| Vizitiul a întrebat:

Sa trecem la treburi mai serioase. Ce este, de fapt, sanatatea mentala? Te consideri sanatos din punct de vedere mental, bazandu-te pe sanatatea trupului?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum am mai spus şi la întrebarea Blondissimei, eu sunt de părere, că fiecare dintre noi are dereglări psihice mai mici sau mai mari, mai grave sau mai puţin grave. Nu există un om 100% sănătos din punct de vedere psihic (fiecare cu sechelele/traumele lui).
Însă cât timp iau deciziile corecte, nu sunt certată cu logica şi nu am halucinaţii (de orice fel) sau alte minuni, mă consider foarte aproape de acel "100% sănătos".

| EmaS a răspuns:

MENS SANA IN CORPORE SANO
Sanatatea mentala si spirituala se ridica deasupra celei trupesti.Relatia intre psihic si trup este deosebit de stransa. Daca esti sanatos psihic, prin vointa si incredere poti sa te impotrivesti suferintei si bolii.

| Vizitiul explică:

Mihaela31, daca ma intrebi pe mine, din nebunia mea, ti-as spune ca normal e acela care nu vrea sa se incadreze in tiparul normalitatii.

| Alphawolf a răspuns:

Daca comportamentul si faptele mele sunt constructive ma pot numi sanatos la cap.

Blondy, subiectivismul oamenilor nu horaraste sanatatea ta mintala, nu o schimba cu nimic.

| NoChanceForUs a răspuns:

Diferența între oamenii nebuni(cu acte, internați în sanatorii) și oamenii de pe stradă este faptul că ei sunt închiși acolo!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu. Sanatatea mea mentala nu are nici o legatura cu sanatatea trupeasca!
Si ma consider sanatoasa la minte, atat timp cat iau deciziile corecte, dau raspunsurile potrivite si nu cad in depresii chiar daca mi-e greu! EU cred asta...
Vorbind la modul general...ce inseamna sanatos mental? Cum stim daca suntem normali?

| blondissima a răspuns:

100% sanatos mintal nu exista. Fiecare dintre noi are cate un ''pitic'' sau mai multi, si te intreb : Daca eu consider ca sunt sanatoasa mintal si cei din jurul meu au pareri diferite (unii ca da, altii ca nu ) inseamna ca sunt sau nu? Ce ne face sanatosi mintal, parerea noastra sau a celorlalti? Asta ca sa nu mai iau in calcul, ca tot ce nu intelegem e nebunesc.
Dar daca este invers, cei din jurul meu ma cred intreaga la minte si eu constientizez ca nu-i asa, sunt nebuna daca-mi dau seama ca sunt nebuna?

| blondissima a răspuns:

@Alphy,eu stiu, dar incearca tu sa le spui asta, vei fi la fel de nebun ca mine daca imi iei apararea. laughing

| bamse a răspuns:

Acea filozofie de viata pe care aplicand-o esti fericit, indiferent ce se intampla in jurul tau. Daca poti spune cu mana pe inima ca esti un om pe deplin fericit atunci esti sanatos.

Din ce vad, observ ca nimeni nu este pe deplin fericit, deci unul nu este pe deplin sanatos mental.

| AlxMro a răspuns:

Igiena(sanatatea) mintală trebuie începută de mic copil încă dinainte ca individul să-si poată aprecia virtuţile; ea trebuie să-i asigure copilului dezvoltarea unei personalităţi complete şi armonioase, un climat psihoafectiv echilibrat, canalizându-i pozitiv energiile şi aptitudinile. www.insfarsit.webs.com (realizat de mine)

| Azazel_2358 a răspuns:

Depinde multi zic ca nu-s...

| FOCUS a răspuns:

Inca nu sunt raspunzator de viata mea deoarece sunt minor, dar atita timp cit nu am avut internari la spitale psihiatrice consider ca sunt destul de sanatos mental, si normal ca sanatatea mentala se bazeaza pe sanatatea trupului, sunt situatii sau stari sufletesti in care se mai deregleaza cite'o rotita si incepi sa auzi voci, nu poti gandii daca nu mananci si nu poti gandii bine daca nu maninci sanatos sau un organ din trup nu functioneaza la parametrii normali

| Alisstor a răspuns:

Muhahahaaah. Nuuuuu. Sunt nebuuuunnnn.

| Tsunade99 a răspuns:

Probabil.

| Licuriciii a răspuns:

Eu nu-s sanatoasa la cap big grin In opinia mea a fi sanatos mental ar insemna sa stii sa judeci orice faci, sa nu te stresezi din orice, sa actionezi corect in orice imprejurare, sa o dai in bara si apoi sa te justifici corect, SA NU TZIPI,,,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mintea este o parte a trupului, dar sanatatea mentala nu are nici o legatura cu sanatatea trupului.Numai bine.