| Wordofthat999999 a întrebat:

Cine sunt stramosii europenilor? E adevarat ca toti europenii sunt inruditi intre ei?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar de ce ganditi? raspunsul este dumnezeu si gata,daca ganditi este pacat, raspunsul la toate intrebarile este dumnezeu, de ce sa iti folosesti mintea, sa cauti, sa cercetezi sa fi curios cand acest raspuns este atat de simplu, 2+2= dumnezeu stie, Cine sunt stramosii europenilor =dumnezeu stie, E adevarat ca toti europenii sunt inruditi intre ei = dumnezeu stie
simplu, a iti folosi mintea te duce in iadul vesnic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E adevarat ca toti europenii sunt inruditi intre ei?
Nu. Bascii de exemplu.

| mentholinks a răspuns:

Romanii sunt. Cel mai vechi schelet uman din Europa a fost descoperit în România.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Nu exista romanii, nu exista nici europeni, cu toti suntem urmasi celor plecati din africa spre necunoscut, nu toti stramosi nostri au plecat uni sau dus in asia, alti in europa, Australia, cele doua americi, dar cu toti suntem din africa, europeni cand au devenit europeni? nu erau tot africani imigrati

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Lasă că nu știi tu istoria adevărată. Eu sunt Toth Atlantul dacă ai auzit de mine.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Acum te citesc

| DarthNiger a răspuns:

Indo-Europenii sunt stramosii europenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare extrem de dificila, dar foarte prescurtat : putem distinge Celtii care populau europa centrala si vestica, Popoarele Germanice din Peninsula Scandinavica. Tariile cutare asa orientativ : De la Germania(inclusiv) la vest isi au originiile in mare parte din aceste 2 popoare.
De la Germania la est pana la Rusia inclusiv sunt : Tariile de origine Slavica
*Exceptie : Ungaria, Finlanda, Estonia Care origineaza dintre meleagurile dintre nord-estul extrem al europei si Vestul Siberiei.
* Romania care isi are originea dintre ramasitele popoarelor vechi Balcanice ca tracii, Ilarienii. Luand in considerare ca statele actuale balcanice in afara de greci au origini predominant Slavice.
Pe langa traci si Ilarieni, mentionez Grecii (antici), Aceste popoare Balcanice au origini mixe/inrudite cu popoarele din orientul mijlociu. Grecii, ulterior Romanii au creat "o cultura Mediterana" afectand toate imprejurimiile marii.

Cum am spus :raspuns foarte prescurtat, examinand In mare. De luat in considerare ca TOATE statele sunt mixate in special cele care se afla la periferia " grupului etniei respective"

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e originea celţilor? Ei de unde veneau, că doar nu s-au născut pur şi simplu acolo? Cine sunt strămoşii lor? Spune, dacă ştii! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Celtii dar si Germanii &Slavii se trag din popoarelele Indo-europene, care s-au dezvoltat intre Marea Neagra si Marea Caspica. Diferenta dintre ele consta in Cand s-au desprins de ramura mama.
Celtii erau mai degraba o cultura, decat o natie., popoarele pre-Indo Europene fiind eliminate/asimilate ultimele ramasite de pre-indo-europeni fiind in Peninsula Iberica

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi pre indo-europenii de unde veneau? S-au născut pur şi simplu acolo? Cine au fost strămoşii lor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Ok, deja nu exista date precise dar se presupune ca sunt ramura popoarelor "Nostratice" care se trag din masele de oameni venite din africa de nord. Si cuprind mare parte a populatiei Eurasiatice, cu exceptia chinei parca.
Proto-Indo europenii incep a se distinge undeva acu 8.000 de ani., deci iti dai seama ca totul e pe baza de speculatii, cu foarte putine dovezi archeologice/DNA

| awspam a răspuns:

Daca o luam asa fiecare om e inrudit cu cel de langa datorita adn-ului. doar pentru ca s au casatorit copii famililor regale intre ei pentru as fi aliati impotriva altora nu inseamna ca toti sunt inruditi dar pe de alta parte daca o luam dupa istorie in europa au venit mereu asiatici pentru un trai mai bun si na... tragi singur concluzia

| Elinelaaaa a răspuns:

Se spune ca stramosii Europenilor sunt oameni veniti din Peninsula Iberica. Intr-o oarecare masura da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elinelaaaa):

Asta e tare rolling on the floor Peninsula Iberica se remarca, pentru faptul ca acolo Traiau popoare care Nu tin de familia Indo-Europeana. Dar nici vorba sa se traga europenii de acolo.
Dar desigur au migrat si celti, Ulterior popoare germanice care au infiintat stat In anul 409AD. Dar Pensinsula Iberica prin 700` a cazut in totalitate in mainiile arabiilor, devenind tara Musulmana pentru sute de ani, exceptie zona nordica Leon- care si-a dobandit independenta.

| DarthNiger a răspuns (pentru Elinelaaaa):

Nu are nicio treaba Peninsula Iberica.