| Choasmakerangel a întrebat:

Cum as putea sa scap de arachnofobie pentru ca mi-e groaza rau de tot cand vad un paianjen,mi se face pielea de gaina si stau cu lumina aprinsa in camera un sfert de ora sa-l caut,de gandaci nu mi-e frica, ba chiar ii iau cu mana si ii dau afara dar ma apuca groaza cand vad un paianjen.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si ala e fratele nostru mai mic cei drept

| T0T a răspuns:

Faci ca ăsta

https://www.youtube.com/watch?v=0tEzwKmIsyU

Nu trebuie să îmi mulțumești.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut! Pai trebuie sa stii, in primul rand, ca la noi nu exista paianjeni periculosi, si in al 2-lea rand, ca ei nu vad la distanta, cred ca nici la 20 de cm. Mi-am intins niste haine afara, am luat o bluza cu fermoar cand s-a uscat si a plecat la plimbare cu catelusa. Era cald, asa ca am descheiat-o. Era un paianjen pitit in ea laughing, asa cuminte statea. Era speriat, saracu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stai tot mai aproape de ei. Sunt oameni care au paianjeni drept animale de companie.

| Scarbo a răspuns:

La fel si in cazul meu, mie mi-e frica doar de tarantule. dar cica poti scapa prin hipnoza.

| KillaNoFilla a răspuns:

E frica de instinct animal.La fel cum unui elefant e frica de soarece alb.
Pur si simplu trebuie sa intelegi ca ele nu-ti au treaba.
Incearca sa-ti combati frica, atingandu-i.

Cine a inventat termenul arachnofobie a fost idiot, e pur si simplu instinct de supravetuit, pentru ca in jungla sunt paianjeni veninosi si trebuia sa stam departe de ei.

| LexiEla a răspuns:

Stiu ca sunt hidosi, si mie mi.e frica de ciori, sau cel putin mi.era. Am cautat pe net ce simboliseaza, ce ar insemna un tatuaj cu asta si am descoperit treaba asta interesanta. Fiecare e lasat sa arate intr.un anume fel, si picioarele lor au anumite proprietati care ii ajuta. Poate si ei te considera hidoasa. Uite.te mai atent la ei, chiar si pe net daca nu vrei in realitate si o sa vezi ca nu.s asa rai. Nu uita ca ei scapa casa de paraziti si n.au niciun interes sa iti faca tie rau. Animalele ataca atunci cand sunt amenintate. Tu daca nici nu te atingi de ei n.ar trebui sa ai probleme. Plus ca in Romania nu.s prea multi paienjeni periculosi, mai ales cei "de casa".

| Phux a răspuns:

Primul pas ar fi sa raspunzi la intrebarea "De ce imi este frica de paianjeni? Pentru ca eu ii consider periculosi sau datorita felului in care arata?".
Al doilea pas ar fi sa te expui mai mult paianjenilor. Prin asta vreau sa spun sa interactionezi cat mai mult cu ei. Majoritatea paianjenilor sunt inofensivi, cel putin cei ce traiesc in Romania.

| Choasmakerangel explică (pentru Phux):

Sincer sa fiu, daca stau putin sa ma gandesc nu au ce sa-mi faca, ca as putea sa-i starcosesc imediat, dar cum ai spus tu, mi-e frica datorita felului in care arata si nu stiu ce sa fac, mi se par superhidosi cand le vad picioarele alea lungi

| Phux a răspuns (pentru Choasmakerangel):

Frica ta probabil consta in faptul ca ei sunt de culori inchise, sunt rapizi, au picioare lungi si pentru ca sunt imprevizibili in felul in care se misca.
Incearca sa citesti povestile altor oameni despre cum si-au invins ei frica de paianjeni si sa-i privesti cat mai mult, sa-i analizezi si sa te pui in locul paianjenului.

| lucianredy a răspuns:

Și eu la fel sunt