| MILaurentiu999 a întrebat:

Ce concentratie de azot trebuie introdusa intr-o incapere de un volum x, sa zicem, pentru a stinge un presupus incendiu din incaperea respectiva? As vrea o formula ceva sau teorie

1 răspuns:
| FantasyBoy a răspuns:

Important e sa fie in acea incapere cat mai putin oxigen ca sa poata intretine arderea, nu exista solutia stingerii unui incendiu prin introducerea de azot intr-o incapere, daca ar exista asa ceva, s-ar fi folosit in spatiul cosmic, evitand tragedii gen Apollo 13.