| cOnTexT a întrebat:

Salut, imi spuneti si mie ce parere aveti despre "Un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita"! Ce va Sugereaza, si daca mai stiti alte citate profunde happy

Răspuns Câştigător
| Nightfall a răspuns:

E un citat destul de concret. Reprezinta o viziune in trepte. Astfel, treapta intai e ocupata de geniu, atat de capabil incat reuseste sa evite problemele, astfel incat nu e nevoit sa rezolve niciuna. Poti spune ca acesta isi asuma zero sanse de esec. Apoi treapta a doua e ocupata de o persoana intelectuala, care desi nu are capacitatea de a ocoli toate problemele, atunci cand le intalneste, reuseste sa le depaseasca, o persoana care atunci cand nu ocoleste o problema, reuseste totusi sa evite esecul pe care aceasta l-ar putea provoca.

Citate asemanatoare cu acesta sunt:
"It's not that I'm so smart, it's just that I stick with problems longer." - Albert Einstein. "Nu e vorba de cat de destept sunt eu, ci de faptul ca am mai multa rabdare in rezolvarea problemelor."

"Intelligence is the ability to avoid doing work, yet getting the work done." - Linus Torvalds. "Inteligenta reprezinta capacitatea de a obtine rezultatul dorit, fara a fi nevoit sa il produci personal."

"I not only use all the brains that I have, but also all that I can borrow." - Woodrow Wilson. "Nu imi folosesc doar propriul creier pe cat pot de bine, ci si pe al celor al caror creier il pot imprumuta."

1 răspuns:
| andreea12_6966 a răspuns:

Simplu...intelectualul vrea sa devina geniu, si pe geniu nu-l intereseaza chestia asta!