| Wordofthat999999 a întrebat:

Ce credeti despre documentarul "Journey to the Edge of the Universe" https://youtu.be/VwmBnSggcWU

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Minunat doc, isi recomand si https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Steregoi a răspuns:

Dezamagitor pentru ca omul nu poate studia marginea universului.

| Darkmagic a răspuns:

Cam poetic, si cu multe inadvertente.
In ciuda titlului pompos, "calatoria" ipotetica NU se desfasoara catre o "margine" a universului (care nici nu exista), ci de pe Terra, in timp, catre momentul Big-Bang.
Trebuie sa intelegi faptul ca toate aceste "documentare", ca si gen de film, se numesc: "Documentare de popularizare a stiintei", mai clar, sunt facute in masa, pentru mase.
Nu face niciunul "gaura-n cer", nu-ti demonstreaza vreo teorie, si in general, iti dau o palida idee despre univers (in cazul documentarului de mai sus), sau despre o alta ramura a Stiintei pe care o trateaza.
Altfel spus, NU devine nimeni priceput in medicina daca urmareste fie si 50 de documentare medicale, nu ajunge nimeni astro-fizician, poate sa vada si 100 de documentare despre univers, in cel mai bun caz, acest gen de filme iti adancesc intrebarile pentru domeniul respectiv...
Ceea ce e ok. happy

| Wordofthat999999 explică (pentru Darkmagic):

Sunt de acord cu parerea ta, dar e bine sa ne facem o idee generala despre acest univers si misterele lui. Sincer respect acest documentar ca este prezentat frumos si pune in valoare calitatile universului.