| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o nedumerire personala.
Vad in ultimul timp foarte multi oameni cu masini gen poruche, mercedes de ultimele generatii si nu ca sunt misogin dar vad foarte multe fete cu masini peste 100 mi de euro(sa le mai aud eu ca mai cauta baieti cu bani...)
Si stau si ma intreb cum poate intr-o tara ca asta, la limita saraciei, pe ultimele locuri din Europa sa existe asa multi oameni cu masini luxoase?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti misogin cum suntem toti din grupul =sexul opus nu ne place, si eu sunt si tu si restul, da sunt materialiste si ne place sa spunem toate sunt materialiste, tarfe in loc sa facem ceva, naibi o fata de doamne ajuta o fii undeva, ce sa spun repet sunt frustrari, eu nu mi le ascund

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dap, sunt furstrat ca nu exista meritocratie, Si mai vin si fufele astea care vorbesc la telefon in timp ce conduc, e incredibil cate fac asta, ele multumite de ce conduc, ca au supt cum trebuie...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar chiar asa ceva este incredibil, abilitatea lor de a conduce masina cu ochii in telefon

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pina ce omoara pe cineva nevinovat, of

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oameni bogati exista in orice tara. In orice tara exista afaceristi de succes, afaceristi de carton si profesioniști care castiga bine.

Faptul ca in Romania e o diferenta mare intre clasele sociale nu inseamna ca nu exista si oameni cu bani.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

De acrod cu tine, cei care au afaceri isi merita efortul insa ei se realizeaza probabil dupa varsta de dupa 35 de ani iar eu vad doar tinere pana in 25 de ani in masine de ultime generati, stiu probabil sunt un frustrat laughing) am stat in trafic atent si vad in fiecare zi multi si nu stiu explicatia, dar vad mai multe femei cu masini 4 x4.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea la 25 ani poate au parinti cu afaceri, iubiti mai in varsta cu afaceri samd. Nu e treaba mea sincer sa imi explic de unde au oamenii bani si nu ii consider pe toti hoti sau curv.e doar ca au o masina mai scumpa.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asta asa este, eu imi doresc sa traiesc intr-o meritocratie si fiecare sa aiba justificata munca.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asa multi? Care multi? big grin Ca raportat la majoritate... sunt putine cazuri.
Dar daca ne referim la fete (desi si la baieti), ca despre asta ai vorbit, ar fi urmatoarele cazuri:
- au muncit corect pentru banii respectivi si merita lucrurile pe care le au;
- au de la partener;
- au de la parinti;
- noroc;
- treburi putin deplasate, care nu mai sunt numite asa.

Cam atat thinking

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Fetele alea au sponsori sau parinti care fac combinatii cu statul.
2. Mai avem si noi programatori si oameni cu afaceri cinstite care isi fac si ei o placere luindu-si masina ~scumpa, de multe ori in leasing operational pe firma si nu in nume propriu.
P.S. Un dulap de-ala de Cayenne il gasesti SH si cu preturi sub 10.000 EUR. https://www.autovit.ro/anunt/porsche-cayenne-ID7GCrB8.html#ba04ba4ace

| Frank51 a răspuns:

Copii de bani gata, munca in strainatate, sau ultimul caz munca foarte multa pentru propria afacere/companie(dar sunt putini in cazul asta). Raportat la majoritate, oamenii care traiesc in lux sunt un procent foarte mic, sub 1%. Procentul asta este mic si in alte tari, doar ca oamenii de rand au un trai mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Porsche, da da, am gresit nu veniti cu critici laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca astia cu masini de 100 mii euro fac cam acelasi lucru ca si cei cu masini de 1 mie euro, doar ca inmultit cu 100.
Atat cei saraci, cat si cei bogati, fac unele chestii legale, iar altele mai putin legale. De aici provin banii. La unii mai putini, la altii mai multi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putin imi pasa. Mie unul mi se pare o lauda mult mai mare sa ai o casa frumoasa sau un teren mare. Masina este un dispozitiv facut sa te duca dintr-o locatie in alta, iar deja de la un
punct in colo nu mai face vreo treaba mai buna. Inteleg diferenta intre o masina de 20.000 si una de 2.000. E mai sigura, mai silentioasa, mai frumoasa. Dar deja de la 100.000 mai mult imi da de gandit cu privire la prioritatile acelei persoane. Cu ce isi face treaba mai bine un Porsche de 100.000+ decat o Tesla de 50.000? sau altele. Cu atat mai mult daca ai rata la ea 30 ani chiar nu ma impresioneaza deloc. Mai bine iei o Dacia Sandero sau un Renault Jumpy cu banii jos frate decat o masina scumpa de flex pe imprumut, sa fii sclavul bancii si al masinii. Pai daca ai intrat cu masina aia intr-un stalp iti distruge viata din punct de vedere financiar. Tu nici nu ai platit masina si mai platesti si reparatii si asigurari la ea, iar daca e dauna totala esti vai de tine iti dai casa pentru. ea. Mai bine iti iei o Dacie frate si daca o bușești nu e capat de țara nu ramai pe drumuri.

Cum au bani? Munca, firme, nepotism, noroc, relatii, mosteniri, scheme, contrabanda, valabil la ambele sexe. Atat variante cinsitite cat si necinstite, in egala masura. Bravo lor daca si-au luat masina scumpa, mai ales daca masina respectiva nu reprezinta toti banii lor si nu te lasa cu mațele goale. Daca o iei lejer de lux super bine. Dar daca tu abia te descurci si o iei pe imprumut de ochii lumii, nu valoreaza nimic in fața mea.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Prostitutie,furturi afaceri imobiliare, vanzare de droguri,
contrabanda cu tigari, contrabanda cu armament
sau pur si simplu sunt nite oameni saraci care fac foamea lunar ca sa isi poata plati rata la masina.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Da dar pe ei chiar nu-i mustra constiinta? ca sunt oameni care nu au ce minca si ei umbla fara nici o indiferenta cu
Mercedes-Benz GLE Coupe 2020, si in mare parte vad femei, deci n-am de ce sa mint.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii doare fix la pix că restul abia au ce manca. Ăștia is si aia de nici nu opresc la trecere.