| supremxxxoxo a întrebat:

Au lansat nazistii vreo bomba nucleara asupra cuiva/ceva? Cat de puternica este o arma(bomba) nucleara in ziua de azi si in trecut? FUNDA VOT

Răspuns Câştigător
| FatUglyVirgin a răspuns:

Nazisti nu, americani da

| supremxxxoxo explică (pentru FatUglyVirgin):

AHA! Dar sti cat de puternica ar fi, in sens ca Pe cati km ar face dezastru, inaltimea de la hiroshima a fost 18 km dar km latime

12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nazistii n-au ajuns sa fabrice bombe nucleare, din fericire.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru sublime89):

Da, ar fi fost nasol daca castigau nazistii razboiul, azi conduceam cu totii numai bmw-uri si metrzane laughing
gluma...

| Radu284 a răspuns:

Nazistii nu au reusit sa termine o bomba nucleara. Cele moderne pot devasta totul pe o raza de cateva zeci de KM (cele de 50 si 100 megatone). Dar exista si unele mai mici, care devasteaza tot doar pe o raza de cateva sute de metrii.

| Copac13 a răspuns:

Nazisti nu au lansat decat rachete V1 si V2 spre Londra dar o bomba atomica nau lansat decat americani care au lansat 2 doar ca una avea pluroniu si cealalta uraniu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar americanii au lansat bombe nucleare. Cit de puternica este? Ai auzit de Hiroshima și Nagasaki, cele doua orase japoneze distruse fiecare de cite o bomba americana? Stii ca inca mai sint persoane afectate de radiatiile de atunci (cei ce au scapat cu viata, fiind mai departe)? Stii ca se mai nasc copii cu malformatii, copii ai celor afectati de atunci? Deci, cit de puternica este o bomba nucleara?
http://ro.wikipedia.org/......i_Nagasaki

| supremxxxoxo explică:

Super

| supremxxxoxo explică:

Imi pare rau ca nu pot da funda celorlati care au raspuns.Si sincer daca nazistii ar fi castigat razboiul lumea ar fi fost total diferita,chiar mai buna,mai dezvoltata,acum poate si Pamanul si-ar fi avut locul in Univers alaturi de alte fiinte. Insa nazistii chiar au castigat razboiul,sincer chiar l-au castigat, dar nu in dimensiunea si universul acesta, pentru ca fiecare posibilitate reprezinta o realitate, acum conteaza cu ce se intersecteaza dimensiunea, universul si Pamantul nostru. Si daca nazisti s-ar fi concentrat pe bombe nucleare ar fi castigat razboiul si in dimensiunea asta.

| scary7 a răspuns:

Statele Unite au lansat o bomba nucleara accidental dar nu sa declansat in 1961 in N Carolina care era de 260 ori mai puternica decat cea de la Hirosima si omora instant tot pe o raza de aprox 14 km

| supremxxxoxo explică (pentru scary7):

Multumesc.Am dat funda, o sa-ti dau vot

| scary7 a răspuns:

1961 URSS a detonat cea mai mare bomba nucleara (TSAR BOMBA) de 1400 ori mai puternica decat Hirosima si Nagasaki combinate putea cauza arsuri de gr 3 pe o raza de 100 km