| Inferno a întrebat:

Sa presupunem ca un om, Ion, incearca sa ridice o greutate pe acoperisul unei cladiri. Pentru a realiza acest lucru Ion va folosi un sistem cu cel din imagine:
https://imgur.com/nPbffn0

Sfoara, de care Ion va trage, ocoleste o roata si se intoarce pe acoperisul cladirii unde este fixata (loc marcat cu un "X").
Roata este atasata de greutate.

Pentru a putea ridica greutatea Ion va trebui sa traga de sfoara cu o forta "F".

Ce se intampla daca, in partea dreapta, mai apare un omulet dornic sa ajute? Acesta desprinde capatul din dreapta al sforii (loc marcat cu un "X") si incepe sa traga la randul lui de sfoara. In acest moment fiecare capat al sforii este tras de cate un omulet.

Daca initial Ion trebuie sa traga de sfoara cu o forta "F" pentru a putea ridica greutatea, cu ce forta va trebui Ion sa traga de aceasta data, cand mai are un prieten care il ajuta?

P.S.: Prespunem ca atat Ion cat si prietenul sau trag cu forte egale.

1 răspuns:
| FreddieM a răspuns:

Nu se va schimba nimic, Ion va trage cu aceeasi forta ca si inainte.
O seara buna