| UsersBoss a întrebat:

Am citit pe aici și nu numai, că dacă realizezi că ești într-un vis, îl poți controla. Adică să ai un vis lucid. Acum câteva săptămâni am avut unul și trebuia să trec de o ușă și am vrut ca după ea, să fie un teren de fotbal și a fost ceva asemănător. Acum două zile, am visat că sunt la garaje și am realizat că este un vis. Atunci am strigat o persoană, o fată, pe care mi-am dorit să o văd. O văd venind dar când ajunge, era de fapt alta. Nu-i nimic acum. Dar, am avut azi dimineață unul în care mergeam pe stradă și am vrut să fiu în alt loc sau măcar să chem o persoană. Am zis și cu voce tare, în vis, dar degeaba. Intrebarea este "de ce"? Și cum pot să controlez visul odată ce realizez că este un vis?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai un vis lucid nu inseamna in mod automat ca il poti controla. Una e sa iti dai seama ca visezi si cu totul altceva sa preiei controlul, mai mult sau mai putin.
Sunt pe internet destule surse de informare, despre cum sa ai vise lucide pe care sa le poti controla. Sigur, nu tot ce se potriveste pentru unii o sa functioneze pentru toti, dar numai incercand poti sa alegi cele mai bune solutii, iar in timp iti poti chiar creea propriile metode.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cateodata se face confuzie intre un vis, pe care nu il poti controla, si doar niste ganduri. Depinde in ce faza de somn te afli in acel moment. Sunt vise pe care, oricat te-ai stradui nu ti le poti aminti. Dar unele, mai ales cele de dimineata, ti le amintesti, desi nu in totalitate.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai citit gresit..prin definitia lui visul este o stare alterata a constiintei el are in anumite cazuri o puternica amprenta emotionala si de aia ti-l amimintesti. Partea cu amintitul e super dificila pentru ca trebui sa-ti creezi anco

re imadiat dupa trezire altfel dispare incredibil de repede (adica sa-l notezi pe ceva).

Daca tii neaparat poti alerga dupa cai verzi dar nu poti sa visezi si sa fii constient din simplul motiv ca in momentul in care o sa fii constient vei iesi din somnul REM si visul va inceta. Intleg de ce multi au impresia ca se poate, e pentru ca somnul REM este foarte apropiat de starea de constienta.

Alta problema ar fi ca nu prea ai ce controla, visul nu este o lumea noua in care intri pentru cateva ore seara, este un amalgam de amintiri si sentimente care sunt amestecate dupa o logica pe care doar inconstientul tau o intelege, ceea ce iti amitnesti dintr-un vis poate fi o mica fractiune de timp care s-a intamplat sa rezoneze puternic si sa aiba logica.

pe scut: nu ai ce controla dar daca ai prea mult timp liber si bani (pentru ca exista mult doritori care iti vor arata secretele pentru pretul potivit) poti sa-i irosesti. Nu o sa inveti nimic dar cei care cred in vrajelile asta se vor simti impliniti dupa.

| Crackman a răspuns:

Trebuie sa te chinui ceva mai tare. Am reusit o singura data

| ziftode a răspuns:

Cu antrenament... NUMAI cu antrenament:
https://www.google.com/search?q=how+to+lucid+dream

| Demidol a răspuns:

Cred ca ai inteles gresit notiunea de vis controlat. E vorba de a-ti stapani frica in vis, nu sa treci examene sau de a chema fetele la tine. De aia nu-l poti "controla". Pentru ca vrei ceva ce nici in realitate nu se poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Demidol):

Dimpotriva, tu ai inteles gresit. In visele lucide singurele limite sunt date de propria imaginatie si nu au nicio legatura cu faptul ca un lucru sau altul e posibil sau nu in realitate.

| Demidol a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, toti am inteles gresit, numai tu... visezi cai verzi pe pereti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Demidol):

Nu are nicio logica sa faci referire la 'toti', din moment ce eu m-am adresat in mod evident tie.

| Carasin a răspuns:

E un pic mai greu eu de cateva ori am reușit trebuie sa îți dorești tare mult nu uita e visul tău fă ce vrei în el eu cam rar visez așa dar reușesc sa zbor și sa fug doar asta îmi amintesc doar ca dacă vrei sa ieși din el nu poți ușor trebuie sa ai controlul si pe vis si pe dinafara visului