| Suntopisica a întrebat:

Salut
Exista o formula matematica care sa arate arie unui cerc inscris intr-un cerc?
FUNDA

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Da. Cercul inscris intr-un cerc este cercul insusi. happy

| danbnz a răspuns:

πr²

| PainTech a răspuns:

Pai, nu poti afla aria unui cerc in functie de un cerc mai mare (fie el si inscris ), doar daca iti da informatii referitoare de raportul razelor ( sau ceva asemanator ).

Cercul acela inscris, fiind in mod surprinzator un cerc, se calculeaza dupa formula Pi * R(raza cercului mic) ^2.

| JackR a răspuns:

Cerc inscris intr-un cerc? Ce inseamna asta?

| PainTech a răspuns (pentru JackR):

Un cerc care se afla in interiorul altui cerc.

| JackR a răspuns (pentru PainTech):

Pune mana pe o carte de geometrie si afla ce inseamna "inscris in cerc", inainte sa dai raspunsuri aiurea.winking

| PainTech a răspuns (pentru JackR):

Triunghi inscris in cerc/ cerc inscris in triungi stiu ce inseamna ( cerc tangent laturilor, nu?). Sunt absolut sigur ca intrebarea era despre cercuri concentrice, care le poti numi destul de usor "cerc inscris in cerc" daca esti paralel cu matematica. Ce zici?

| sabin89 a răspuns (pentru PainTech):

Nu e chiar aşa. Un triunghi înscris in cerc atinge cercul cu toate cele trei vârfuri ale lui. Un triunghi mai mic, care stă în interiorul cercului dar nu-l atinge, nu se numeşte înscris, ci doar poţi spune că este în interiorul acelui cerc. Tot aşa, un pătrat înscris atinge cercul cu toate cele patru vârfuri. Valabil şi pentru oricare alt poligon. Dacă e mai mic şi stă în interiorul cercului fără să-l atingă, nu e înscris. De aia nu există noţiunea de cerc înscris în cerc. Cercurile concentrice sunt cercuri concentrice, cu totul altceva.

| PainTech a răspuns (pentru sabin89):

Exact, asta spuneam si eu. E diferenta dintre "cerc inscris in cerc" ( care nu exista ) si cercuri concentrice DAR cineva care nu stie e tentat sa spuna "cerc inscris in cerc".