| costinvlad a întrebat:

Sall. TPU. De ce 0/0=0 si 0/0=1 si asa mai departe? Dar 0=1=2=3=4=5=6=7=8=9? Stiu ca nu se poate ca daca ai 1 leu sa insemne 2 lei. Dar in legile fizicii? Adica daca masa(m)/volumul(V)=Densitatea? Atunci inseamna ca daca 0/0=75, si 750/10=75, acel nimic care a existat inainte de big bang, era un spatiu gol, la infinit? Si deodata, s-a aplicat aceasta lege de 0/0=n, si m/v=n, si 0/0=m/v, fiindca 0/0="Multimea numerelor Reale sau chiar Complexe"? Si asta nu inseamna ca universul s-a creat din nimic si singur? Adica ca s-au format respectivii atomi? Si legile fizicii? In plus eu as vrea sa stiu cum s-ar vedea lupea cu 2 ochi la fata si 2 ochi la spate. Nu ar fi ciudat, ceva gen ca vezi si in fata si in spate? Ce vaz ar fi ala? Oamenii vad tridimensional, acela ar fi 4-dimensional sau ceva de genu? Si ar permite observarea lucrurilor invizibile? Iar in gaurile negre, singularitatea ce volum are? Sau este ceva de genul ca si cum daca intri acolo, avand volumul = 0, masa = m, volumul nu poate deveni pentru cei intrati acolo infinit? Adica fiindca 1/0=+ sau - infinit, si 0=+ sau - infinit? Dar daca am un leu si il impart la 0 oameni, fiecare acel 0 oameni ar putea primii infinit sau - infinit? Ms.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

0/0 nu face nici 0 nici 1. E lipsit de sens sa imparti nimic la nimic.
Operatia capata sens doar in contextul limitei. Cand o valoare tinde spre zero. Iar aici vorbim de o nedeterminare matematica.

Un corp cu masa si volum egale cu zero nu prea exista. Asa ca nu are sens sa vorbim de densitatea lui.
Ai gasit tu un corp de genul asta care are densitatea 75 Kg/m^3 sau cum?
Restul e delir.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

C multi-multi ani in urma: stateam la un ness si un martinni, impreuna cu marele Henri Coanda. Una din cugetarile sale se potriveste perfect la intrebarea pusa de tine: "Adevarul are tot atatea forme de abstract, precum abstractul, forme de absurd".
Nastere usoara iti doresc!winking laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cam idioata intrebarea. Nu poti imparti prin 0. Exista doar limite la impartirea prin 0, avand valori diferite de la caz la caz. 0 nu este niciodata egal cu 1, nici cu 2, si nici cu nimeni. 0=0. In orice alt rationament in care obtii 0=1 ai facut, clar, o greseala.
Si nu stiu cum iti imaginezi tu ca sunt gaurile negre, dar gaurile negre sunt tot niste corpuri ceresti care nu au un volum infinit, deci nici tu nu ai cum sa ai volum infinit.

| costinvlad explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dar de ce un corp ceresc are masa de 1000 mase solare, iar volumul jumatate din al soarelui? Iar dintr-o data acel volum se micsoreaza si nu mai ramane absolut nimic(V=0), dar tot acel (V, V fiind=0) are tot acea masa de 1000 mase solare? Si daca nimic nu se imparte la 0, cum acele 1000 de mase solare/la acel volum de 0m^3= cu ce? Nu cu infinit? Sau mai bine spus cu tangenta de (pi/2) adica tangenta de 90 de grade si are forta gravitationala = infinit? Cum se face ca la gauril negre se poate imparti la 0, si la noi aici nu avem voie sa impartim la 0 din simplul motiv ca am creea o gaura neagra? Ms.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru costinvlad):

Pentru fizicieni pi=e=3 pentru rezultate mai usoare. Iar masa infinita nu-i acelasi lucru cu volumul infinit. Daca se poate spune, universul are volum infinit (fiindca este cel mai mare spatiu pe care il cunoastem si nu avem cu ce altceva sa il comparam). Astfel are si masa tot infinit.
In cazul tau, este o limita, fiindca volumul exista, dar tinde la 0
Ai infinit/0+. Iar 0+ = 1/+ infinit. Ceea ce la tine se scrie +infinit/1/+infinit = +infinit. Volumul nu e 0 absolut, este o limita spre 0, cu 0 pozitiv. Si nu, nu se poate imparti nici la gaurile negre cu 0.

| costinvlad explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dar uite altceva. Daca de exemplu un bob de mazare ar avea masa unui quasar, ce ar insemna? Si cum explicati chestia ca inainte de bigbang volumul era 0 absolut?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru costinvlad):

Daca un bob de mazare (a carui volum tinde spre 0, DAR NU ESTE 0) cu masa unui quasar (deci tinzand spre infinit) inseamna ca toate corpurile ceresti din jurul lui ar fi atrase de campul gravitational al micului bob de mazare. In univers toate lucrurile se atrag, Toate obiectele mai usoare sunt atrase de cele grele. Daca lasi doua mingi de tenis in spatiu (deci in vid), la o distanta de 1m, sa zicem, ele in cateva zile se vor lipi. Pe pamant nu ai cum sa observi acest fenomen fiindca exista frecarea cu aerul si pamantul are propriul lui camp gravitational.
Si inainte de Bing Bang nu se stie absolut nimic ce-a fost. Faptul ca tu presupui ca volumul era 0 absolut este corect, deoarece-i doar o presupunere, mai trebuie si demonstrata.
Eu unul cred in teoria multiversului, ceea ce face ca Big Bang-ul sa fi aparut dintr-un alt univers existent, iar al nostru sa fie un microvers.

| ziftode a răspuns:

14/2=7... verificare 7*2=14
0/0 = 2342314512345. 43532452345... verificare:
2342314512345. 43532452345*0=0
poti sa inlocuiesti 2342314512345. 43532452345 cu ce numar vrei tu, pentru ca se verfica "impartirea"
insa ai pus cam multe intrebari in rest, incepe sa sune nu numai a tema dar chiar a meditatie particulara tongue

| Mclaren12 a răspuns:

Nu te amagi pentru ca nu exista si nu a existat niciodata acel eveniment denumit ironic de stiinta moderna drept "big-bang". Este ca si cum jîdanii le-ar zice unor copii mici ca un basm este real si ar sta apoi deoparte sa vada cati pun botu'.

| Saicoth a răspuns:

Daca ai un leu si-l imparti la 0 oameni, numeni nu va primi nimic. Nu poti imparti ceva la 0.

Daca ai avea din nastere inca 2 ochi in spate, creierul tau s-ar adapta si ti-ar crea o imagine pe care nu ti-o poti imagina acum. Practic ai avea vedere si in spate si in fata. Tot tridimensionala ar fi vederea.

Singularitatea nu are volum si nici dimensiune, teoriile spun ca ar avea doar masa infinita.