| anonim_4396 a întrebat:

Salut/Bună!
Am înțeles că dacă te-ai afla fix în centrul pământului gravitația ar trage de tine din toate direcțiile și mă gândeam... Ar fi posibil ca acolo să fie un(mic) spațiu gol, sau cu o densitate mică?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca te-ai afla in centrul pamantului ai fi comprimat si ars de viu.

Daca ar fi un spatiu gol cu o presiune si temperatura similara ca la suprafata ai sta suspendat ca aia din statia spatiala.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca stie nimeni asta. Dar imi place ideea. Insa nu prea merge... acel gol ar fi atras de ce? Sau mai bine zis, daca este gol, atunci nu ar mai exista un centru care sa atraga, nu? Si atunci centrul ala FIX ar fi un centru cu un alt centru gol in el? Sau ar fi golul din centrul de care ziceai.

Intelegi ideea?

Deci... buna intrebare, inca odatawinking

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Gravitatia depinde de masa, noi suntem atrasi de pamant pentru ca masa sa este mai mare decat a biroului sau blocului.
Daca esti in centrul pamantului, ce este "deasupra" ta este cam la fel cu ce este "sub" tine, cam aceeasi masa, deci esti atras si de "sus" si de "jos", de fapt, din toate directiile la fel; de aici întrebarea mea daca in centru se formeaza ceva asemanator starii de imponderabilitate si daca asta ar duce la un spatiu aproximativ gol sau cu o densitate redusa.

| InvatamProgramare a răspuns:

Daca ai fi in centrul pamantului si nu ai fi ars datorita temeraturii presiunea este foarte mare si te-ar face cat un bob de orez (sau mai mic)

| sabin89 a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Mai mic şi decât unul de mei?