| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cine ne-a creat, cine a creat unviersul mai bine zis?
Chiar daca nu sunteți oameni de știință sau filozofi vreau să știu părerea voastră personală.
Nu vreau certuri in răspunsuri gen că cineva are dreptate și celălalt nu.
Cine l-a ales pe Dumnezeu, sa fie Dumnezeu și nu altcineva, de ex chiar tu care citești asta? In vechi documente arată că Dumnezeu este un om bătrân cu o barbă lungă și înțelept, deci cum a apărut el daca era tot om ca și noi și ne-a creat după chipul său? Nu vreau răspunsul "el a existat dintotdeauna" nu... Vreau părerea ta personala despre aceste întrebări.
Numai bine

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Nu există Dumnezeu. Natura îşi este suficientă sieşi, şi în mod sigur nu are niciun autor."

Marchizul de Sade.

Nu a creat nimeni Universul. Universul s-a format singur ca o consecinta directa a interactiunii legilor fizicii.

Daca legile fizicii au fost gandite, nu putem sti.

Momentul zero de timp, in care Big Bang-ul are loc, nu este inteles in prezent. In orice caz, acest aspect este irelevant in a stabili daca natura are sau nu nevoie de un creator. Tot asa cum putem identifica fara probleme imaginea ilustrata de un puzzle din care lipseste o singura piesa, tot asa putem infera fara probleme ca natura se creeaza singura, fara interventia unei forta creatoare inteligente.
Puzzle-ul este aproape compeltat si nici urma de acest "Dumnezeu", ar fi absurd sa credem ca se afla pe ultima piesa din puzzle.
Vezi:
https://en.wikipedia.org/wiki/God_of_the_gaps

Pentru Mynameiscutie:

Cum sa apara ceva din nimic?
La nivel cuantic din nimic apare ceva (particule virtuale) tot timpul. Asa functioneaza realitate. Este motivul principal pentru care nu poate exista vid perfect.

"Dar nici nu as putea nega ca nu exista creator, deoarece nu putem apărea asa din senin."

Doar pentru ca un sistem complex (cum este omul, de exemplu) nu poate sa apara spontan, din nimic, asta nu inseamna ca nu se poate forma natural. De fapt ideea aceasta este atat de cretina incat nici nu are sens a fi discutata.
Nici muntii nu pot sa apara "asa din senin". Si cu toate acestea muntii exista si au aparut natural, fara interventia unui creator.

Pentru Zonsploconse:

"Teoria ce priveste evolutia are si ea punctele ei slabe"

Doar pentru ca esti slab documentat sau nu intelegi o teorie stiintifica asta nu inseamna ca teoria respectiva are "puncte slabe". Nu ar trebui sa ingaduim prostiei si ignorantei umane sa distorsioneze adevarurile stiintifice referitoare la realitatea in care traim. Sunt atatia analfabeti stiintifici care cred ca poate Soarele se roteste in jurul Pamantului. Pai ce facem? Ne intoarcem la Geocentrism de dragul lor?

"Cum evolueaza organismele?"

Intreaga teorie a evolutiei ofera un raspusn exhaustiv fix la aceasta intrebare.
Sa intebi "cum evolueaza organismele?" dupa ce ai studiat teoria evolutiei este o dovada de profunda prostie.

Pentru a intelege stupiditatea intrebarii:

Imagineaza-ti ca termini facultatea de matematica, faci un master si iei si doctoratul, iar la finalul studiilor te trezesti sa intrebi:

"Ok, pana la urma cu ce se ocupa matematica asta, ca nu prea am inteles? Este legat de numere, corect?"

"sau daca toata existenta e o evolutie, atunci de ce mai exista virusuri bacterii pesti si vietati inferioare, de ce nu sunt toate superioare?"

Expresia "toata existenta e o evolutie" ma face sa cred ca nu intelegi nici macar banala semnificatie a cuvantului "evolutie" prezenta in dictionar.

Pe baza a ce criterii stabilesti dumneata superioritatea unui organism imi este greu a intelege.
Din punctul meu de vedere, bacteriile pot fi considerate a fi superioare oricarui alt animal tinand cont de conditiile extreme in care acestea pot supravietui.

Nu inteleg cum ai reusit sa omiti acest criteriu esential: adaptabilitatea la mediu. Ce sens sa faci filosofia superioritatii cand tu uiti elementul cel mai important al ei.

Este trist sa vezi un om depasit atat de mult de subiect. Dar adevarata tragedie este ca nici macar nu constientizeaza cat de paralel cu subiectul este. Probabil crede ca intelege problema chiar bine.

https://www.youtube.com/watch?v=wvVPdyYeaQU

Gaina este un dinozaur aviar.

"gaina este cel mai apropiat animal de dinozauri, astfel teoretic ea a fost prima"

Alta fraza lipsita de sens. Prima fata de ce? Fata de restul dinozaurilor? Intai a aparut gaina si dupa a evoluat T-rex-ul din ea? Logica zero.
Restul raspunsului este la fel de neinteligibil:

"dezvoltarea organismului *asemanator omului, fara viermi si toate alea: ))* este cea mai primitiva la pesti, intre pesti si gaini nu e diferenta doar de pene, ci de 3 stagii de evolutie: ))
Toate teoriile ce privesc subiectul asta se contrazic singure
Cum ar fi teoriile calatoriei in timp, un paradox pur fara raspunsuri credibile"

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Imiiprae rau daca te am deranjat cu raspunsul meu, dar l am scris pur din cunostintele mele, nu am consultat vre o carte de specialitate sau altceva, este pur opinia mea, si as aprecia daca ar fi criticata de la egal la egal, nu ca si cum as fi ultimul prost de pe pamant: ))
N am nimic de obiectat, plus ca am zis ca e opinia mea personala, si nu am jignit pe nimeni prin ea cu limbajul folosit, mersihappy
Spor la ce ai de gand sa faci domnule profesor

| Alverto a răspuns (pentru Inferno):

Nu te da intețeleptul pădurii, ok? Eu am scris sa nu veniți cu contra argumente cuiva caruia nu va place opinia lui personală. Chiar nu vreau sa am o dicuție cu tine fiindcă se vede că nu înțelegi prea multe chiar daca crezi că le înțelegi

| Inferno a răspuns (pentru Alverto):

O discutie fara contraargumente este o discutie pentru retarzi.

| Alverto a răspuns (pentru Inferno):

Scuze Johann Goethe pentru că mi-am permis sa îți perturb liniștea și înțelepciunea pe care o ai sad

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu exista "vechi documente" in benzi desenate. Asta cu barbosul a facut-o cineva ca sa se afle in treaba. On-topic, legat de univers cred ca e o intrebare prea mare pentru noi, inca, iar legat de noi... cred ca sintem experimentul unei rase superioare noua.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Dumnezeu a creat Universul. In Biblie ne vorbeste despre expansiunea Universului de catre Creator si oamenii vremurilor acelora nu aveau cum sa stie despre asemenea date stiintifice, deoarece nu detineau cunostiintele necesare (ceea ce inseamna ca nu puteau falsifica scrierile sfinte), iar stiinta secolului XXI aproba in ziua de astazi ceea ce scrie in Biblie. Asta inseamna ca Biblia este confirmata de catre cercetatori, deci, Dumnezeu exista! Despre existenta lui Dumnezeu acum. El a existat din totdeauna, PENTRU CA Universul a fost creat de Acesta, asadar, El nu este afectat de catre timpul spatiului nostru. Este corect sa spui ca Dumnezeu a existat din totdeauna.

| Frank51 a răspuns:

Pai hai sa o luam logic, tu stii informatiile astea de la oameni, oamenii stiu informatiile alea de la alti oameni si tot asa, foarte probabil este ca sunt false. Acum incearca sa iti imaginezi ca te nasti si esti doar tu singur pe pamant, fara nici-o informatie. Prima impresie este ca totul este foarte fascinant. Apoi incepi si te intrebi, ce se intampla? ce caut aici? cine m-a creat? ce scop am eu? Dar diferenta este ca nu esti influentat de nimeni si nimic.

Fara nici-o informatie nu ti-ai fi imaginat acel batran cu barba, nici alte chestii ci ai fi gandit logic: Existi, gandesti, dar nu ai alte informatii. Este posibil si probabil sa existe ceva creator, dar nimeni si nimic nu poate demonstra asta. Tocmai de aceea exista credinta.

Credinta in ceva superior din punctul meu de vedere este normala.

| Dorotheea21 a răspuns:

Intamplarea.
Unii dintre noi, ii spunem Dumnezeu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o discutie prea complexa pentru o intrebare TPU, poti scrie o carte intreaga despre subiectul asta
Sincer, eu sunt intre doua teorii, teoria ce il priveste pe Dumnezeu, care i-a creat pe Adam si Eva, dar si teoria evolutiei,
Varianta religioasa mi se pare credibila pana la cateva intrebari: Daca la inceput au fost doar Adam si Eva atunci cum au aparut celelalte rase(negrii, mongoloizii) sau intrebarea pusa de tine, daca Dumnezeu a creat lumea, cine l a creat pe Dumnezeu? In ultima vreme, religia mi se mare mai mult o sursa de speranta decat un stil de viata. Un singur lucru ar putea contesta milenii de cunostinte adunate despre fiinta umana si despre cum merg lucrurile pe terra?
Teoria ce priveste evolutia are si ea punctele ei slabe si forte, pare mai credibila, insa: Cum evolueaza organismele? Un peste s-a hotarat intr o zi sa iasa din apa si sa vada care i treaba pe uscat?: )) sau daca toata existenta e o evolutie, atunci de ce mai exista virusuri bacterii pesti si vietati inferioare, de ce nu sunt toate superioare?
Dupa parerea mea, nu cred ca nici o teorie nu da raspunsuri concrete asupra subiectului(cel putin din cunostintele mele) nu vreau sa ma bag peste religie sau stiinta, e doar opinia mea: ))
Tu ce crezi despre asta?

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema este și cu dinozaurii, gen găină este cel mai apropiat animal al dinozaurului, iar maimuța este cea mai apropiată omului. Este foarte greu să găsim începutul, daca nu au gasit-o marile genii ale lumii, ce așteptări mai avem de la noi laughing Poate așa a fost dintotdeauna, sa nu găsim răspuns la câteva întrebări ale lumii

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

O chestie interesanta, gaina este cel mai apropiat animal de dinozauri, astfel teoretic ea a fost prima, insa dezvoltarea organismului *asemanator omului, fara viermi si toate alea: ))* este cea mai primitiva la pesti, intre pesti si gaini nu e diferenta doar de pene, ci de 3 stagii de evolutie: ))
Toate teoriile ce privesc subiectul asta se contrazic singure
Cum ar fi teoriile calatoriei in timp, un paradox pur fara raspunsuri credibile

| Goddessss a răspuns:

Salut!
Eu una nici nu știu ce sa cred.
Daca la început a fost nimic, apoi cum a apărut cineva sa ne creeze pe noi? cum sa apară ceva din nimic?
Dar nici nu as putea nega ca nu exista creator, deoarece nu putem apărea asa din senin. Habar nu am ce sa mai cred. Creierele noastre nu pot percepe chestia asta din păcate si este chiar super ciudat. Sa te gândești ca ce se intampla după moarte, de ce suntem pe Pământ si sa nu avem răspunsuri...
Naspa zic eu.
nu pot sa iti răspund la. întrebare, dar merg mai mult pe faza ca noi am evoluat într un fel sau altul.

| Alverto a răspuns (pentru Goddessss):

In aceleași decizi sunt și eu. Aș crede mai degrabă că Universul a existat dintotdeauna și că nici știință și nici religia nu au dreptate. Sunt atât de multe întrebări fără răspuns

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Dupa cum sa scris si aici,
pe scurt: Dumnezeu,
pentru detalii daca stii engleza poti sa cauti rasp la intrebari teologice aici: https://www.gotquestions.org

| Alverto a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Acel site se contracize singur sau mai bine zis cei care l-au creat se contrazic singur cu privire la acele întrebări

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Alverto):

Raspunsuri goale gen: x e gresit sau y e naspa nu dezvolta nici o conversatie.

Nu prea cred ca se contrazice sa fiu sincer cu tine, dar e doar un website. Pentru intrebari similare poti cauta John Piper, John MacArthur sau Ravi Zacharias si multi alti.

De asemenea mai poti consulta o biblie direct sau o biserica locala.

Bafta.

| anonim_4396 explică (pentru ILoveCringe4427):

Fie ca ne place sau nu, exista unele momente in care biblia se contrazice singura, nu sunt eu cel mai citit in domeniu, dar parerea mea e ca trebuie sa acceptam tot cu bune si rele, mai mult mesajul conteaza

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt de acord ca Biblia se contrazice deloc, la o analiza detaliata. Daca ai intrebari specifice poti cauta raspunsuri pe canalele sugerate mai sus.

"Francis Bacon: A little knowledge of science make a man an atheist, but an in depth study of science makes him a believer in God."

| 1973191019982018 a răspuns:

Dumnezeu

| Denisa6348 a răspuns (pentru 1973191019982018):

Cel mai bun raspuns 10/10. Ai dat toata lumea pe spate laughing

| 1973191019982018 a răspuns (pentru Denisa6348):

Esti o scumpete de fata.

| CristianAlbert2 a răspuns:

Eu zic ca este ceva in Univers, daca exista rau inseamna ca exista si bine