| RAY a întrebat:

Sa raspunda doar cine are habar, nu raspundenti aiurea

de acest sindrom tulburarea borderline se poate vindeca? sau e pe viata? e cineva pe aici care are acest sindrom?

14 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Un amic mai indepartat a fost in cele din urma diagnosticat cu BPD, totul a inceput de la schimbarea starilor sale emotionale intr-un mod prea rapid.

Ultima data cand l-am vazut era mai bine, se vindecase de bpd. A reusit sa faca asta atat medical alopat cat a mers si pe la u n homeopat. Nu poate sa explice chiar foarte clar de unde i se trage...

| RAY explică (pentru cristimihailov):

Ma mir ca asa repede sa tratat

| cristimihailov a răspuns (pentru RAY):

Depinde ce intelegi prin repede... au fost mai multi ani pana cand a realizat ca ar trebui sa mearga sa fie diagnosticat.

Si peste cativa ani buni, poate vreo 3.4 dupa ce a fost diagnosticat, a fost declarat vindecat.

| RAY explică (pentru cristimihailov):

Si oare acum e vindecat?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Lol. L-a vindecat un homeopat de boala psihica... uite-asa o barb-avea.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Misto,tu ce spui poti scapa de asa ceva?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Unele boli nu se "vindeca", dar pot fi tinute sub control cu medicamente pe care le iei toata viata.

| cristimihailov a răspuns (pentru doctorandus):

Dap. Asta este abordarea alopata.
Doctor andus, inteleg ca esti medic. Dar faptul ca nu intelegi homeopatia, nu inseamna ca ea e gresita... ci doar ca nu o intelegi.

Te-ai antrenat in alt domeniu. E ok. Nu e gresit. E o cale.

Altii au alte cai... care poate nu se pupa cu cele la care ai invatat 6 ani si apoi ai mai facut si sclavie prin spital pentru a reusi sa izbavesti mai departe.

Unii vad diferit lucrurile. Pana si in India... aia sunt fani mari ai homeopatiei. Banuiesc ca toti sunt niste visatori care nu au rezultate.

Dar in fine. E o discutie care nu merita inceputa. E pierduta de tine si nici nu ai inceput...

Cu tot respectul.

| doctorandus a răspuns (pentru cristimihailov):

Da, stiu ce este homeopatia: medicamente din plante sau zaharel stropit cu aqua simplex.

| cristimihailov a răspuns (pentru doctorandus):

Salut,

Homeopatia se studiaza in facultatea de medicina. Cel putin la Craiova. In curand si la Bucuresti.

La fel ca si medicina: spirt si panadol happy

In fine... poate ai dreptate. Cine sunt eu sa judec?
Scuze

| Donsavas a răspuns:

Tulburarea bordeline este o tulburare doar cu numele. Nu este in niciun caz o boala pentru a vorbi de vindecare. Accepta-te si timpul te va schimba! Asta este personalitatea ta. Nu e batuta in cuie, stai linistit si daca te poti controla fara probleme, nu e cazul sa iei medicamente de niciun fel.

| Cccccc1 a răspuns (pentru Donsavas):

Cea mai mare prostie pe care am auzit-o.
Sufar de border și de tulburare de adaptare si trebuie neapărat medicamente și psihoterapie.
Ptc sunt stafi și se simt ca iadul, afectează relatiile, tentative de suicid și automitilare plus eu sunt foarte agresiva.

| SG1995 a răspuns:

Da Ray se poate trata. E printre puținele tulburări de personalitate tratabile în totalitate, cu ajutorul adecvat desigur. Eu se pare că sunt border de asemenea am aflat săptămâna trecută.

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu era borderline si asteptari exagerate de la oameni,intre timp am inteles, ca ceea ce credeam sau speram, visam, desi rational stiam, dar incercam, s-a dovedit a ceea ce am realizat rational.