| costinvlad a întrebat:

Sall. TPU. Daca ar fi urmatoarea eclipsa de luna in timpul zilei, adica luna trece in spatele soarelui, si soarele se afla intre luna si pamant? Ce ar fi? Ms.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Invata cum se produce o eclipsa.
„O eclipsă de Lună are loc atunci când Luna, în mișcarea ei în jurul Pământului, intră în umbra acestuia. Aceasta se întâmplă când Soarele, Pământul și Luna sunt aliniate suficient de exact (eclipsă parțială). Întotdeauna „faza" Lunii la o eclipsă de Lună este cea de Lună plină. Timpul și durata ei depind de poziția relativă și poziția de pe linia nodurilor. Cea mai recentă eclipsă de Lună a fost cea din noaptea de 07 august 2017. "
Wiki

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum spanacul ei de treaba sa ajunga soarele intre luna ai pamant? Ai idee pe unde e situata luna si unde e soarele?

| costinvlad explică (pentru suntserios):

Ma refeream ce s-ar intampla daca ar fi atrasa de soare. Dar daca ar incepe sa se roteasca un corp ca luna in jurul pamantului pe langa poli? si daca acel corp s-ar invartii in jurul lunii? Ms.

| sierra1 a răspuns:

N-ai vrea asta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

laughing laughing laughing luna in spatele soarelui? WOW. O MUTI TU?

| JackR a răspuns:

Bai baiatule, inainte sa spui prostia asta uriasa, citeste ce inseamna "eclipsa de luna"!

| NGheorghe a răspuns:

Dacă sa bagă soarele între tine si calculator atunci tu nu mai vezi calculatorul. happy