| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Este adevarat ca romanii au fost stramosii nostri? Adică cam toți romanii ar avea un stramos roman? Dacă da, cum s-a romanizat fosta Dacie? Și de ce tarile vecine vorbesc limba slava și suntem singurii din Europa de Est care vorbim limba latina? Funda!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Strămoșii noștri au fost aduși pe aceste meleaguri cu forța. Aceasta era o practică obișnuită atunci când un teritoriu ajungea sub stăpânirea altui conducător (rege).
Cam asta vroia să facă și Putin în Ucraina cu teritoriile ocupate.
Dacă cetatea cucerită nu se predă și continuă împotrivirea, aceasta era ucisă cu totul și în locul populației era adusă o alta (cu forța, bineînțeles). Pentru că un teritoriu pustiu nu aducea niciun beneficiu aceluia care îl cucerea. Trebuia să fie cineva care să lucreze pământul și aducă astfel un câștig noului împărat.
Așa s-a întâmplat și cu strămoșii noștri. Ei au fost aduși aici, și nu s-au născut aici. Nu știu când s-a întâmplat asta.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonimg):

Te referi la romani? Am înțeles ca erau și veterani din serviciul militar care în urma campaniilor militare câștigau pământ în acest teritoriu, pentru a locui aici...

| Wordofthat999999 explică (pentru anonimg):

Și încă ceva oamenii aduși cu forța pentru colonizare nu cred ca veneau doar de la Roma, veneau și de la alte regiuni latine cum ar fi Portugalia Spania și Franța etc care erau romanizate...

| relian a răspuns (pentru anonimg):

Deci sa inteleg din ce spui tu dacii au fost tot eliminati, omoriti toti si in locul lor au fost adusi alti oameni din alta parte.
Dar in alta parte oamenii aia luati de acolo, nu ramanea teritoriou ala pustiu?
Nu prea se potriveste ce spui tu.Cind cineva cucerea un alt terirotoriu nu se elimona populatia locala,pentru ca nu toti erau soldati,femei,copii,batrini, adica erau si aia omoriti? Asa nu ar mai fi fost nimeni pe aici, romanii de unde sa aduca atita populatie? Treb sa audca oameni multi, unia soldati, alti muncitori, deci de toate categoriile si f multi.Cu o mina de oameni nu faceai nimic.

Deci populatia locala nu era deloc eliminata,ce spui tu s-a intamplat in biblie cu evrei,dar nici aia nu elimina tot,tineau femeile laughing eliminau doar barabti si copii,femeile erau bune ca si closte,faceau pui laughing pui noi cu noii veniti,dar nu cred ca au reusit nici aia din biblie sa faca ce scrie acolo.

Deci nu cred ca am fost adusi de pe alte melleaguri,am fi fost o amestecatura de oameni si de limba,nu aveau romanii la dispozitie oamenii in plus asa de multi doara dintr-o singura zona.

Daca iei muncitorii dintr-un loc si muti in alt loc,ramai fara muncitori acolo.Ori daca iei o pafrte din ei vei scadea productia,apoi sa duci o aprte din ei altundeva, dureaza pana se acomodeaza, pana se aseaza lucrurile, deci scade rasu productia per total.

Deci stramosii nostri s-au nascut acolo, adica aici, dar nu se stie exact ce s-a intamplat.

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o aiureala. Colonizarea Daciei a durat 165 si nu a fost colonizata intreaga Dacie. Partea de Nord si o parte din Est au ramas neocupate. Cum se face ca toti vorbim romana si am fost romanizati in 165 de ani? Transilvania a fost ocupata 1000 de ani si n-au reusit sa ne maghiarizeze pe toti desi au incercat si cu forta. Mai mult, inscriptia "Decebalus per Scorilo" dovedeste ca dacii scriau in latina inca inainte de venirea romanilor. Legenda intemeierii Romei aminteste de un trib venit din Nord. Cred ca Tracia toata era ocupata de triburi inrudite si ca Geto-Dacii au fost ruda cu ei.

| RAY a răspuns:

Nu, era o diversitate genetica cum e si azi, cine e mai roman ca alt roman?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu putem ști cât este adevăr și cât nu în această afirmație. Cert este că vorbim o limbă romanică. Findcă romanii au cucerit și ocupat o vreme o parte din teritoriul actualei Românii, putem trage concluzia că le moștenim cel puțin parțial și sângele, deci suntem urmașii lor, iar ei strămoșii noștri. 2. Nu toți, dar majoritatea. 3. Prin căsătorii cu soldații romani. 4. Pentru că migratorii slavi au fost majoritari în jurul nostru, excluzând Ungaria.

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Eu sunt din Vrancea, se pune ca as avea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Se pune. Astfel în Vrancea s-a descoperit tezaur îngropat de monede romane. Nu puteau ajunge acolo de la negustor din exterior. Cea mai mare probabilitate este să fi rezultat din economia locală financiară din vremea ocupației romane.

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Deci asta ar însemna ca exista posibilitatea am un strămoș roman.

| sadrian46 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da. Doar că în legiunile romane erau și soldați proveniți din alte regiuni ale imperiului roman.
https://thraxusares.wordpress.com/2021/04/03/legiunile-din-dacia-romana/

| doctorandus a răspuns:

Te-ar putea surprinde, dar mulți din țările africane sunt urmașii romanilor. Se zice că romanii au distrus genetic rezistența naturală la SIDA.

| doctorandus a răspuns:

Pot să fac pariu că ești urmașul de sânge al lui Carol cel Mare.

| relian a răspuns:

Lumea sa amestecat de cand se stie, avem stramosi comuni de peste tot.
Fosta Dacie nu sa romanizat, nu aveau aia nici un interes, de fapt romanii nu romanizau pe nimeni, doara invadau, luau ce era de luat si cam aia era tot.
Romanii nu au fost dusi cu pluta, sa impuna teritoriilor cuc erite sa vorbeasca latina sau mai stiu eu ce alte rahaturi.
Dacia sia pastrat teritoriile si oamenii, iar faptul ca dacii s-au amestecat si cu alte natii, cum am spus peste tot asa a fost mereu o amestecatura de oameni.

Nu obliga nimeni pe nimeni sa isi ia barbat sau nevasta numa de stiu eu unde.
Daca erai femeie si iti placea un roman, aia era, sau iti placea un slav, sau chinez te mutai cu ala laughing

| Wr3nch a răspuns:

E o mic chestie numita romanitatea romanilor.
https://www.istorie-bacalaureat-manual.ro/......cilor.html

| minrest a răspuns:

Dupa cucerirea Daciei, bastinasii au primit terenul pe care il foloseau sa zic asa intensiv, terenurile esentiale pentru ei, cu cel mai precar drept de proprietate existent. Si s-au infiintat asezari noi, care au primit terenuri si privilegii, in care au fost atrasi locuitori ai Imperiului Roman, care au primit diferite tiluri de proprietate, dar toate mai bune decat ale bastinasilor. De la Roma, probabil au venit un numar neglijabil. Au venit tot felul de oameni, din Iliria, din Orient, mai mult sau mai putin de limba si cultura romana, dar si greaca, si altele. Astia sunt romanii care au constituit O PARTE din stramosii nostri, poti sa ii consideri romani sau nu, dupa cum crezi. Toti romanii au SI stramosi veniti din restul Imperiului Roman.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Deasemenea, o parte importanta din romanii veniti aici erau veterani improprietariti.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Este o întrebare foarte complexă iar răspunsul nu cred că poate fi cuprins într-un singur răspuns TPU.
Strămoșii noștri sunt dacii. Ei au fost un conglomerat de înrudite cu tracii care au locuit pe teritoriul României de azi. Tracii, verii lor, trăiau în Bulgaria și Macedonia, la sud de Dunăre. Dacii au fost uniți prima dată de regele Burebista, care a cucerit un teritoriu foarte întins, de prin Cehia de azi pâna la râul Bug, din Ucraina. Burebista a fost asasinat în 44 Î.Hr. (în același an cu Cezar!) iar statul lui dac s-a destrămat. Diferitele triburi dacice au fost din nou unite sub Decebal (sau Dekebalos) în 87 d.Hr. Puterea dacilor a tot crescut, lucru ce reprezenta un pericol pentru Imperiul Roman, deoarece dacii tot îndeprindeau raiduri de jaf la sud de Dunăre (Bulgaria devenise deja colonie romană). După o campanie nereușită a împăratului Domițian, Traian duce un război contra dacilor între anii 101 și 102. Romanii câștigă, forțându-l pe Decebal să fie aliatul Romei și să aducă arhitecți și învățați romani în Dacia. Decebal nu respectă înțelegerea iar Traian invadează iarăși Dacia în 105, cucerind-o definitiv în 106. Nu știm foarte multe lucruri despre daci, deoarece scrisul era tabu la ei, așa că tot ce avem sunt surse străine, grecești și romane. O importantă sursă romană, cartea "De bello dacico" ("Despre războaiele dacice") a împăratului Traian, s-a pierdut. Știm însă că romanii nu au cucerit toată Dacia, numai Muntenia și Transilvania. Nu știm ce s-a întâmplat cu restul dacilor (Decebal s-a sinucis), existând mai multe teorii, dar cel mai probabil au fost asimilați treptat de populațiile vecine. Teritoriul Daciei ocupat de romani era bogat în aur (s-au descoperit tuneluri romane de extrage a aurului în M-ții Apuseni), motiv pentru care provincia a fost numită "Dacia felix", adică Dacia fericită, roditoare. Alt indiciu privind prezența aurului în Dacia este faptul că moneda romană de aur s-a îngroșat mult după 106, fapt remarcat de istoricul Jérôme Carcopino și amintit de Neagu Djuvara ("O scurtă istorie a românilor", pag. 17). Romanii au stat foarte puțin în Dacia, din 106 până în 271. În 271 împărarul roman Aurelius a făcut ceea ce va rămâne în istorie ca "retragerea aureliană". Sun presiunea atacurilor goților, Imperiul Roman retrage toți funcționarii romani din Dacia, care nu mai e colonie romană. Populația latinizată, însă, a rămas, contrar a ceea ce susțin unii istorici unguri. Probabil ai învățat la școală că Imperiul Roman era ca un colac în jurul Mediteranei (pe care ei o numeau "Mare Nostrum"); ei bine, dacă te uiți atent la hartă, vei vedea că Anglia și Dacia sunt un pic în afară, de aia ele vor fi primele abandonate când năvălitorii vor pune presiune. Alt fapt interesant remarcat de unii lingviștici e asemănarea dintre limba română și unele dialecte din sudul Italiei, explicația fiind că, din cauza unor factori economici, mulți țărani din peninsula italiană au migrat în Dacia. Este o strategie cunoscută a romanilor ca atunci când cucereau un nou teritoriu, să împrăștie populație locală și să aducă coloniști "ex toto orbe Romano" ("din toată lumea romană", după cum consemnează istoricul Eutropius, referindu-se la Dacia). Această strategie făcea imposibilă o revoltă a populației romane contra împăratului și asigura asimilarea etnică a diferitelor populații. Și uite așa s-au latinzat dacii.
Dar cum rămâne cu vecinii noștri? Au fost și ei cuceriți de romani, de ce sunt slavi? Slavii au fost un trib semi-nomad care a venit în Europa în perioada marilor migrații, de-odată cu avarii (trib înrudit cu turcii, provenit din Asia Centrală). Ei au ocupat fostele provincii romane din Balcani, unde s-au impus aspupra băștinașilor latini. Un preot contemporan cu evenimentele nota că în Dalmația (Croația de azi) romanii se ascundeau prin munți de acești năvălitori păgâni. Slavii au pătruns adânc în Balcani, până în Grecia de azi, care a fost re-elenizată numai datorită eforturilor împăraților bizantini. Celelalte teritorii, însă, au rămas slavonofe. La noi nu s-a întâmplat deoarece au fost mai puțini slavi, slavii fiind asimilați de populația romană (creștinarea slavilor, produsă în 863 de țarul Boris I, cu siguranță a grăbit procesul).

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Comentarilul tău a fost o cafea Columbiană. Am savurat fiecare cuvanțel. love it

| relian a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ciudat,nu prea se leaga multe chestii.Deci slavii ajung pana la cucu bau in Elada care o da gata laughing desi nici romanii nu au putut so dea gata,elenii se pare au avut cultura mai puternica dec it rom,anii,dar in sf vin migratorii si se duce elada de ripa se fac aia slavi.

Mai ciudat teritoriul RO este inconjurat de slavi si surpriza,toti slavii aia care vin peste,nici unu nu reuseste sai slavizeze pe bastinasii de aici.
Nu ti se pare ciudat chestia asta? Adica romanii din Croatia is alungati, se aseaza slavuiia colo, chiar in coasta romanilor, dar in fosta Dacie al dracu slavi nu reusesc nicicum laughing.

Nu cred ca lucrurile au stat asa cum ai descis tu, ori cine o fi spus povestea asta.
Nu merge deloc, adica romanii stau in dacia 150 de ani si deja reusesc sai latinizeze pe localnici,apoi vin slavii si in mie si de ani nu reusesc nimic,nu-i ciudat,este f ciudat.
Deci cei care au ramas dupa plecarea romei,au stat ascunsi prin munti si prin paduri,asta mie si ceva de ani si apoi deodata au iesit f multi,mai multi ca slavii si iau asimilat ei pe slavi.

Cum adica la noi nu s-a intamplat ca erau mai putini slavi? Pai daca slavii au ajuns pana in Grecia,aici ar fi trebuie sa colcaie de slavi,de fapt de jur imprejur erau slavi la balamuc,la nopi erau mai putini,zici tu,care ar fi motivu?
Nu le placeau la aia clima,sau ce anume? Deci ceva se intampla pe aici de slavi nu se puteau impune.
Ori populatia nu putea sa fie supusa,desi s-a intamplat in Transilvania,aia au fost luati, cuceriti, obligati la tot felul de chestii, sau adus pana si germani, unguri sai inlocuiasca, dar nici aia nu au reusit.

Deci daca nimeni na reusit sa ne slavizeze in 2 mii de ani, oare o fi reusit Roma sa ne latinizeze in 150 de ani?
Greu de raspuns.
Referitor la cei adusi la soldati ce primeau pamaninturi si etc,adusi din colturile imperiului, pai aia stiau latina? Eu din cate am citit multi soldati din armata romana habar nu aveau de latina laughing vorbeau aia limbile lor de unde proveneau.
Sa aduci aici diverse populatii care vorbeau diverse limbi, apoi cei ramasi sa vorbeasca deja latina, nu stiu cum, poate doara fortati, dar slavii nu au putut si aia sai forteze pe locanici sa vorbeasca slava?

Cam greu sa stie careva adevarul.Eu nu inteleg de ce nimeni na spus,ma refer la istoricii acelor vremuri, sa fi spus ce limba vorbeau dacii, nu vad ce era atit de complicat sau de greu sa spui asta.
Mai ales ca dacii isi facuse tara, deci era o natiune, aveau un nume, nu erau asa triburi pe ici colo aruncate.Plus ca Roma se temea de puterea Daciei.Se patre ca n-a fost nimeni curios sau interesat despre Dacia, alta explicatie nu este.
Plus Dacia nu avea istorie nici 2 sute de ani laughing de aia probabil nici nu interesa pe nimeni, erau undeva la mamriginea universului cunoscut, nu prerzenta interes, de aia nu ia bagat nimeni in sama.Au aparut si sau dus,la fel,fara sai stie nici pamintu,apoi au rasarit altii,tot la fel asa de nicaeri si tot fara sai stie nimeni laughing

Poazte ca sintem extraterestrii cazuti din spatiu,so fi stricat naveta, am cazut in Dacia, aveau aia limba asemanatoare cu latina, le-a fost mai usor cu latina, au supravietuit ca erau mai buni ca slavii, aveau cunostinte si nu au putut sa fie supusi. Gata am gasit raspunsu laughing

| scp3008 a răspuns:

In primul rand ce inseamna a fi Roman -la sensul de cetatean al imperiului Roman deoarece erau un imperiu multicultural, succesul datorindu-se in primul rand diversitatii. Cetatenii imperiului Roman erau de zeci de etnii diferite fiind legati doar de acceptarea suprematiei conducerii din Roma
Cum s-a romanizat fosta Dacie? - Nu exista un raspuns clar, insusi termenul Dacie creeaza confuzie, si nu exista date care sa confirme acest lucru la scara larga.
Suntem la rascruce de drumuri, cu mult inaintea asa numitii Daciilor, practic de la inceputul civilizatiei pana in epoca medievala tarzie aceste meleaguri fiind permanent periodic strabatute de migratii venind din toate directiile migrand in toate directiile ( asa numita perioada migrationalista e doar o mica parte din migratiile avute loc in total). Ca rezultat formandu-se o gramada de regate cu origini diferite care au existat pentru perioade scurte fiind asimilate/expulzate de noii veniti, proces repetandu-se incontinuu.
De ce vorbim latina? Lasand dacii in istoria de mult apusa, sa trecem la vlahi care erau vorbitori de limba latina, iar istoria vlaha e mult mai recenta si mai documentata. Singura problema ii ca Vlahii nu sunt descendenti directi din Daci. Ci e un proces mai complex de intermixare si migratie dintre natiile slavonice din jur si populatia vlaha. Din acest motiv limba romana e predominant latina cu un vocabular bogat de termeni slavonici