| anonim_4396 a întrebat:

Care ma ajuta sa inteleg si eu cum sta treaba cu bitcoin si criptomonedele.Adica ele sunt mai puternice decat banii fizici(euro, lei)sau cum vine treaba cu banii astia cica"virtuali"? Multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| EMKing a răspuns:

Salut, criptomonedele sunt destul de complicate, dar voi incerca sa iti explic pe larg cate ceva, iar daca mai doresti sa afli mai multe, cu un mic search pe google poti afla mult mai detaliat.
Ok, sa luam ca exemplu bitcoin-ul. Bitcoin-ul a fost creat de un japonez, pe moment nu-mi vine numele lui, acesta a creat un anumit numar de Bitcoini. Sa zicem 5 miliarde (EX), aceste monede sunt criptate, iar pentru a putea face rost de ele trebuie sa le decriptezi algoritmul ( Adica sa le farmezi ). Nu prea stiu cum sa le farmezi, stiu doar ca le poti farma folosind un procesor de PC ( Nu intru in detalii). Fiecare moneda ( Bitcoin, Etherium, ETC... au valori diferite, de exemplu 1 Bitcoin = 7464.42 EURO la momentul de fata ), aceste valori se schimba in fiecare moment, si acestea pot creste sau pot scade. De obicei persoanele prefera sa cumpere bitcoin, in loc sa il farmeze, deoarece este mult mai rapid, ca sa farmezi un bitcoin ar dura, zile / saptamani sau chiar 1 an, depinde de PC. Ok, sa revenim, aceste persoane cumpara bitcoin, sa zicem ca il cumpara cu 7000 de Euro. Pentru a face profit, trebuie sa il vanda, iar pentru a-l vinde si a face si profit, trebuie sa stai si sa urmaresti daca creste sau scade. Valoare acestor cripto-monede, nu creste / scade cu regulat (Adica poate sa scada intr-o zi cu cativa centi, sau cu sute de euro ),
Cam asta ar fi pe larg despre cripto-monede. Am incercat sa explic mai pe intelesul oricui, ca sa nu existe dubii. Poti cauta pe net mult mai multe detalii mai amanuntite.