| Vladuthz a întrebat:

Salut, am o intrebare mai neobisnuita, spre exemplu daca un barbat homosexual are copii, daca are baiat exista riscu ca el sa fie homosexual sau daca are fata ca ea sa fie lesbiana, si invers, daca o femeie lesbiana sau bisexuala are copii, are un fiu de exemplu, acesta sa fie gay?

Răspuns Câştigător
| enverhoxha a răspuns:

Nu te lua după răspunsurile de mai sus.
Homosexualitatea e în esenţă înnăscută, nu se "învaţă". E greu să fii gay doar din cauza anturajului. Instinctul te îndreaptă spre femei, evident.

Homosexualitatea e determinată genetic şi doar eventual încurajată mai târziu de exemplul celor din jur.
Dacă un homosexual face copii cu o femeie (ceea ce NU e imposibil), probabilitatea ca aceştia să fie homosexuali e mai mare ca la un heterosexual, tot aşa cum dacă părinţii sunt bruneţi e mai probabil ca şi copii să fie bruneţi (românii sunt mai bruneţi ca suedezii, nu?).

De obicei homosexualii nu se prea omoară să se împerecheze cu sexul opus, ceea ce explică de ce homosexualitatea nu se răspândeşte: genele homosexualilor se transmit mai greu. Ca urmare, orientarea gay va rămâne mereu (foarte) minoritară.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Riscul există oricând, şi în cazuri când ambii părinţi sunt heterosexuali.
N-am auzit cum că orientarea sexuală s-ar transmite genetic.
Este ceva ce nu poate fi prevăzut.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Există voci care spun că orientarea sexuală este determinată genetic.
Există alte voci care spun că orientarea sexuală este determinată socio-emoţional.
Există încă un rând de voci care spun că orientarea sexuală este determinată atât genetic (prin predispoziţii) cât şi socio-emoţional.
Şi... la final... mai există o categorie - cea mai zgomotoasă şi needucată dintre ele - care spun că orientarea sexuală se alege şi e o perversiune şi o să-i ia mama dracu' pe toţi pentru că aşa zice (introdu divinitatea preferată aici).

În realitate, cauzele apariţiei homosexualităţii nu sunt în totalitate clare.
Pe de altă parte, având în vedere că cele mai multe persoane de orientare sexuală gay apar din părinţi heterosexuali crescuţi în familie heterosexuală, este legitim să afirmăm că riscul ca o persoană să ajungă gay pentru că e crescută într-o familie gay este la fel de mare ca atunci când ar fi fost crescută într-o familie heterosexuală.

Shalom.

| EmaS a răspuns:

Tot ce este posibil sa fie transmisa genetic. Unii spun ca este o boala.Eu cred ca o mare putere are educatia pe care o primeste acest baiat.Si daca tatal are astfel de orientari, ele vor fi transmise si prin puterea exemplului pe care il primeste.

| MMihai a răspuns:

Un bărbat homosexual nu are copii.
O bisexuală poate avea copii, dar o lesbiană nu.
Normalitatea este heterosexualitatea, ființele homosexuale sunt excepții și nu ar trebui să li se dea drepturi egale cu ale heterosexualilor ca să le taie pofta de a mai fii homosexuali.
Bi-sexualismul la femei este parțial explicabil și chiar lezbianismul, dar homo-sexualismul masculin mi se pare ceva contra naturii cu totul.

| Klepto a răspuns:

Nu stiam ca orientarile sexuale se mostenesc, nu ti se scrie in ADN daca o sa fi gay...
Sunt destule cazuri in care copilul este heterosexual.
Sunt destule cazuri in care tatal aparent heterosexual, a devenit gay dupa multi ani si nu cred ca i s-a activat gena de gay din el.

| thealchemist a răspuns:

Homosexualitatea nu are nici o legatura cu genetica, este doar o perversiune.

| Paulla a răspuns:

Orientarea sexuală nu se transmite genetic. Că copilul o să fie mai tolerant în legătură cu orientarea sexuală a celorlalţi e altă treabă.

| Zazu a răspuns:

Sa o luam pe puncte.Codul genetic este transmis in momentul in care ovulul este fecundat.Cand spermatozoidul fecundeaza ovulul deja stim ce sa o sa fie fatul.
Ignorantii prefera sa confunde un comportament sexual cu o orientare sexuala, care sunt total diferite.
Comportamentul unei perechi de homosexuali nu poate influenta genetic homosexualitatea.

| chokingvictim a răspuns:

Orientarea sexuala nu este o alegere.e in gene. daca se mosteneste, ma indoiesc, gandeste-te ca majoritatea homosexualilor sunt din parinti heterosexualiwinking

| ZZG a răspuns:

NU! orientarea sexuala nu se mosteneste genetic!

| DracusorImpielitat a răspuns:

Oameni buni, valduthz vrea sa intrebe daca, copiii pot fii influentati involuntar de parintii gay. eu cred ca sunt sanse, pentru ca copiii ii au model pe parintii, deci sunt sanse ca ei sa fie gay deasemeni, pentru ca asta vad la parintii.

| Fluffinator a răspuns:

Oreintarea sexuala nu se transmite genetic. Faptul ca vrei sa fi hetero sau gay este alegerea ta, genele parintilor nu influenteaza cu nimic aceasta deciziehappy

| ClairDeLune a răspuns:

Buna asta.de unde ai scos-o.cumva din revistele pentru adolescente?

| Cata_8193 a răspuns:

laughing.Nu cred ca exista acest risc...dar oricum, buna intrebarea big grin

| Danyellaaa a răspuns:

Nu se mosteneste orientarea sexualalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm...eu cred ca singurul motiv pentru care copilul unui cuplu gay ar fi si el la randul lui gay, este faptul ca asta isi doreste.Clasicii parinti(femeia si barbatul) baga copilului ganduri in cap, cum ca homosexualitatea ar fi un pacat sau o perversiune, ceva demn de rusine.Privat de astfel de gandiri, copilul poate fi mai liber decat daca s-ar naste intr-o familie heterosexuala.Si libertatea despre care vorbesc o constituie faptul ca el isi poate alege orientarea sexuala fara frica sau fara a fi stingherit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa cred ca homosexualitatea nu este predispusa, in orice caz...cum un cuplu de gay poate avea un copil? adoptat sau? unul intre ei are un copil.nu inteleg

Răspuns utilizator avertizat