| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum ceva vreme am avut un vis in care am fost muscat de ceva (eram 70% sigur ca era un sarpe dar nu eram sigur) nu mai imi amintesc foarte multe detalii dar stiu ca era negru si a venit rapid la mine, m-a muscat si aia a fost. Noaptea trecuta am avut din nou un vis cu un sarpe negru, e cam ciudat. Tocmai ce iesisem din magazinul parintilor mei (parintii mei chiar au avut un magazin insa nu mai e folosit) si era o terasa. L-am vazut pe bunicul meu (din partea mamei) calarind un fel de reptila mare (sau dinozaur) cam de marimea unui cal. M-am apropiat de el si nu tin minte exact, el s-a intors cu spatele si nu stiu daca era un sarpe in locul coadei reptilei sau daca era pur si simplu pe jos, dar tin minte ca nu imi era frica de el. Stateam la 90 de grade de el (partea stanga a mea era chiar in fata lui) si am vazut ca incearca sa ma atace, m-a atins de 2 ori timp in care eu incercam sa il prind de cap insa a 3-a oara m-a muscat si m-am trezit din somn. *Bunicii mei sunt in viata, oare ce poate sa insemne acest vis? De 2 ori vis cu un sarpe negru care ma musca pare cam ciudat.

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Probabil că ar reprezenta răul trimis de bunicul tau, asupra ta.

| iKireS a răspuns (pentru Celcestietot):

In nici un caz, bunicii mei sunt cei mai de treaba oameni pe care-i cunosc. Mereu ingrijitori si nu m-au suparat niciodata. Oameni care nu m-au afectat sau pot afecta negativ. Tot ce a spus vreodata el am fost de acord si e un om de nota 10, cu capul pe umeri. Multumesc pentru raspuns totusi, daca te mai poti gandi sau daca iti vine alta posibila explicatie despre acest vis, e binevenita. Un an nou cu bine!

| Celcestietot a răspuns (pentru iKireS):

Primul vis probabil că reprezintă răul care te-a atins în zilele acestea sau de curând. Per total, s-ar putea ca în viața ta sa ai niste evenimente mai neplăcute, sau ceva care nu îți iese cum îți dorești, toate acestea fiind vizibile sau într-un mod subliminal percepute de tine. Biblia ne învață că visele vin de la Dumnezeu, dar în cazul tau posibil sa vina de la Diavol, nu sunt sigur. Aceasta este tot ce știu. Cu plăcere și un an nou bun să aiwinking!

| Avident a răspuns (pentru Celcestietot):

Îmi poți spune si mie care este interpretarea acestui vis, te rog?!
Am visat un cal alb cu aripi, care era calarit de catre un bărbat, iar bărbatul a sărit cu calul peste un râu (care era destul de mare), iar eu eram exact pe celelalt capăt al râului (ca si cum a sărit in fata mea, dar eu era in dreapta părții unde a sarit) iar imediat dupa ce a sărit, parca (sa spun asa) a mai sărit cineva exact in acelasi fel, dar parca era o umbra, dar s-a miscat foarte rapid
Care este interpretarea acestui vis?
Multumesc frumos!

| Celcestietot a răspuns (pentru Avident):

Voi incerca happy! Visul acesta cred ca reprezinta binele si raul care te cauta, dar acum depinde ce parte alegi.

| TristanTzara a răspuns:

Păi frica de șerpi e o fică primală, foarte naturală. Să ai coșmaruri cu șerpi e perfect normal.

Iar contextul în care ai visului nu prea e important, visele sunt un fel de recapitulare a ce s-a întâmplat în timpul zilei. Dar e interesant faptul că s-a întâmplat de două ori, probabil că e ceva care ți-a preocupat mintea în ultimul timp; ce înseamnă n-avem cum să-ți spunem noi, numai tu poți să-ți dai seama. Gândește-te cu ce-l asociezi? De asemenea poate fi o coincidență, numai dacă mai visezi și alte dăți merită să te gândești la asta.

| irinas21 a răspuns:

"Sigmund Freud a declarat șarpele ca fiind un simbol falic ce apare în vise. Reprezentare a penisului în inconștient, șarpele apare în vise atunci când îți pui probleme legate de virilitate sau de raportul tău cu bărbații. Șarpele este un mijloc prin care subconștientul te pune în legătură cu raportarea ta la sexualitate. Este mai des întâlnit în visele femeilor, dar atunci când un bărbat visează un șarpe, probabil este o teamă de propriile impulsuri sexuale."