| Sawarekh a întrebat:

Salut, care este explicatia ca, in poze ies mai urat decat fața de cum arat in oglinda?

In poze ies cu fața deformata, fie nasul mai mare sau fața sau barbia mai lunga. ( poze cu aparat bun, Canon, nu telefon mobil )

Cat de mult, aparatele foto reda realitatea?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Explicatia e simpla: "fotograful" nu stie cum se fac pozele-portret!

| RAY a răspuns:

Camera foto te vede asa cum ești în realitate, oglinda difera în funcție de unghiul în care ești, dar dacă vrei sa știi cum te vad alți fă-ți o poza

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Ești sigur? Mie mi se pare ca difera, nu ma refer la mine ci la ceilalți. Unii arata mai bine ca în poze alții mai rău. Probabil contează și lumina. Eu când am o lumina bună arat mult mai bine în poze decât dacă e mai întunecat afara sau nu pica bine lumina. Cred ca e valabil și la ceilalți

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Eu vorbesc din studii științifice

| mihai69 a răspuns:

Nu contează marca aparatului foto, ci obiectivul folosit.
Nu toate obiectivele sunt potrivite pentru fotografia de portret; mai contează și distanța și unghiul de poză.
Plus cele deja menționate mai sus.

| Lioana a răspuns:

Nu esti fotogenic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pozele distorsioneaza trasaturile faciale daca nu sunt facute cum trebuie. Nu stiu exact terminologia de fotograf dar trebuie sa faci poza de departe si sa apropii cumva

| VoidEternal a răspuns:

Realitatea e în poze, nu in oglindă.

| Alexandru3131 a răspuns (pentru VoidEternal):

Cum asa? Nu ar trebui sa fie totuna?

| VoidEternal a răspuns (pentru Alexandru3131):

Nu chiar. E vorba de o percepție modificată a creierului asupra propriei imagini. Sunt studii pe tema asta. In oglindă părem mai "frumoși" decât suntem de fapt.

| Sawarekh explică (pentru VoidEternal):

Nu as crede.
Sincer eu ma vad in general urat si ma mir cand ma face dragut, o tipa nice.
Si sunt atent la detalii crede ma, in poze ies de 5 ori mai urat.

| Sawarekh explică (pentru VoidEternal):

Sunt artist, foarte atent la detalii, nu zic lucrurile astea ca asa imi vine mie.

| VoidEternal a răspuns (pentru Sawarekh):

Stiinta nu prea tine cont de cât de artist ești:

https://www.thehealthyjournal.com/......-or-camera

| Sawarekh explică (pentru VoidEternal):

Nu tine de psihologie, imi pare rau ca te dezamagesc.
Cand editez pozele dau zoom pe fiecare, in ultima sedinta am iesit cu fata mai lunga si cu nasu mai mare.

| Sawarekh explică (pentru VoidEternal):

Nu contest ca nu e adevarat ce spui, insa nu in contextul asta, nu e vorba de cum ma vad, e vorba de cum am iesit.

| carevaescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Cand zici "urat" atunci vorbesti despre o senzație estetică, care tine, printre altele, de psihologie.

Daca ai fi intrebat "de ce uneori aparatul foto "deforma" subiectul" atunci raspunsul standard ar fi obiectivul (deforma perspectival) sau dinamica intre viteza shutter-ului, viteza scanarii senzorului si viteza de miscare a subiectului.

| carevaescu a răspuns:

Psihologia perceptiei in oglindă este bine studiata.

Obiectivul face si el o diferență semnificativă.

Mai adaug ca si expresia (care la modul fundamental modifica subtil forma fetei) difera atunci cand stam la pozat.

O ultimă remarca. Percepția noastră funcționează dinamic asupra unui subiect dinamic. Poza reduce totul la static.

| EliLeli a răspuns:

Oglinda poate fi inselatoare laughing

| cristianvalentin337 a răspuns:

De obicei in poze iesi mai frumos ca n realitate inseamna ca realitatea e mult mai dezastruoasa

| Sawarekh explică (pentru cristianvalentin337):

Tu citesti ce am zis?

| Sawarekh explică (pentru cristianvalentin337):

Ies mai urat, da nu esti atent