| Andreiusss a întrebat:

Sall, TPU imi ziceti va rog ce inseamna sfertul si jumatatea dau funda va rog raspundetim

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Jumătate-a doua parte din...
Sfert-a patra parte din

ex. jumătate lui 24 este 24:2=12
sfertul lui 24 este 24:4=6

Sper că ai înțeles, baftă!

| LaChatte a răspuns:

SFERT ~uri n. : Fiecare dintre părțile egale ale unui întreg împărțit în patru; a patra parte din ceva; pătrime.(1/4).
JUMĂTÁTE ~ăți f. : Fiecare dintre cele două părți egale în care poate fi împărțit un întreg.(1/2).

| LaChatte a răspuns:

Ia stai un pic nu cumva este la o tema pentru scoala? daca este sa stii ca nu e voie! on the phone

| 愛LeEu愛 a răspuns:

Sa zicem ca ai un mar. Daca tai marul in 2 parti egale, o parte din mar se numeste Jumatate... Daca tai marul in 4 parti egale, o bucata din marul taiat in 4 se numeste SFERT.
Exemplu: 60:2=30 ( 30 e JUMATATEA numarului 60 )
60:4=15 (15 e SFERTUL numarului 60 )
Deci SFERTUL este un numar IMPARTIT LA 4. JUMATATEA este un numar IMPARTIT LA 2.
Sper ca ai inteles de la mine! Ciao

Răspuns utilizator avertizat
| trancec a răspuns:

Pai un intreg are 4 sferturi si doua jumatati, si asa se masoara niste cantitati.

| SteffStefii a răspuns:

Sfert-Impartit la 4 Ex:40:4=10
Jumatate-Impartit la 2 Ex:10:2=5