| Bettybat a întrebat:

Salut, TPU.
Deci, nu inteleg DELOC geometria, algebra are logica si chiar imi place, dar urasc din tot sufletul geometria, habar nu am cum sa fac demonstratii, fiindca avem o profesoara handicapata, tampita, care habar nu are sa explice, e o comunista, da teste grele si tipa ca o apucata proasta ce e daca nu stii la tabla, ne da pedepse sa scriem de 50 de ori definitii, aproape am plans cand nu am stiut ceva la tabla fiindca a inceput sa urle ca o baba apucata nebuna ce e :-( Aveam in clasa a 6-a o profesoara care ne explica frumos, dar in a 7-a m-am ales cu scorpia asta proasta si nebuna. Si efectiv nu inteleg geometria, exista secrete, care ma ajuta sa o inteleg sau meditatii online?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Totul e sa stii teorema lui Pitagora

| NLS a răspuns:

Da cateva exemple concrete de chestii pe care nu le stii rezolva.

(Nu pune enunturi de probleme din manual, caci va suna a tema, si e interzis pe aici.)

| Goete a răspuns:

Ce usor e sa dai vina pe profesora

| KarateKid57 a răspuns (pentru Goete):

Poate chiar e vina profesorului. Eu am o profesoara venita pentru câteva săptămâni și nu prea știe sa predea și e și pensionara

| Goete a răspuns (pentru KarateKid57):

Si eu nu mor pentru ca groparul nu prea stie da faca gropi.

| Osneros a răspuns (pentru Goete):

De cele mai multe ori e vina profesorului. Ți se pare un comportament demn de un profesor urlatul la copii?

| KarateKid57 a răspuns (pentru Osneros):

Adevărat, nu e normal asa ceva

| Goete a răspuns (pentru Osneros):

Nu mi se pare demn.
Si nici nu mi se pare logic ca din cauza asta sa nu intelegi, cand si si cartea. Si eu sunt elev

| Osneros a răspuns (pentru Goete):

Nu-i comod sau placut sa inveti la materia unui profesor pe care nu-l suporti. Nu multi copii rezista la asa ceva, si nici n-ar trebui sa se ajunga acolo.

| Goete a răspuns (pentru Osneros):

A suporta sau nu pe cineva e o Decizie proprie si subiectiva a fiecaruia.
Tot asa precum faptul ca nu iti suporti profesorul de Geometrie nu trebuie sa atraga intrinsec faptul ca nu suporti Geometria.

| Andrei200202 a răspuns:

Filmeaz o și fă o vedetă

| KarateKid57 a răspuns:

Te ajut eu dacă vrei happy