| anonim_4396 a întrebat:

/Bună!
Din ce substanță/substanțe rezultă, printr-o reacție chimică, apă(monoxidul de dihidrogen)? Sau mai bine spus, printre care și apă.
Da, nu știu chimie deloc.

Răspuns Câştigător
| IonutViciosul a răspuns:

Apă.
Arderea hidrogenului
2 H2 + O2 = 2 H2O
Dehidratarea alcoolilor (voi luat ca exemplu alcoolul etilic și voi ilustra catenele dintre carboni intre paranteze. Cele simple cu (-) si cele dible cu (=) )
CH3(-)CH2(-)OH = CH2(=)CH2 + H2O
Condensarea crotonică a compușilor carbonilici (voi ilustra condensarea a doua molecule de formaldehida/metanal)
CH2(=)O + CH2(=)O = CH2(=)C(=)O + H2O

Sper că te-am ajutat

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Din foarte multe reactii, mai ales din cele de neutralizare, mai sunt cateva la alcani. Dar apa potabila nu se obtine in urma reactiilor chimice, acolo nu e produsul principal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa este o hidrură de oxigen, formată din 2 atomi de hidrogen și un atom de oxigen, uniți prin legături covalente.

Unghiul dintre cele două covalențe este de 104°, iar distanța O-H este de 0, 965Å.

Există numeroase structuri pentru obținerea apei lichide, însă niciuna nu a putut fi verificată experimental în totalitate.