| Choasmakerangel a întrebat:

Sa zicem ca ar fi posibila calatoria in timp, daca te-ai duce in trecut si te-ai omori pe tine insuti ce s-ar intampla?(e mindfuck grav pentru mine)

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Hai să-ți explic de ce nu se poate călători în trecut, este foarte simplu: Pentru că trecutul nu mai există, nu ai cum să călătorești într-un loc inexistent. Curgerea timpului nu este salvată undeva pe un hard-disk cosmic ca să mai poată fi accesată ulterior.

Este teoretic posibil ca în anumite condiții timpul să curgă diferit pentru două persoane, dar întotdeauna timpul va curge înainte, niciodată înapoi.

Din acest motiv, orice întrebare "mindfuck" care implică paradoxuri despre călătoria în trecut este un non-sens sau scenariul unui film.

| aj3k16lm a răspuns (pentru johnnny123):

Răspunsul tău mi-a schimbat concepția despre viață.

Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu ai cum să călătorești în trecut. Să zicem că ai putea totuși creea un fel de gaură de vierme masivă, o distorsiune în spațiu-timp, vei avea parte de perturbații imense care ar închide-o instant. Perturbații asemănătoare microfoniei să zicem.

| SG1995 a răspuns:

Evident călătoria care ai descris-o tu e imposibilă, dar există o ramură a fizicii care poată numele de "fizică speculativă", și se ocupă de întrebarea:
"Ce s-ar întâmpla dacă?"

Iar răspunsul această e destul de simplu:
Să zicem că eu cel prezent mă întorc în trecut și să mă asasinez pe eu cel de 15 ani. Deci ce se întâmplă?
Păi bun simț ar spune că și eu mor, dar cel puțin în teorie lucrurile ar sta puțin mai interesant. Eu cel prezent am crescut, ca atare nu m-am auto-asasinat niciodată, dar din moment ce mă duc să auto-asasinez se crează o linie temporală pararelă în care eu numai trăiesc decât până la 15 ani și după aceea sunt asasinat. Deși întrebarea reală se pune:
Dacă eu mă asasinez, și evident nu o să mor pentru că eul prezent n-a fost asasinat, cine o să perpetueze acest cerc vicios al asasinări după ce creez cea de-a doua doua linie temporală paralelă. Păi răspunsul deja se întortochează deoarece fluxul temporal ar trebui să fie ciclic, adică odată ce am fost asasinat ar trebui să fiu asasinat mereu, dar din moment ce sunt mort, nu pot ca să cresc să mă asasinez din nou. Practic eul prezent nu are de suferit, dar vezi tu paradox. laughing

| Choasmakerangel explică (pentru SG1995):

Chestia asta e mai complicata decat castile de la telefon, am inteles intr-un fel ce ai zis tu

| SG1995 a răspuns (pentru Choasmakerangel):

Ndap, foarte complicată.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Presupunand ca ar fi posibila calatoria in timp, ai calatori intr-un alt univers, intrucat tu in universul asta ai fi deja mort, iar eul tau de peste ani nu ar mai putea calatori in trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In trecut nu s.ar intampla nimic dar in prezent ar fi ciudat. Gandeste.te tu acum esti in masina timpului de intorci in timp sufleteste dar corpul tau ramane acolo. Daca tu te omori corpul tau dispare dintr.o data. Se deschide ancheta. O sa fi Elodia junior... spor

| IonuţR1995 a răspuns:

Pe moment, cred ca nu s-ar intampla nimic, dar daca te intorci inapoi in prezent o sa mori, vei putrezi. laughing

Răspuns utilizator avertizat