| InnocentSmile a întrebat:

"Sa razi cand iti vine sa plangi si sa plangi numai cand vezi pe altii plangand"asa spunea Ioan Slavici in Marahappy
voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord. Eu as zice "Razi cand iti vine sa razi si plangi cand iti dau lacrimile". Un zambet fals cand sufletul ti se rupe in doua sau o lacrima stoarsa dintr-o politicoasa compasiune, asta este o perversiune in ce priveste sentimentele.

3 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

hee hee poate vad eu religie peste tothee hee e posibilhee hee dar mi se pare ca e vorba de idealul ascetic,care presupune sa ai corpul subordonat voinței,iar voința sa fie umila,adică sa nu vrea sa afișeze în public sentimentele profunde destinate nu sa impresioneze, ci sa fie împărtășite...dar-sinceritatea cu tine însuti e cea mai importanta, mi se pare-iar primul pas e sa nu conteze ce cred ceilalți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nea Slavici a fost deştept, dar ce spune el rămâne doar la teorie. Dacă râzi când îţi vine să plângi duci puţin lucrurile spre ipocrizie.Şi să plângi doar când îi vezi pe alţii, iar e puţin totul tras de păr. Plâng când îmi vine să plâng şi când îi văd pe alţii că plâng îi împac.

| Pro1SwAt a răspuns:

Bine zice Slavici...