isus să intre în polemici cu religiosii.

Spune despre ce n-am înțeles?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, Satana nu este o reptila, cred ca asta nu ai inteles din partea mea.

,, Nu știu cum ai dedus tu asta dar nicăieri în biblie nu lasă de interpretat cum că "animalele nu vor fi mântuite". '' -> pai, nu vor fi, pur si simplu, asta reiese. Daca ai tu altceva de comentat, chiar te rog, cu versete, cu capitole si carti s-a.m.d., iar apoi daca sunt de acord cu tine, o voi zice.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, sa se stie de pe acum ca nu te injosesc si ca nu am nimic cu oamenii, ca doar sunt crestin adevarat.

Pai preiei de la mine, ceea ce am luat eu de la tine, iar apoi o spui ca si cum eu am scris-o, ceea ce nu este asa. Ma trolezi sau? Ce cont ai mai avut inainte pe TPU?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Cine ştie dacă duhul omului se urcă în sus şi duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?" Ecl.3:21

Cum explici tu versetul acesta din momenrmt ce Solomon a fost învățat Adevărul de la tatal lui, David, "om dupa inima lui Dumnezeu"?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

,, El(Dumnezeu) are oamenii lui, ateii și religia, oamenii ei'' -> mie asta imi suna mai mult a satanism"

Răspunsul meu : "El(Dumnezeu) are oamenii lui, ateii și religia, oamenii ei"
Cum poți fi tu apărătorul lui Dumnezeu dacă și la tine se găsește neadevăr?

Care e deranjul tău la răspunsul meu?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Pai, Satana nu este o reptila, cred ca asta nu ai inteles din partea mea."

Păi nici nu acum vreao legătură cu ce ai afirmat tu.Eu am zis doar ce se cunoaște în general.Eu nu am făcut o afirmație subiectivă ci comună.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nici nu are* Rectific.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, la mine se gaseste neadevar ca tu esti omul lui Dumnezeu, asta vrei sa spui?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am facut trimitere si la ceea ce spuneai tu din alta intrebare, tot la ''indemnul tau''.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da, ce om dupa inima lui Dumnezeu era David rolling on the floor! Nu stiu daca ai pus ghilimelele chiar sus, sau jos, ai preluat sau nu?
La Judecata doar oamenii vor fi judecati, animalele nu. Nimic necurat nu intra in Imparatia lui Dumnezeu si tot pamantul este spurcat.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu zic mai bine să potolim mândria valurilor noastre prin adevăr, fără a ne lăuda, caci "nu suntem decât un abur care trece".

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu știi tu care va fi judecata lui Dumnezeu cu privire la animale. Nici la unghia de la picior nu poți cunoaște tot planul lui de mântuire, sau nu știi versetul "Mai* sunt multe alte lucruri pe care le-a făcut Isus, care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că nici chiar în lumea aceasta n-ar fi putut încăpea cărţile care s-ar fi scris."

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Da, da, ce om dupa inima lui Dumnezeu era David"
Așa vorbești tu despre omul lui Dumnezeu? Am crezut că voi găsi lumină la tine dar m-a înșelat cel rău. Calci pe urmele lui DanyTheNovice, succes la drum!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"tot pamantul este spurcat."

inclusiv tu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este nicio mândrie sau laudă.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel puțin pot prezice prin presupuneri bazate pe conținut Biblic. Alți autori ai Bibliei care nu ai avut contact direct cu Dumnezeu sau indirect, pot spune că nici ei nu știi sigur ceea ce se va întâmpla.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu-s nici eu vreun sfânt", dar știu sigur că spun adevărul în Dumnezeu acum. Calc pe urmele lui Dany acela? Nu, eu eram activ dinainte sa fi apărut el la categoria „Religie", deci el ar putea călca cel mai probabil pe urmele mele, dar nici măcar atât, eu sunt diferit, este greu să îmi calce cineva pe urme și să nu crezi că este vreo laudă, că cine știe cum interpretezi mai apoi.
Tu știi cate femei a avut omul ăla? Oamenii cu adevărat aproape de Dumnezeu sunt cei verguri, scrie asta în Biblie. La David a picat treaba, doar ce a avut 1000, eu nici măcar nu cred că mă descurcam cu jumătate din ce a avut el la pătuleț, dar, asta este, asta este și lăcomia unui conducător pe lângă foarte micile fapte de omenie. Înțeleptul David, bunul David, gloriosul și divinul David, hă? Ucigașul David care l-a ucis pe Urie, i-a luat și nevasta după ce că avea vreo 1000 de femei. Nu este lumina în mine? De ce, pentru că scot la iveală adevărul? Nu ai decât să crezi în ce vrei, dar atâta timp cât ridici în slăvi urâciunile adevăratului Dumnezeu, te închini altui dumnezeu, unui dumnezeu stricat. Și uite că acum îmi și permit, eu față de acel rege criminal sunt mai curat de sute de ori, incomparabil, în primul rând nu am ucis și asta este cel mai important, așa că, mă poți urma pe mine dacă crezi în Dumnezeu, ori altfel ți-ai întors fața de la Creator. Ce zici, ce alegi sa faci, mă urmezi pe mine sau un criminal, cine va fi lumina ta de pe Pământ?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce spui că eu și nu „noi"? Vrei să mă jignești?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"TOT pamantul este spurcat."
inclusiv tu.

Din care reiese că și noi.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Cum poți să te prefaci atâtat timp în creștin când tu ești de fapt un ateu convins?
Cu ce viclenie ai venit să îmi bagi vină?
Din start cade ideea cum ca "ateii au inimă". Doar un ateu convins ar face ce faci tu acum dar unul care are cel puțin 1% dubii nu va face ce faci tu acum.
NU pot să cred că te-a cuprins întunericul ăla mare și gros când erai aproape de lumină.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Se referea in principal la altceva in sursa originala...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s ateu si cu asta am incheiat convingerea mea, iar daca mai adaugi de la tine, minti. Nu m-a cuprins niciun intuneric, nu mi-ai raspuns la comentariul care il include pe David pentru ca am dreptate, recunoaste :))!

Raspunde aici, sa reconfirm :

https://www.tpu.ro/go-to-answer/17707262/

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu poti să afirmi că ești creștin și totodată să vorbești de rău pe omul lui Dumnezeu. Ești cu mine?
Ai citit vreodată urmatorul verset?
Simei cand il blestema: "Pleaca, pleaca, tu, om al varsarilor de sange si om nelegiuit!
Ps 5:6

Ce s-a întâmplat pe urmă cu Șimei când Dumnezeu l-a iertat păcatul lui David și a fost pus din nou în cinste? Știi? Sau vrei să îți zic eu?
Căci „Omul bun scoate binele din tezaurul bun al inimii sale, iar cel rău scoate răul din tezaurul rău al inimii sale."

"Tu știi cate femei a avut omul ăla? Oamenii cu adevărat aproape de Dumnezeu sunt cei verguri, scrie asta în Biblie."

Dacă doar pe baza unui verset sau două deduci asta și nici nu se lasă de interpretat lucrul acesta, înseamnă că tu ești paralel cu Dumnezeu și cu biblia.Iar de data asta nu poți afirma că cunoști adevărul.
"Cine găseşte o nevastă bună găseşte fericirea; este un har pe care-l capătă de la Domnul." Prov. 18:22
"Eu aş vrea ca toţi oamenii să fie ca mine; dar fiecare are dela Dumnezeu DARUL lui: unul într'un fel, altul într'altul. " 1 COR.7:7

În concluzie, chiar dacă căsătoria NU ESTE PACAT, ea este sfântă în Domnul, dar celibatul şi virginitatea este o virtute mai înaltă.E ca și cum ai spune "Eu sunt vegan iar tu vegetarian"
Nu te complaci cu termenii deloc 1Corinteni 7:38.

"Tu știi câte femei a avut omul ăla?
La David a picat treaba, doar ce a avut 1000"

Să lămurim o nelămurire happy Poligamia nu e și nu a fost vreodată păcat considerat.Eu cred că ești invidios pe el și doar aatât. Ești liber să aderi oricând la religia mulsumană și să ai câte femei vrei dar pe banii tăi și pe nervii tăi laughing) Unii se plâng de durerile de cap de la o singură femeie dar să ai 1000 și să le și întrețini. Ești cu mine?

"Ucigașul David care l-a ucis pe Urie, i-a luat și nevasta după ce că avea vreo 1000 de femei. Nu este lumina în mine? "

Nu este, la fel precum ura ta.Adu-ti aminte ce a spus David imediat după ce a săvârșit păcatul ăsta."Mai bine să cad în mâna Domnului, căci mila Lui este nemărginită; dar să nu cad în mâinile oamenilor! 1 Cronici 21 8-13

Iar dacă Domnul nu e plin de îndurare, atunci cine? E Celcestietot?
„Cine își acoperă fărădelegile nu va prospera, dar celui ce le mărturisește și se lasă de ele i se va arăta îndurare." (Proverbele 28:13)

Memorează versetul acesta ca pe Tatal Nostru.

Aduceţi-vă aminte de mai-marii voștri care v-au vestit Cuvântul lui Dumnezeu; uitaţi-vă cu băgare de seamă la sfârșitul felului lor de vieţuire și urmaţi-le credinţa! Evrei 13:7

"Și uite că acum îmi și permit, eu față de acel rege criminal sunt mai curat de sute de ori"

Mândria merge înaintea pieirii.
Uită-te peste întrebarea mea de la profil și o să afli adevărul, aia cu "Care a fost păcatul lui Moise?"

Faptul că nu răspund la toate întrebările unui ateu nu înseammă neapărat că nu știu răspunsul la ele.Dar ei mi le pun pe banda rulanta și cu răutate inclusiv religioșii. Uita-te peste întrebarile mele. Când pun o întrebare, omul răspunde(ex DanytheNovice) prin alta.Crezi că răspund la răutatea lor cu un răspuns? Să și moară nebuni, ce îmi pasă mie de frustrarea lor plină cu ură?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

"Nu mi-ai raspuns la comentariul care il include pe David pentru ca am dreptate, recunoaste.

Ai dreptate?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Nu poti să afirmi că ești creștin și totodată să vorbești de rău pe omul lui Dumnezeu.'' -> ce te face sa crezi ca este omul lui Dumnezeu sau ca a fost asa de la inceput?

,, Dacă doar pe baza unui verset sau două deduci asta și nici nu se lasă de interpretat lucrul acesta, înseamnă că tu ești paralel cu Dumnezeu și cu biblia.'' -> Nu avem nevoie de zeci de versete care sa confirme asta, la fel cum nu avem nevoie de zeci de versete care sa arate ca Apocalipsa va sosi. Chiar, atunci ce este cu cei 144 de mi?

,, În concluzie, chiar dacă căsătoria NU ESTE PACAT, ea este sfântă în Domnul'' -> Nu a spus veneratul Pavel ca, citez :,, 1. Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.'', asadar, de ce ne recomanda asa ceva, cum comentezi?

Casatoria nu este pacat, dar nici sa ai atatea neveste si curwe langa tine, ala nu este om al lui Dumnezeu. Dupa ce ca a ucis ca sa ia femeia lui Urie, mai tinea si atatea pentru el, iar cei din regatul sau duceau si lipsa, cel putin 1 om din acestia. Invidios nu sunt, nu imi place ceea ce nu este cum trebuie.

,, Nu este, la fel precum ura ta.'' -> ura? Deci acum trebuie sa trecem cu vederea si sa ii acceptam faptele, iar pe mine care sunt mai curat de sute de ori sau chiar de 1000 de ori, sa ma denigrezi.

,, Iar dacă Domnul nu e plin de îndurare, atunci cine? E Celcestietot?'' -> pe asta chiar nu stiu de unde ai scos-o.

,, Mândria merge înaintea pieirii.'' -> nu este mandrie, este adevar. Ce ai bagat tu repede mandria la inaintare ca sa spulberi adevarul. Cu mine nu merge asa, sa stii de pe acum.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

In concluzie, da, am dreptate in ceea ce il priveste pe David.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Bine, vom vedea atunci la înviere, desigur, dacă treci din moartea a doua happy Sunt curios cum îl vei contrazice pe Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi inimaginabil să nu trec de moartea a doua, tocmai eu. Dumnezeu mă cunoaște, stie că am rămas credincios în urma provocărilor titanice, alții erau duși demult + că trăim vremuri mult mai grele decât era pe vremea lui David, așa că, asta întărește faptul că sunt mai curat ca el. Dar, bine, vom vedea atunci happy. Apropo, interesant articolul, noroc în aflarea adevărului!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Mulțumesc????

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcerewinking!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

(:

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ești cumva trist? Aș putea să te fac și mai trist la argumentele ușoare pe care le-ai adus în discuție, dar vreau să rămânem prieteni. Deci, hai cu zâmbetul pe buze. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt, dar nu din pricina argumentelor tale, oricum, sunt obișnuit. Poți să le scrii dacă dorești, pot spune că am o oarecare curiozitate, că nu prea mi se întâmplă să vina cineva cu argumente bune și acum mă refer la modul general. Putem rămâne prieteni și acum, dar și după, cum consideri happy.

| Crackman a răspuns:

O creatură inteligentă are tendinta de a determina prostimea... Sa isi faca loc

| Alverto a răspuns:

"Omul este cel mai periculos animal într-o pădure"

| RKBlue a răspuns:

Animal irational?
Adica?
Ciorile isi pun nucile pe strada ca sa fie zdrobite de masini, pentru a culege miezul.
Caracatita poate deschide un borcan cand e inchis intr-unul.
Sunt atatea moduri prin care animalele dau dovada de inteligenta.
Animalele au empatie.
Deci practic, ce le face rationale sau nu?
De unde stii ca nu sunt rationale? Poate ca nivelul de ratiune e mult mai mic decat al omului, dar daca ar fi cu totul irationale, atunci le-ai vedea sarind, alergand peste tot.
Am avea ursi care intra peste tine in casa, nu se tem de vanatori.
Am avea lei care vin din Africa, fiindca sunt irationali.

Sunt cazuri de copii care au crescut cu animale.
Unii s-au adaptat vietii in societatea umana, altii nu.

https://www.treehugger.com/children-who-were-raised-by-animals-4869172

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Îți dau perfectă dreptate. De aceea am si structurat textul în așa mod să aduc convingeri prin comunitatea TPU cu privire la Homo Sapiens în raport cu animalele.Am nevoie de câteva dovezi în privința asta ca să demonstrez contrariul unei ipoteze creștine.