| Wordofthat999999 a întrebat:

Exista dimensiuni? Daca da, argumentati.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da. Cunoastem 5 dimensiuni infinite:
- Lungimea,
- Latimea,
- Inaltimea,
- Timpul,
- Prostia...

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Nu poti fi sigur de primele 4 ca sunt infinite.

| DeyCj a răspuns:

Nu cred că exista așa ceva.Astea-s teorii date de exoteriști.

| RoCkKiD a răspuns:

Nimeni nu stie daca exista, insa teoria ce mai in voga din fizica la ora actuala, asa numita teorie a corzilor, nu are sens decat in cazul in care exista mai multe dimensiuni. Imagineaza-ti ca e o ecuatie matematica care nu are sens decat daca o variabila poate primi mai multe valori iar acele valori diferite au fost teoretizate ca fiind dimensiuni diferite.

Acea formula descriere cele mai mici entitati din care este format totul, acele entitati sunt teoretizate ca fiind niste filamente mici care vibreaza pe diferite frecvente in diferite planuri. In universul nostru vibreaza intr-un anume fel si anumite planuri dar nu avem nici un motiv sa credem ca astea sunt toate variantele.

PS: sa nu-ti imaginezi ca celelalte dimensiuni sunt ca in filme. Nimenu nu a zis ce proprieteati fizece ar avea sau cum am ajunge acolo, ne imaginam doar ca ar putea exista.

| sierra1 a răspuns:

Mesajul tău e compus din litere și cuvinte. Câte?

| SG1995 a răspuns:

Da, există 3 mărimi dimensionale:
-înălțime
-lungime
-lățime
Acestea 3 unități de măsură + timp formează ceea ce noi numit "realitate". Un continuum de evenimente denumit "continuu spațiu-timp".

| Jay1 a răspuns:

Fizicienii descriu lumea în care trăim ca având patru dimensiuni. Primele trei dintre acestea descriu spaţiul.