| Alex9999999999999999999 a întrebat:

Salut, am o curiozitate, am cautat si am gasit ca basarab I ar fi intemeietorul tarii romanesti, mai precis am cautat istoria romaniei si mi-ai aparut toti oameni care au condus de la basarab pana la iohannis, sunt curios inainte de basarab ce s-a intamplat? Sub ce imperiu erau pamanturile astea romanesti? Caut de jumatate de ora si nu gasesc nimic.Stiti unde as putea gasi? Stiu ca dupa decebal am fost cuceriti de traian si imperiul roman si alte informatii nu mai gasesc dupa cum ca ar fi fost alt rege dac care sa fi incercat sa recupereze dacia, ma gandesc ca am fost sub imperiul roman pana s-a destramat in 476 Dar din 476 pana in 1310 sunt 824 de ani si nicio informatie nu gasesc.Ma indoiesc sa nu mai fi fost niciun rege ca doar nu traiau oameni astia de capu lor si nimeni sa fi incercat sa ia atitudine sau sa incerce cineva sa cucereasca.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Intre 476-1100 este un vid in istoria in sensul in care nu prea s-a intamplat mare lucru. Dupa caderea Imperiului Roman s-au perindat mai multe popoare cum ar fi gotii,vizigotii, avarii, hunii, pecenegii, cumanii si slavii.
Pe teritoriul Tarii Romanesti au existat mai multe cnezate si voievodate dar toate fiind vasale Ungariei.
Multi istorici consodera ca Negru Voda a fost primul intemeietor al Romaniei dar in 1200 a existat Taratul Romano-Bulgar sau Taratul Vlaho-Bulgar care stapanea Bulgaria si Romania de astazi fiind condus de fratii Asanesti.

| helpforyou a răspuns:

Dupa prabusirea Imperiului Roman, Dacia a devenit o provincie a Imperiului Bizantin. In secolele urmatoare, teritoriile din zona au fost controlate de diferiti invadatori, cum ar fi hunii, avarii, slavii si bulgarii, iar in secolul al 13-lea au fost cucerite de catre regatul ungar. Inainte de Basarab I, nu a existat un stat independent cu numele de Romania, ci teritoriile locuite de romani au fost controlate de diferite puteri straine.

| Noseworthy a răspuns:

Basarab I, supranumit în epoca modernă Basarab Întemeietorul, este considerat fondatorul Țării Românești. A domnit între anii ~1310 - 1352.
Evul mediu timpuriu în România actuală a început cu retragerea trupelor și administrației romane din provincia Dacia în anii 270.

| BeingSelfless a răspuns:

Cred că, cauți greșit... Din Wikipedia se vede că Basarab I a avut alți predecesori, aceștia alți predecesori, și așa mai departe. ceilalți din urmă au făcut o "Valahia", dar la un nivel mai mic, nu în întregimea după cum se cunoaște.
Caută după popoarele migratoare care au fost pe aici, fiecare dintre aceștia și-au pus un lider pe zona Valahiei sau altă zonă a României, inclusiv hunii și mongolii. Problema este că nu sunt foarte multe scrisuri pe această temă, dar fii sigur că au fost tot felul de lideri.

| Alex9999999999999999999 explică (pentru BeingSelfless):

Am cautat, am vazut ca au mai fost vreo 3 inaintea lui dar despre ei se scrie ca au fost ori unguri/bulgari ori nemti.Eu eram curios daca niste romani au fost inainte. Voiam sa vad daca avem si noi cum au avut francezi si englezi generatii dupa generatii.Pe wiki mai apare cate unu care a fost o luna 2 si atat si nu scrie anii.Pe mine ma interesa fac o legatura intre ei sa vad imaginea in ansamblu, nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic.Ma pasioneaza istoria si as vrea sa fac pe ytb un timeline de ala cu poze despre istoria romaniei dar mai intai as vrea sa gasesc si mai mult.Toate clipurile de pe ytb incep direct cu basarab.Sunt asa trilulu incat vreau sa vad daca pot face legatura de la burebista pana in prezent sa-i gasesc pe toti. Teoretic il cam pot pune si pe traian si pe restul care au fost imparati romani care au domnit cat timp a fost dacia parte din imperiul roman ca vrem nu vrem din ei ne tragem happy.Si dupa ce gasesc toti astia de la burebista in prezent cred ca o sa caut si inaintea lui sa vad ce gasesc.Bine am cautat si inainte de el si am ajuns pana la zalmoxis care aparent a fost un zeu si dupa nu mai apare nimic si m-am gandit ca asa o fi peste tot au aparut zeii dupa ce au disparut au inceput oameni sa cucereasca si sa faca imperii dar aparent la imperiul roman nu a inceput cu un zeu, probabil nici la noi dar nu mai sunt alte informatii, deci cred ca inaintea lui n-a mai fost nimeni, la imperiul roman am vazut ca inaintea de romulus si remus a fost un tata grec si un fiu au fugit si care s-au mutat pe unde se afla acum Italia si au infiintat fiecare cate un oras si din fiul lui s-a format o familie regala s-au mai intamplat niste invarteli cand fratele mai mic l-a omorat pe ala mai mare si i-a facut fata calugarita ca sa nu poata ajunge pe tron niciodata dar dupa zeu marte s-a combinat cu ea pana la urma si din ei au iesit romulus si remus care apoi au explorat si au construit roma asta se intampla pe la 700 inainte de Iisus.Si dupa apar imparatii. Oare dacia o fi avut vreo legatura cu Grecia? Ca ma gandesc ca daca roma a avut o legatura tinand cont ca erau departe de Grecia se poate sa fi avut si noi.Sau poate inainte de toata contopirea asta a dacilor cu romanilor daca cu 700-800 de ani inainte om mai fi fost odata cuceriti de romani adica nu de romani de un popor italian ca inca nu aparuse roma, ca altfel cum de stiau aia doi sa ajunga fix pe taramul ala unde inca nu erau construite orasele astea?

| Alex9999999999999999999 explică (pentru BeingSelfless):

Ai dreptate am mai gasit ceva. Radu voda era tatal lui basarab apoi am mai gasit pe unu ''Barbat'', Litovoi, Seneslau si Miselav, dar inainte de miselav nu mai gasesc si el si-a inceput domnia in 1241, dar chestia interesanta e ca prin anul 904 era un asa zis Gelu care conducea o armata contropita din romani si slavi.Si se scrie ca a fost primul domnitor al transilvaniei dar dupa pauza, nu mai gasesc.

| BeingSelfless a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Prespun că ai fi puțin cunoscător de triburile migratoare "proto-indo-europene" (PIE) sau măcar despre "Yamnaya", dacă ai mai văzut pe televizor; dacă nu, îți las aici câteva video-uri de referință.
În principiu, acum 4000-5000 de ani, înainte de Hristos, aceste popoare "PIE" au petrecut mult timp în zona europeană, provenind din zona Ucraineană, deasupra Mării Caspice, și ar cuprinde multe zone din Rusia. Aceștia s-au extins foarte mult spre Europa, în special trecând prin Polonia și Belarus, dar și prin Moldova și Valahia, Transilvania puțin mai târziu. Măi târziu, aceste s-au separat de triburile de origine sau limba de origine, și au apărut limbile proto-germanice și proto-italice, iar proto-italice s-au dezbinat în limbile celtice și italice; limbile celtice au acoperit majoritatea europei de vest (Franța, UK, Germania, Austria și restul mai mici), iar cele italice doar Italia, până la imperiul Roman când au făcut ei ravagii prin Europa, prin cuceriri. Întretimp, în restul Europei de Est, au apărut proto-slavii, pe urmă proto-slavi și proto-balcanii. Din aceștia proto-balcani, prin zona României, Ungariei, Serbiei, Ucrainei (nordul României), au început să de despartă - slavii spre nord (cu tradiții, limba lor, stilul de viață, etc, care s-au mixat și cu germanii și altele minore de pe acolo), iar balcanii s-au dus spre sud, și s-au stabilit acolo, și Macedonienii, Albanezii, Sârbii, etc și mai pe urmă Tracii și Dacii. Ca idee, slavii încă mai erau pe pământurile României sau cel puțin și-au lăsat amprenta prin tradiții, limbă, stil de viață, etc. Ușor, ușor apar tracii, și pe urmă dacii, pe urmă romanii, și pe urmă tot felul de popoare migratoare, printre care și Vlahii. Unii argumentează că sunt de originea dacilor, alții din originea Macedonienilor.
Doar extrem pe scurt am vrut să povestesc, nu aș ști mai mult de atât, dar dacă e să mai numesc și lideri, e și mai complicat. laughing
Asta cam tot ce s-a întâmplat, în mare, înainte de Burebista. Punct de referință, ai putea să te gândești numai la Vlahi, ca ceva "original românesc sau dacic" tot ce poți să găsești. Dacii au fost terminați cam când s-a separat Imperiul Roman.

https://m.youtube.com/watch?v=aQ283N_ZdKY
https://m.youtube.com/watch?v=VpXgMdvLUXw
https://m.youtube.com/watch?v=Cgku-koMiLM

| Alex9999999999999999999 explică (pentru BeingSelfless):

Mersi pentru informatii.