| 6684464 a întrebat:

Sa spunem ca am oprit timpul(cu palma pe piept), noi putand sa ne miscam; daca ducem palma de pe piept spre exterior, ce ramane intre palma si piept?
Vid stiu, dar referitor la lumina : doar palma si zona unde era ea initial lipita(inainte sa opresc timpul) raman intunecate, si/sau se formeaza o umbra/ceva intre palma si piept?
Am vazut un documentar despre cat de periculos(pentru cei din jur) este sa te teleportezi, dar despre efectele secundare ale opririi timpului inca nu am vazuthee hee.

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai sa vezi palma ramanand la locul ei.

De fapt nu poti sa vezi nimic daca radiatia electromagnetica este stationara, da asta e partea a 2-a.

| 6684464 explică (pentru Inferno):

Da..., cred ca ai dreptate, cred ca am sa vad totul asa cum a ramas cand am oprit timpul, totul ca o poza indiferent de ce fac. Iar daca merg doi pasi si ma uit in spate ma vad pe mine cu palma pe piept.
Chiar nu stiu, inca nu am gasit un documentar referitor la asta laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opreste-ti mintea si vei opri timpul. Timpul nu exista in afara mintii.Periculos pentru cei din jur? Da! Imagineaza-ti ca te poti teleporta, unde te-ai duce? in camera iubitei, recunoaste.Inchipuie-ti ce dezastruos ar fi.laughing

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, timpul nu exista, este o notiune abstracta inventata de om.
Sa ai o zi placuta!

| drutzix a răspuns (pentru BeardedSamurai):

Wow. Deci daca omul nu exista universul era static?

| BeardedSamurai a răspuns (pentru drutzix):

Timpul este o notiune abstracta, informeaza-te, timpul nu exista, cand erai mic si te jucai nu stiai ce e ala timp si nu tineai seama lui.

| 6684464 explică (pentru BeardedSamurai):

TIMP, (II, V) timpuri, s. n., (III) s. n., (IV) timpi, s. m. I. S. n. Mediu omogen și nedefinit, analog spațiului, în care ne apare succesiunea ireversibilă a fenomenelor.

| drutzix a răspuns (pentru BeardedSamurai):

Tu esti cel care trebuie sa se informeze.
Timpul reprezinta cresterea entropiei. Timpul nu este inventat de om iar cea mai buna dovada e ca universul exista de 14 miliarde de ani iar omenirea de 200.000 de ani.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru 6684464):

Du-te cu dictionarul tau de aici.
Era vorba de fizica nu de limba romana.
Samuraiul stie mai multe decat tine.

| 6684464 explică (pentru TrăieşteClipa):

Esti tare destept. Nu ai citit tot comentariul.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru 6684464):

Poate peste 20 de ani o sa intelegi la ce s-a referit samuraiul.
Citeste DEX-ul in continuare.

| BeardedSamurai a răspuns:

Omule, timpul e doar o masura la fel ca litrul

| 6684464 explică (pentru BeardedSamurai):

Ce ti-am dat e din DEX. Cand spun "timp" ma refer la acea definitie.

| Porcusorul a răspuns (pentru BeardedSamurai):

Confunzi merele cu perele. Timpul nu e o masura. Secunda, minutul, anul sunt masurile timpului. Acesta este parte a spatiu-timpului. Nefiind constant, este influentat de catre undele gravitationale si de vitezele de deplasare. Perceptia diferita a timpului nu are nicio legatura cu fizica in afara de faimoasa gluma facuta de Einstein cu femeia frumoasa si plita incinsa. Perceptia este lasata sociologilor si psihologilor sa fie studiata.

Referitor la oprirea timpului, se poate realiza prin doua metode:
1. Stoparea expansiunii universului prin aducerea lui instantaneu la 0 grade absolut (Kelvin), oprind entropia. Ai nevoie de energie, la propriu, infinita pentru asa ceva.
2. Aruncarea Terrei intr-o stea neutronica/gaura neagra. Ai nevoie de o masa uriasa si de energie enorma pentru comprimarea masei respective pana sa ajunga la o gravitatie suficienta incat sa incetineasca sau opreasca de tot entropia.

Daca prin absurd ai ajunge sa ai asemenea puteri si sa actionezi din interiorul zonei afectate, atunci am o veste proasta. Oprind timpul ducand mana la piept, il opresti pentru totdeauna. Vei fi blocat in aceeasi stare pentru eternitate, alaturi de toti ceilalti.

| BeardedSamurai a răspuns (pentru 6684464):

Nu conteaza definita din Dex. https://www.youtube.com/watch?v=gCZY2jbBaKQ

| 6684464 explică (pentru BeardedSamurai):

Atunci de ce este in DEX?
Si mai citeste o data tot comentariul.

| BeardedSamurai a răspuns (pentru 6684464):

Mai ce este in dex este o definite a semnificatiei sale, nu explica ce este timpul, este o notiune abstracta, trebuie sa cauti, gasesti si pe discovery sience si uita-te si la codul lui oreste, e ceva, dar e necontrolabil si e doar in mintea noastra, o notiune abstracta.

| 6684464 explică (pentru BeardedSamurai):

Aoleu...
M-am referit ca daca dintr-o data as incepe sa ma misc cu o viteza atat de mare incat pare ca TOTUL s-a oprit ca o poza. Ce e asa mare filozofeala? Ce era asa greu de inteles?

| BeardedSamurai a răspuns (pentru 6684464):

Te gandesti la ceva imposbil, asta nu e o discutie logica ci una imaginara, asa te intreb eu cum ar fi sa ma transform in dragon si sa scuip flacari apoi vad ca dupa prima incercare am murit deoarece ma arde gatul si imi dau singur foc.
Sa ai o zi placuta!

| 6684464 explică (pentru BeardedSamurai):

Ai vazut macar intrebarea?

| BeardedSamurai a răspuns (pentru 6684464):

Da

| 6684464 explică (pentru BeardedSamurai):

Las-o asa. Cine stia raspundea.

| PetriceGabriel a răspuns:

Eu cred ca atat in exterior, cat si intre palma si piept, ar fi la fel. Asta pentru ca lumina trece si prin vid.
Adevarul este ca timpul, este ceva peste puterea noastra de intelegere... Orice, absolut orice se desfasoara in timp, timpul poate fi masurat doar. Cred ca timpul este singurul lucru de care oameni nu se pot atinge.

| Alexandra98642016 a răspuns:

Pai daca esti fraier...da, ramane vid si atat