| Vizitiul a întrebat:

Sa presupunem ca pleci intr-un voiaj pe taramuri straine. Odata ajuns in camera in care ai fost cazat, iti lasi bagajele si hotarasti sa survolezi zona, dand o rainta prin imprejurimi. Deodata se aude o voce ferma, voce care ti se adreseaza astfel: "Tigane!" Care ar fi reactia ta? De ce? Nu-s rasist, dar sunt curios ce raspunde un rrom la aceasta intrebare, daca exista vreunul pe site, bineinteles.

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca cineva mi se adreseaza cu "Tigane" eu ii raspund ca nu sunt "Tigane" si sunt "un rrom" daca exista vreunul pe site...scuze, prin zona. Totusi sunt nedumerit "Tigane" sau "rrom". De cand negresele astea zburatoare pe la buzunare sunt, auzi cica rrrrrooooommi.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nicio reacţie. Nu sunt ţigan aşa că de ce m-aş sinchisi? E clar că nu se adresează mie.
Pe de altă parte, am prieteni ţigani şi care spun mereu "da dom'le, eu sunt ţigan. e vreo problemă?".
Depinde foarte mult de mentalitate. Unii se consideră "rromi" alţii ţigani şi unii-s mai deschişi, alţii nu. Nici ţiganii nu-s chiar toţi la fel.
Salutări.

| Vizitiul explică:

Noktambul-Tu ai citit cu atentie intrebarea? Cum te uiti prin camera din moment ce se presupune ca dai o raita prin imprejurimi?

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu sunt rrom dar am sa raspund si eu.
As fi intristat fiindca se refera sigur la natia mea, are sigur o parere proasta despre tara si oamenii din tara aceea si i-as spune ca tot om sunt si pana la proba contrarie in care voi fi vinovat de ceva nu are dreptul sa ma jigneasca, sa ma discrimineze sau sa-mi faca vreun rau.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Putin probabil sa mai fie vreunul care sa zboare pe langa tine prin zona. Deci, e doar o halucinatie. Vezi-ti linistit de zbor si nu lasa "vocile" sa te influenteze; asculta numai Turnul de Control.

| Razvan a răspuns:

-Tigane!
-Trait-ar familia, sefule!
-Ce o arzi ma pe aici? Ai furat tot ce aveai pe la tine si vii aici pe la noi?
-Nu sefu` eu doar evaluam cam cat as lua din fierul din zona, nimic mai mult
-Bine ba esti cinstit, o sa ajungi in Rai
-Da sa traitismug

| pwp a răspuns:

Nu sunt tiganca, deci nu stiu

| noktambul a răspuns:

Reactia mea ar fi sa ma uit prin camera sa vad de unde vine vocea aia ferma!

| noktambul a răspuns:

Tartore, am inteles. Deci : in momentul cand se aude vocea aia ferma tu dai o raita prin imprejurimi survoland zona. Adica te afli in zbor ca Superman. Pai atunci vocea aia ferma nu are a cui fi decat a lui Dumnezeu.Si daca el te numeste "rrom" stie el mai bine de ce ti se adreseaza asa! Si nu ar trebui sa ai nicio reactie visavis de asta ci sa fii impacat cu situatia. Cu situatia si cu natia!

| Astaeparereamea a răspuns:

M-as adresa vocii respective, baaaaa tu n-auzi ca te striga cineva?

| Sonia_4064 a răspuns:

Salut, pot sa pun pariu ca ti s-au miscat macar 5 muschi pe fata cand te-a strigat tigane, altfel nu mai intrebai. mi se pare o intrebare inutila, daca nu te simti afectat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as raspunde daca as fi rrom.si nu mi-ar fi rusine, daca ma stiu rrom cinstit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinind seama ca ai scris tarimuri straine asa raspunde :
- what can i do for you my dear brother
Nu stiu de unde pina unde cuvintul rrom, romm pe tiganeste inseamna rrom dar pe romaneste este o bautura spirtoasa si atita tot, atunci cind tiganul face pe cineva taran i se sparge inima de bucurie dar daca e facut rrom cica el e ursar, cocalar, rudar sau alte neamuri extraterestre

| Ioana9 a răspuns:

Eu as reactiona astfel:
Nu sunt rrom! Cine zice ala e! Eu nu ti-am facut nimic asa ca ar trebui sa taci! (Asta in cazul daca copilul e de o varsta cu mine sau mai mic)
Dar in cazul in care ar fi un om mai mare ca mine...Nu as reactiona nici cum...ca sa nu patesti ceva.
Cel mai bine ar fi sa tacem cu totii pentru ca daca nu-l vezi... poate fi oricine, nu se stie.