| teiubesk23 a întrebat:

Care este deosebirea dintre monarhia absoluta si cea constitutionala... Funda

Răspuns Câştigător
| batmobile a răspuns:

-Intr-o monarhie absoluta cea mai mare parte a puterii apartine regelui.(Coreea de Nord)
-Intr-o monarhie constitutionala puterea apartine parlamentului in mare parte si regelui mai putin(Anglia)

| Hombre a răspuns (pentru batmobile):

Corea de Nord este republica si nu monarhie (Vezi republica lui Ceausescu, sunt sinonime) se poate sa faci asemenea confuzie?

7 răspunsuri:
| RA94 a răspuns:

Raspunsul e simplu ca bunaseara Mon constitutionala e este condusa de fapt de parlament si constitutie (adica regele/regina/sultanu este de forma) pe cand in monarhia absoluta tara este condusa in totalitate de rege/regina/sultan adinca in monarhia absoluta regele are voie sa omoare pe cine vrea sa scape de la moarte pe orice criminal (mai simplu zis isi face de cap)

| buhuhuuu a răspuns:

Monarhia absolutista e cea in care regele are cam toate rolurile si toata puterea, iar cea constitutionala e bazata pe o constitutie

| 95Cosmin a răspuns:

Monarhia absoulta - regele detine toata puterea
Monarhia constitutionala - statul este condus de monarhi(aici nu sunt sigur de cine e condus dar stiu ca este condus de mai multe persoane)

| Catalinnna a răspuns:

In monarhia absoluta, regele detine controlul, iar in cea constitutionala, puterea sa este limitata de o constitutie.

| ankis a răspuns:

Monarhia absoluta se bazeaza pe princiiul de drept divin(monarhul are putere absoluta)si nu exista separarea puterilor in stat iar in monarhia constitutionala monarhul "domneste dar nu guverneaza" puterile statului sunt separate.

| Fritz18 a răspuns:

De cand e ma Coreea de Nord Monarhie? laughing aia e republica socialista.in monrhia absoluta regele este seful suprem, in mare parte monarhiile absolute au fost dominate de dicataturi regale.iar monarhia constitutionala este aceaa in care regele are o functie mai mult simbolica, iar drepturile sale sunt limitate de constitutie si parlament