| florin926481f a întrebat:

Salut,
Ce credeti ca o sa se intample daca focul din Amazon nu poate fi stins si o sa arda in intregime?
Poate afecta planeta, clima etc?

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Planeta o sa supravietuiasca..noi o sa ne dam cu piciorul in fund si o sa moara cativa din noi dar o sa supravietuim ca specie.

1. Coapcii aia cand ii arzi elibereaza enorm de mult CO2 chestie care nu e buna pentru oameni, planeta se va incalzi mult mai repede, iar partea care se va dizolva in ocean va omora toate speciile sensibile cum ar fi coralii. Probabil zilele de vara cu 40 de grade vor fi cele racoroase.

2. Fara padurea amazoniana care intretine ploile tropicale toata america de sud va deveni o zona similara cu savana africana, tufisuri multe si vaci salbatice.

3. Padurea nu va mai putea creste la loc, fara copacii care s aintretine ploile solul se va eroda si desertifica.

4. Am zis deja ca sudul americii va fi afectat, dar si coasta de Est a americii va vedea mult mai putine ploi.

5. Vom pierde mare parte din biodiversitatea planetei, plante medicale pe care le folosim in industria farmaceutica si cine stie cate plante medicinale de care inca nu stim nimic.

| sierra1 a răspuns:

"daca focul din Amazon nu poate fi stins si o sa arda in intregime?"

care foc, dă-ne detalii

| florin926481f explică (pentru sierra1):

Incendiul de vegetatie care a cuprins padurea Amazoniana si continua sa arda de 3 saptamani

| sabin89 a răspuns (pentru sierra1):

Cine ai înţeles tu că o să ardă în întregime, pădurea sau focul?

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Amazonu'

| Darkmagic a răspuns (pentru sierra1):

Si eu la fel am inteles, doar ca am pocnit-o mai rau.
Credeam ca-i vorba de Amazon.us si ma pregateam sa raspund ca, din partea mea, poate sa se duca dracului si Google. big grin

| relian a răspuns:

Daca nu eram noi sa stingem focul cine ar fi facut-o? Sa nu spui ca extraterestrii laughing
Cand erupe un vulcan si nu poate interveni nimeni,ma refer la unu destul de mare,nu se schimba clima,se schimba planeta? Normal ca se poate schimba,schimbari apar zilnic,indiferent ca e din cauza oamenilor sau alte cauze, dar se intampla.
Unde pui ca omul face parte din peisaj, deci nu suntem aici chiriasi laughing multe lucruri se schkmba indif daca vrem noi sau nu.

Candva, poate cand noi nici nu eram pe aici, clima era alta, nici ghetari nu erau si asa mai deparete.

| christine99 a răspuns:

Doar va disparea 20% din oxigenul atmosferei, poate vom muri, poate nu, poate vor creste bolile de plaman, nu stiu dar de bine nu e.

| AlexStefan1 a răspuns:

Clar va afecta planeta.
In primul rand, vor disparea foarte multe specii de animale, intrucat acea padure era casa lor, apoi. era considerata plamanul planetei, just think.

| Diagn a răspuns:

Planeta nu o sa fie afectată, vor fi afectate speciile care trăiesc pe planeta (inclusiv noi, oamenii). De-a lungul timpului planeta Pamant a trecut prin diferite catastrofe, unele care au extins specii. Și au apărut altele noi. Deci, pe planeta o doare undeva de ceea ce se întâmplă pe ea, in câtiva mii de ani se reface, noi avem de suferit, și numeroasele specii de animale și plante.

| Roxi6758 a răspuns:

Logic ca o sa afecteze. Producea 20% din oxigenul planetei.