| aveadrianus2 a întrebat:

Credeti ca barbatii i se maturizeaza mai greu decat femeile
P.s. In cazul meu cred ca asa e.Deoarece,am 20 de ani(abia impliniti) si inca "ma simt" ca un copil.

Răspuns Câştigător
| Razvan_Popescu_1994 a răspuns:

Salut, aveadrianus2!
Cele mai recente studii ale specialistilor confirma faptul ca femeiile sunt mai responsabile si mai atente la ceea ce fac.
La fel si filozofii spun acelasi lucru.
Eu cred ca cei care au spus toate alea erau femei :-p
Acum serios vorbind, depinde de capacitatea fiecaruia de maturizare, uni se maturizeaza mai repede, alti au nevoie de timp.
Conteaza experienta de viata la fiecare.
Sper ca te'am ajutat, Bafta!

14 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Trebuie sa te gandesti la faptul ca hormonii incep sa-si faca de cap la femei mai devreme. Nu chiar la toti, dar in mare asa sta treaba. Hormonii nu doar modificari fizice aduc, dar si psihice. Pregatirea unei femei pentru a produce ovule este mai complex si mai lung.

| RAY a răspuns:

Cred ca fiecare se maturiseaza in cazul lui, urasc sa spun toate femeile se maturiseaza pentru ca nu-i adevarat, de fapt suntem asemanatori in gandire multi din noi, eu unu nu vad diferente mari intre fete si baieti totul depinde de educatie, sunt si fete care la 20 de ani zici ca sunt copile si sunt multe

| Lizzu a răspuns:

Dar la numai 20 de ani cum ai vrea sa te simti? ca un batran in baston? profita! happy

Da, asa se spune, ca fetele se maturizeaza mai rapid datorita faptului ca ele devin mame si e necesar ca acestea sa fie destul de rapid dezvoltate fizic si psihic pentru aducerea pe lume a copiilor si pentru grija lor.
E ceva natural.

Dar nu se aplica universal...mai exista si exceptii de la regula.

| ErrorFound a răspuns:

Iti zic o chestie? Barbatii sunt copii pana la 30 de ani. laughing
Eu cel putin pana la 40 de ani mai am de copilarit.
Si stintific este adevarat.

| aveadrianus2 explică (pentru ErrorFound):

Buna seara si multi inainte!

| ErrorFound a răspuns (pentru aveadrianus2):

Idem dragul meu frate. happy

| suffarstar a răspuns:

Bravo tie.Nu te grabi sa te maturizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat asta domnule, in general, mamele, iubesc mai mult baietii si din cauza ca am fost mai "cocolositi" ne simtim mai copilarosi, fetele au instinctul matern si din cauza asta sunt cu mult mai atente decat noi

| Morphines a răspuns:

Nu e nimic în neregulă să te simți un copil, atâta timp cât acest fapt nu se răsfrânge în comportamentul tău, căci ai da de bănuit. După părerea mea, băieții sunt cei care se maturizează mai repede, dar depinde de caz și de cele petrecute...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

"După părerea mea, băieții sunt cei care se maturizează mai repede, dar depinde de caz și de cele petrecute..."
La fel și părerea unei fete.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Se știe la tine de ce e așa laughing

| unul1 a răspuns:

Eu am vazut fete de varsta mea si mai mature si mai imature ca mine... nu e o regula. De obicei fetele se "maturizeaza" mai repede dpdv financiar. Adica isi doresc mai repede bani multi ca baietii...

| george232323 a răspuns:

Eu zic ca este bine sa te simti inca ca un copil.Dar teoretic, da, fetele se maturizeaza mai repede pentru ca se ''cupleza'' cu baieti mult mai invarsta decat ele, eu asa zic...