| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Salut!
Ce reprezinta fenomenul de incalzire globala, cum se produce si ce efectye credeti ca poate avea in viitor asupra planetei?

5 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Găinării de prostit lumea să adopte căcaturi ecologice şi scumpe. Nu crapă planeta, stai liniştită.

| shhhs a răspuns:

Acest fenomen se formeaza deoarece se subtiaza stratul de ozon, si razele nocive ale soarelui pot trece mai usor.
Ar putea cauza cresterea temperaturii, topirea ghetarilor, dificultati de orientare a animalelor...numai dezastre.

| NuMaContrazice a răspuns:

Cum au spus si ceilalti, incalzirea globala se produce din cauza poluarii, si oameni inca nu constientizeaza treaba asta, iar peste cateva decenii (sau poate secole)...pun pariu ca va fi prea tarziu cand ne vom trezi.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Cand dioxidul de carbon ajunge in astmosfera ce face ea?

retine caldura pe acea planeta nu o reflecta in spatiu cel mai bun exemplu e venus care are temperaturi mari la inceput cercetatori nu au inteles de ce venus e asa calda?

nu e aproape de soare nu are logica apoi a trimis un robot care a masurat cantitatea de dioxdit de carbon a inregistrat valori mari, asa ca inclazirea globala e ceva real nu vrajeli, da cred ca in viitor vom deveni venus = planeta geamana a pamantului = romantic

| al3xtheb3st a răspuns:

Incalzirea globala se produce datorita poluari prin care stratul de ozon al pamantului adica cel care il protejeaza de radiatiile solare este subtiat
Incalzirea afecteaza direct clima si viata oamenilor pe pamant