| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac ca sa fiu ateu 100%, voi sunteți 100% atei?

43 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce aberatie de intrebare, esti pe naiba ateu

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La ce ti-ar folosi, daca nu esti capabil sa intelegi universul, mai mult sau mai putin indepartat de cunoasterea actuala?

| Darkmagic a răspuns:

Cine are impresia ca e suta la % ateu, sa ridice mana.
Vreau sa rad.
Mult... big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):

EU imi sunt propriul Zeu; asta ar insemna ca nu's ateu!?winking laughing tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suedezi sunt 100% întreaga națiune nu crede in existenta vreunui Dumnezeu.e mai ok sa nu fii ateu zic eu decât să fii.nu avem nici o dovadă că ar exista Dumnezeu sau nu sau că am avea răi și iad dar daca ar exista iad ar fi mai nasol pentru atei.

| Steregoi a răspuns:

Nu poți fi 100% ateu pentru ca energia vieții de la Dumnezeu lucrează in tine.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești un om precaut.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Acum 2 minute | Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):
EU imi sunt propriul Zeu; asta ar insemna ca nu's ateu!?

Asta inseamna ca te sustii prin tine, in felul lui: "Eu sunt Cel ce sunt" (YHWH)
Un zeu formeaza o religie, nu este el religios, necunoasterea acestor lucruri naste "intrebari" de felul: "Iisus era crestin?".

Inca mai sper ca exista totusi un individ care sa afirme ca este "ateu 100%", exceptand "raspunsul" cvasi***** al userului simplebutoriginal big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):

Poveste S.F. cu acel YHWH am arncat la cosul de gunoi inca din copilarie, atunci cad am recunoscut in mine si in fiecare vietate ca isi este propriul dumnezeu.winking

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Dar nu era ateu cel care a pus intrebarea, nu exista ateu in procente e o tampenie sa scrii asa ceva, e ca a fi chel in procente, pai ori esti ori numai esti

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Nu poti fi pentru ca o lipsa nu poate fi contorizata, ai inteles ceva

| RAY a răspuns:

Acum o oră | Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Darkmagic):
EU imi sunt propriul Zeu; asta ar insemna ca nu's ateu!? winking laughing tongue

isi negi propia existenta, bravo

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

User Ray afirmi ca nu exista ateu in procente, dar sustii in multe randuri ca exista crestini in procente.
Iti atrag atentia ca vobesti cu Darkmagic, nu cu vreun amic de-al tau cu 10 clase.
Iti mai atrag atentia (si citeste cu mare grija asta, pentru a incheia), ca NU exista ateu care sa spuna: "Eu sunt ateu pentru ca STIU ca nu exista vreo divinitate."
Daca ar exista asa ceva, acela nu ar fi ateu, ci tampit congenital, pentru ca nicio Stiinta nu afirma si nici nu infirma divinitatea.
De fix AIA user Ray, in definitiile de dictionar ateii "neaga", adica tagaduiesc existenta, nu-si permite nimeni sa spuna "STIU eu SIGUR"!
Sau poate cunosti tu vreun dictionar in care se explica ateismul prin: "Ateii stiu sigur ca nu exista vreo divinitate, deci nu este procentual".
Ma-n2esc!
Cu placere!

| Nilsson a răspuns:

Tu vrei sa fii ateu sau sa cunosti adevarul?
Daca vrei din start sa fii ateu inseamna ca nu te intereseaza daca Dumnezeu exista sau nu.

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu exista crestin in procente nici ateu in procente,ei se cred uni mai crestini ca alti, de asta exista atatea secte,religi,ateu nu inseamna eu stiu ca nu exista dumnezeu,ateism inseamna lipsa credintei in zeii,cunoasterea tine de agnosticosm nu de ateism,poti fi ateu gnostic =stiu ca nu exista sau ateu agnostic nu stiu sigur ca exista sau nu dar prefer sa nu am credinta pentru el, nu e vorba de negare, e vorba de studia realitatea, de ce sa crezi in ceva daca nu exista dovezii, ateismul este o stare provizorie nu definitiva, iar faza cu 10 clase te anunt ca am facultatea terminata dar nu asta conteaza, nu conteaza cate clase ai si sa te duca capul in viata

| RAY a răspuns:

Acum 16 minute | Nilsson a răspuns:
Tu vrei sa fii ateu sau sa cunosti adevarul?
Daca vrei din start sa fii ateu inseamna ca nu te intereseaza daca Dumnezeu exista sau nu.

iar scrii aiureli,un ateu e interesat de toate religile din lume de toti zeii din lume,de orice posibilitate ca ar exista un creator,pentru ca pozitia de ateism este PROVIZORIE NU DEFINITIVA,dar un ateu nu considera biblia,minuni,relevati,miracole ca fiind dovezi si considera ca exista explicati rationale care le pot explica, un ateu nu este dogmatic, nu are convingeri, credinte, un ateu nu are legatura cu evolutia, big bang

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Un ateu ar intreba daca biblia ar fi o dovada dar coranul de ce nu e? sau alte scipturi din alte religi, de ce religia ta e adevarata sau doar biblia ta, ateu ar vedea ca voi crestini aveti multe secte, religi care se contrazic intre ele, inseamna ca biblia nu e ceva concret si ceva metaforic

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Am o rugaminte pentru RAY, cel lipsit de consegventa: inainte da a ma cita pentru a-si sustine aberatiile, sa mearga la un medic psihiatru ca sa-l puna in camasa de forta. laughing laughing laughing DAR... SUNTEM OBLIGATI SA-I SUPORTAM SI PE SCHIZOFRENI. :'(

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:
Am o rugaminte pentru RAY, cel lipsit de consegventa: inainte da a ma cita pentru a-si sustine aberatiile, sa mearga la un medic psihiatru ca sa-l puna in camasa de forta. laughing laughing laughing DAR... SUNTEM OBLIGATI SA-I SUPORTAM SI PE SCHIZOFRENI. :'(

nu uita mosule ca isi platesc pensia din taxele mele, numai e amuzant nu

| CVane a răspuns:

E ca un loading screen, sau gen o abilitate ca in WoW, trebuie canalizata mana pentru a ajunge la 100, depinde la ce nivel ai abilitatea asta numita Ateism.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e chiar așa. Sunt puțini credincioși, într-adevăr, dar sunt.

| RAY a răspuns (pentru CVane):

Nu exista nivele de ateism, e ca si cum ai spune numai am banii =ce nivele sunt acolo? ateism =lipsa credinteti in Dumnezeu atat, nu exista nivele

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Faza e ca ei nu sunt persoane atee chiar daca nu sunt credincioase, ele cred in dumnezeu si au credinta, cat de mult nu conteaza, ateismul inseamna lipsa credinteti, daca crezi in dumnezeu tot ai o credinta

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Știu asta laughing. Mulți nordici sunt adepți păgânismului, ceea ce nu îi face atei.

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Http://mythologica.ro/paganismul/
dar repet pozitia de ateu este una provizorie nu definitiva,dogmatica,parerea mea este ca ateismul este foarte prost inteles de catre multi din pacate,si eu as fi curios sa vad cum se inchina ei acelor zeii, e un fel de a merge in trecut, si le dau dreptate, crestini au omorat multi nordici asa au impus ei religia, ce iubire crestina

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Dacă vrei să vezi, uită-te la asta:
https://www.youtube.com/watch?v=Syir5-5u2UA
Eventual la alte clipuri de-ale lui Varg Vikernes:
https://www.youtube.com/watch?v=qE0_mE5JFWU
https://www.youtube.com/watch?v=6_hv674htGI

Și da, e oarecum de înțeles. În tinerețe, omul ăsta a ars niște biserici în Norvegia, motivul fiind același pe care l-ai enunțat și tu; că religia asta le-a distrus cultura.

| PumpkinDoll a răspuns:

Intrebarea asta e aproape la fel de trista ca mine.Ori esti prost si crezi toate rahaturile fara sa gandesti rational, ori incepi sa gandesti si iti dai seama ca tot rahatul asta cu religia si divinitatile si dracii si demonii is niste aberatii.

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Danke

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Tu esti frumoasa si inteligenta si rationala, rar asa fata

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Mulțam big grin